Monika0106
15.04.19,05:52
Dobry deň, chcem sa opýtať, stojíme 3 domy k tomu máme príjazdovú cestu. Prvý dom vlastní 1/4 cesty, my druhý dom tiež 1/4 cesty a posledný dom vlastní 2/4 cesty. Plsledný sused si chcel cestu pred domom zahradit, ze však cesta je jeho a mal vyhrady, že si na ceste umyjem auto (pritom mu nebranim vjazdu k domu) ale on parkuje na ceste už 3 roky, a zlozil si na nom aj stavebný material a nikoho sa neopýtal. Poradte mi, čo máme robit, kedze my na ceste nemáme ani auto (až mu nebranime vjazdu k domu), ani stavebny material a pritom on to tak má. Pri zimnej udrzbe si odhádza sneh iba pred svojim domom a to sa ohradil, že vlastní 2/4 cesty a to ma cesta dlžku 90m a šírku 4,5m. Ja ako žena na rodičovskom som musela udržiavať celú cestu. A chcem vediet, môže on parkovať na ceste a môže si tam zlozit stavebny material? Všetci máme rovnaké právo, tak prečo on moze a my nemozeme? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Žideková
pavol54
15.04.19,04:53
to je vlastníctvo C alebo E ? na jednej strane tam nemáš auto umývať ale ani nie je určená na skládku alebo parkovanie. ak si ohradí ako sa dostane do domu teleportom alebo bude vyžadovať prechod, za to sa môže aj platiť.
Monika0106
15.04.19,04:59
Je to parcela C. A lutujem ze som ho umyla raz na ceste, a ani raz sme nemali zaparkovane na ceste a ani prvy sused neparkuje, kazdy ma vjazd do zahrady. A on si tam parkuje 3 roky a este aj zlozeny material. Nevieme to vyriesit, ked on je stale v tom, ze cesta je jeho, pritom kazdy mame podiel, to si mozene kazdy odhradit svoj podiel cesty. Hoci mame na nej vsetci tarchu, ze musime prejst vsetci po nej
vicktor
15.04.19,07:43
To je slepa cesta?
Ak ano, predstav si ze si spolocnu parcelu rozdelite, potom tam moze mat zaparkovane auto a zlozeny material? Aky je v tom prakticky rozdiel ?
Monika0106
15.04.19,08:14
Je to vedľajšia cesta, on je posledný a robí si na nej co chce, hoci my po nej jen prejdeme, ci autom alebo peso, ale neparkujeme na ani ani nemam material, udrziavame ju ako sa má. A keby sme si rozdelili, tak ako by chodil domov?
vicktor
15.04.19,08:24
Je to slepa cesta?
Ja neradim / netvrdim aby ste si rozdelili, len PREDSTAV si.
A co ti vadi ze parkuje pred domom na spolocnej ceste? Je pravda, ze porusuje dopravne predpisy (sirka cesty to neumoznuje), ale ako ti prekaza?
Onko
15.04.19,08:43
Toto je výsledkom divného spôsobu rozdeľovania podielov na príjazdových cestách medzi vlastníkov rovným dielom na celej ceste bez toho, či má zmysel, aby vlastník na začiatku cesty potreboval vlastniť aj cestu na konci. Ono by totiž stačilo, aby na konci cesty ju vlastnil len ten, čo na konci býva, v strede mali podiel dvaja a začiatok by vlastnili všetci.
No a to je aj riešenie vašej situácie. Navrhnite susedovi na konci cesty, že pokiaľ ju chce využívať sám v plnej miere, parkovať si tam trvalo, dávať si tam hocičo, tak nech si ten koniec, kam vy ostatní nechodíte, odkúpi do výlučného vlastníctva. Ale to nevyrieši ostatné vaše problémy na zvyšných spoločných častiach, lebo nedonútite ho nijako, aby pomáhal s odhŕňaním snehu.
V podstate nemáte asi žiadne páky a musíte trpieť následky toho, že ste išli do spoločného vlastníctva. Predpokladám, že vaša cesta nie je zaradená do cestnej siete a neplatia tam teda štandardné dopravné predpisy, ktoré by mu bránili parkovať, či niečo iné tam nechávať.
Monika0106
15.04.19,09:12
Viete, odkupit to nechce, my po ceste len prejdeme, on si tam robi co chce :/ a moja dcerka sa po ceste nemoze bohuzial ani bicyklovat, kedze tam ma material a auto, az mu ho neodrie :/ a kedze cesta je vsetkych, tak ako oni sa bicykluju po celej ceste, tak ak my mozeme. Bohužial sme nevedeli, ze dokaze niekto robit napriek, aj ked sa tvári ze je vsetko v poriadku