vanessa2
14.04.19,11:45
zdravím kto máte skúsenosti synovec ma cestovnú agentúru obstaráva zajazdy iných cestoviek, klienti si u nho objednajú zajazd ,on vystaví v mene danej cestovky zmluvu o obstaraní zajazdu tu mu zaplatia, ide o príjem neovplyvnujúci základ dane kedže obstaráva v mene iného zájazdy? na konci mesiaca napríklad vystaví danej cestovke len províziu, ja dam do príjmov len úhrady vystavených faktur za tieto provízie, platby od klientov pôjdu príjem neovplyvnujuci zaklad dane a takisto výdavky neovplyvnujuci zaklad dane budu faktúry ktoré mu vystavia cestovky za obstaranie zajazdov?správne som tomu porozumela?dakujem velmi pekne za pomoc
martinez
15.04.19,10:33
v tomto pripade konate v mene a na ucet cestovnej kancelarie, takze platby od klientov nie su pre Vas zdanitelnym plnenim...ak uctujete v jednoduchom uctovnictve, potom treba postupovat tak ako pisete vyssie... do prijmov ovplyvnujucich zaklad dane ide len provizia z Vasej faktury vystavenej na cestovku.. to je Vasa provizia/zdanitelny prijem...
vanessa2
15.04.19,14:21
dakujem a aj výdavky čo zaplatí cestovke za zajazd samozrejme vydavok neovplyv.zaklad dane takže príjem na jednej strane a vydavky na druhej
martinez
16.04.19,11:53
ano, presne tak... hovori sa tomu "prechodne polozky".. vid §22,3 zakona o DPH