jersseyke
15.04.19,08:38
Dobrý deň, chcela by som veľmi pekne poprosiť o vysvetlenie skúsenejších mzdárov, lebo mám pocit že čím viac čítam, tým menej viem...Sme nepretržitá prevádzka,nerovnomerne rozvrh- výroba 7dní v týždni 24h/denne musí ísť linka...Zamnci by mali pracovať 1den ranná-čistých 11hod, 1deň nočná-11hod, 2dni volno ( pracuju 12hod, ale majú 2x30min.pauzu) Zamnci majú v zmluve uvedené: prac.čas na základe §85 ods.5 ZP, a mzda je mesačná 1000,00e/hrubé
Takže podľa ZP : prac.čas za týžden je najviac 37,5hod. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.
Takže si mám spraviť prac.kalendár, v rámci ktorého si určím obdobie , kedy budem prepočitavať ten priemer? Kedže v zákone je slovíčko NAJVIAC 4mesiacov, tak ja si môžem ustanoviť že budem im sledovat fond PČ v rámci 5 týždnov? Čiže každé 5týždne budú môcť odpracovať 187,5hodín? (37,5x5) to čo odrobia naviac bude nadčas?
A kedže je v ZP zase slovo NAJVIAC 37,5hod týždeň, môže mi vychádzať priemer aj 36, aj 36,8 atď?...
Takze je potrebne si urcit cyklus, napr.5tyzdnov a ten cyklus pocas roka nemenit (cize nemozem sa rozhodnut ze teraz budem ratat 5tyzdnov a od maja cyklus 7tyzdnov) a v ramci toho cyklu je dolezite aby neprekrocili 37,5...mozu mat 36? Ale viac nie, spravne to chapem? Ze nemusi byt presne 37,5?
a ešte ked idem vyrátať ten priemer napr. za obdobie 1-4/19, čiže je to 17,1428týždňa, to dám krát 37,5hod=642,85hod za celé obdobie, a zrátam si skutočne odpracované hodiny a to čo bude naviac zaplatím v apríli ako nadčas? a ked má v tomto období dovolenku, rátam to tiež ako odpracované hodiny?
Dúfam, že sa nájde niekto kto si urobí chvíľku čas a skúsi mi to vysvetliť, vopred ďakujem