vanessa2
14.04.19,13:45
zdravím kto máte skúsenosti synovec ma cestovnú agentúru obstaráva zajazdy iných cestoviek, klienti si u nho objednajú zajazd ,on vystaví v mene danej cestovky zmluvu o obstaraní zajazdu tu mu zaplatia, ide o príjem neovplyvnujúci základ dane kedže obstaráva v mene iného zájazdy? na konci mesiaca napríklad vystaví danej cestovke len províziu, ja dam do príjmov len úhrady vystavených faktur za tieto provízie, platby od klientov pôjdu príjem neovplyvnujuci zaklad dane a takisto výdavky neovplyvnujuci zaklad dane budu faktúry ktoré mu vystavia cestovky za obstaranie zajazdov?správne som tomu porozumela?dakujem velmi pekne za pomoc
martinez
15.04.19,10:33
v tomto pripade konate v mene a na ucet cestovnej kancelarie, takze platby od klientov nie su pre Vas zdanitelnym plnenim...ak uctujete v jednoduchom uctovnictve, potom treba postupovat tak ako pisete vyssie... do prijmov ovplyvnujucich zaklad dane ide len provizia z Vasej faktury vystavenej na cestovku.. to je Vasa provizia/zdanitelny prijem...
vanessa2
15.04.19,14:21
dakujem a aj výdavky čo zaplatí cestovke za zajazd samozrejme vydavok neovplyv.zaklad dane takže príjem na jednej strane a vydavky na druhej
martinez
16.04.19,11:53
ano, presne tak... hovori sa tomu "prechodne polozky".. vid §22,3 zakona o DPH
ingridpa
06.08.19,11:19
Dobrý deň, prosím o radu, v živnosti mám prevádzkovanie cestovnej agentúry, predávam zájazdy českej cestovnej kancelárie. Zmluvu s klientom uzatváram na meno cestovnej kancelárie a klienti platia všetko na účet cestovnej kancelárie. Ja len na konci mesiaca vystavím CK faktúru za dohodnutú províziu a to je môj zdaniteľný príjem. Je to v poriadku? kedže všade tu čítam že klient platí na účet cestovnej agentúry a tá preposiela na účet CK. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
martinez
14.08.19,08:16
podla mojho nazoru ano, je to v poriadku... podstata je rovnaka, Vase plnenie ma charakter agentskeho sprostredkovania, cize konate v mene a na ucet inej osoby... odmena za sprostredkovanie fakturovane Vasou osobou cestovnej kancelarie je Vas zdanitelny prijem a nie je podstatne, ci cena zajazdu je platena klientmi priamo cestovnej kancelarii, alebo peniaze za zajazd "pretecu" cez Vas ucet na ucet cestovnej kancelarie...
ingridpa
03.11.19,18:01
Dakujem velmi pekne za odpoved Este by som sa opytala je vporiadku ked mam slovensku zivnost a fakturujem ceskej cestovke? Stvrtrocne podavam suhrnny vykaz k dph. Registraciu na dph mam podla par. 7a t.j z dovodu poskytovania sluzieb do clenskeho štatu. Pocula som aj informaciu sa nemoze fakturovat cely rok jednej firme /udajne je to tzv švarc system-nie je mi to vobec jasne/ ak by som mala aspon jednu fakturu za poskytnutie vyucby anglictiny co mam tiez v zivnosti bolo by to v poriadku? Ďakujem vopred za odpovede
ingridpa
03.11.19,18:12
Dakujem velmi pekne za odpoved Este by som sa opytala je vporiadku ked mam slovensku zivnost a fakturujem ceskej cestovke? Stvrtrocne podavam suhrnny vykaz k dph. Registraciu na dph mam podla par. 7a t.j z dovodu poskytovania sluzieb do clenskeho štatu. Pocula som aj informaciu sa nemoze fakturovat cely rok jednej firme /udajne je to tzv švarc system-nie je mi to vobec jasne/ ak by som mala aspon jednu fakturu za poskytnutie vyucby anglictiny co mam tiez v zivnosti bolo by to v poriadku? Ďakujem vopred za odpovede
martinez
04.11.19,08:25
podla mojho nazoru je to v poriadku, mate registraciu podla §7a a kvartalne podavate suhrnny vykaz... nepoznam pravnu upravu, ktora by zakazovala to, ze fakturujete cely rok iba jednej firme... ten švarc system hovori myslim o niecom inom, t.j. ked by ste pracovali pre cestovku tak, ze by ste sedeli v ich kancelarii, vyuzivali ich pocitac, nerobili by ste samostatne, ale dodrziavali pokyny nadriadeneho, zucastnovali sa porad atd atd, tak potom sa nejedna o dodavatelsko-odberatelsky vztah (zivnost), ale ide o pracovny pomer (zavislu cinnost).... ak vsak sprostredkovanie vykonavate vo vlastnom mene, samostatne, vo vlastnych priestoroch a vlastnymi prostriedkami, ide o legalne prevadzkovanie zivnosti a mozete si za sprostredkovanie fakturovat ako zivnostnik tak, ako uvadzate vyssie...
ingridpa
04.11.19,08:33
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Rozmýšľam nad tým švarc systémom. Pracujem z domu,t.j. zo Slovenska, zdržiavam sa tu celý rok, /CK má sídlo v Čechách/, teda pracujem vo vlastných priestoroch, mám vlastný PC a pracujem samostatne, ale ked záujemca o zájazd zavolá, tak vlastne moje číslo je na stránke tej cestovnej kancelárie. Toto mi trochu robí vrásky. Alebo to už príliš rozpitvávam? Aký je Váš názor?