rajecka
15.04.19,06:36
Dobrý deň. Neviem, či práve sem patrí môj príspevok, ale verím, že mi budete vedieť poradiť. Odpracovala som 18r. A teraz som už 5r na invalidnom dôchodku (1r čiastočný a posledne zvyšné 4r mam plný invalidný dôchodok nad 72%). Tento rok budem mat svadbu a chceme sa pokúsiť o bábätko. Chcem sa prosím opýtať, že ak by sa mi aj podarilo otehotnieť, či budem mať vôbec nárok na materskú?
Invalidný poberám presne vo výške 376,40e. To je jediný môj príjem. Pýtam sa preto, že na čo by som mala vôbec finančný nárok. Aby sme to potom ako rodina aj finančne zvládali.. Ďakujem Vám už vopred veľmi pekne za rady.
ivka70
15.04.19,04:40
Narok na materske by ti vznikol aj popri ID, ale musela by si mat platene nemocenske poistenie apson 270 dni v poslednych 2 rokoch pred porodom - teda musela by si sa zamestnat a aspon tolko dni odpracovat a sucasne mat platne nemocenske poistenie pri odchode na matersku alebo byt aspon v ochrannej 8 mesacnej dobe po skonceni zamestnania.
Dobrovolne NP a ti platit neoplati, to viac zaplatis ako ziskas.
Narok na rodicovsky prispevok odo dna narodenia dietatq budes mat v kazdom pripade, aj ked by ti narok na materske nevznikol.
rajecka
15.04.19,05:01
Ďakujem veľmi pekne za radu. Chcem sa prosím ešte opýtať ohľadne toho rodičovského príspevku.. Ten budem mat nárok časovo ako dlho poberať? Lebo som sa teraz dočítala, že do 3r dieťaťa, alebo do 6r dieťaťa ak má dieťa nepriaznivý zdravotný stav. Chcem sa opýtať, či ako invalidná dôchodkyňa to budem mat rovnako, do 3r dieťaťa? Ďakujem
ivka70
15.04.19,05:04
Ano, rovnako. ID nema na rodicovsky prispevok ziadny vplyv.
rajecka
15.04.19,05:07
Ďakujem Ivka veľmi pekne