dusan-k.o
15.04.19,09:35
Dobry den, byvam v spolocnej domacnosti so svojou matkou a dvoma detmi, Otec pred troma rokmi zomrel a dedicske konanie bolo zastavene, lebo dom nebol skolaudovany. Dom sa nam podarilo skolaudovat a moja matka sa rozhodla dom predat a to s tym, ze detom nic nevyplati z otcoveho dedicstva. Ma na to pravo a ako by som mala postupovat, aby som dostala dedicstvo po otcovi. Dakujem za odpoved.
Byvala som s dvoma detmi v dlhodobom prenajme, po otcovej smrti, surodenci rozhodli, ze pojdem byvat do rodicovskeho domu k mame, aby prekonala smutok a aby nebola sama. Dedicske konanie sa pozastavilo, lebo dom nebol skolaudovany. Casom sa nam dom podarilo skolaudovat a na zapise do katastra je vlastnikom domu mama a nebohy otec, pol na pol. Sme styria surodenci. Mama sa po kolaudacii rozhodla dom predat a mne nechce vyplatit dedicstvo po otcovi. Ostatni surodenci su zabezpeceni, vzdaju sa svojho dedicstva v prospech matky, lenze ja nemam kde ist a dedicstvo po otcovi by mi na zaciatok pomohlo, ale moja matka o tom ani nechce pocut. Preto sa pýtam, ma pravo matka predat dom, aj ked nie je vysporiadane dedicstvo a ci mi nemusi vyplatit moju ciastku po otcovi??? Dakujem za odpovede a pomoc.
Chobot
15.04.19,12:27
Aby sme si na začiatok vyjasnili osoby a vzťahy:
- matkou sa myslí tvoja mama?
- deti sú tvoje?
- otec, ktorý zomrel, je predpokladám tvoj otec, nie otec detí.

Ak hore uvedené hypotézy sú správne, tak dediť po otcovi budeš ty a tvoja mama na polovicu. Po skončení dedičského konania bude mama vlastniť 3/4 domu, ty 1/4. Keďže ešte dedičské konanie nie je skončené, mama ťa nemôže vydediť. Tvoje deti nededia po ich dedovi (tvojom otcovi).

Matka môže predať len to, čo jej patrí, resp. čo jej bude patriť po skončení dedičského konania, t.j. 3/4 domu. S tvojou 1/4 - nou môžeš ty nakladať ako sama zvážiš. Predaj ale môžeš podmieniť tým, že 1/4 predajnej ceny pôjde rovno na tvoj účet.

Tvoja mama nie je povinná nič vyplatiť vnúčatám zo svojho podielu, ani z podielu, ktorý zdedí po svojom manželovi. Ak chceš, môžeš dať svojim deťom ty z tvojej štvrtiny.

Takže odpoveď na tvoju otázku - áno, mama má právo nič nevyplatiť tvojim deťom z otcovho dedičstva. Na druhej strane ty zdedíš po otcovi tú štvrtinu zo zákona a mama nemá žiadnu možnosť ti v tom zabrániť. Nemusíš nijako postupovať, stačí, keď sa na dedičskom konaní nevzdáš svojho podielu a budeš na ňom trvať.
Mária27
15.04.19,13:15
Treba obnoviť dedičské konanie.
vicktor
15.04.19,13:28
Dedicske konanie sa neskor dokoncilo?
S akym vysledkom?
Kto je pisany na LV?
afrikánka
15.04.19,13:38
Bolo pozastaveneee
vicktor
15.04.19,13:45
Bolo pozastaveneeeee, pretoze nebola kolaudacia. Ale uz je. Nie je jasne ci DK bolo dokoncene, pretoze matka nemoze predavat dom a podpisovat za neboztika. Tak mozno je jedinou vlastnickou. Podla toho budu odpovede znacne odlisne.
afrikánka
15.04.19,13:57
Viem...čítala som, pochopila.
Nech sa doma zosúladia, všetko je to o vzťahoch v rodine. Iba ma tak napadlo...tá kolaudácia, kto ju podpísal?! Preto si matka asi fandí, že dom predá.
Mária27
16.04.19,11:53
Aj keď by bola zapísaná ako vlastníčka sama,,neznamená to, že dom nepatrí do BSM.
vicktor
16.04.19,12:05
Iba teoretizujeme, je viacero moznosti.
Chlap zomrel, tak ak je na LV ona napisana sama (ak sa DK neskor dokoncilo - to nevieme), dom nemoze patrit do BSM.
Mária27
16.04.19,14:51
Môže, BSM nie je vyporiadané, dom bol postavený počas manželstva.
vicktor
17.04.19,05:34
Preco si si ISTA, ze nie je vysporiadane?
Autorka na otazku neodpovedala.
mareko
17.04.19,14:29
Ja si myslím, že deťmi myslí seba a súrodenca (súrodencov) teda deti zomrelého (otca) ...nie vnúčatá. Ale keďže zadávateľka neodpisuje, je to iba v rovine "ja si myslím" alebo "ty si myslíš" ;)
dusan-k.o
21.04.19,16:54
Po sviatkoch to tu pekne rozpisem cely moj problem a budem rada, ked mi pomozete.
Mária27
22.04.19,06:47
keby bolo vysporiadané, nemá čo riešiť
afrikánka
22.04.19,07:17
Viktor...pekny a vesely Velkonocny pondelok
vicktor
23.04.19,05:24
Maria, ale ona riesi PREDAJ, vysporiadane to MOZE byt.
vicktor
23.04.19,05:24
Afrikanka, dakujem aj ked uz je utorok. :)
dusan-k.o
23.04.19,09:11
nebohy otec a mama, pol na pol
dusan-k.o
23.04.19,09:11
Byvala som s dvoma detmi v dlhodobom prenajme, po otcovej smrti, surodenci rozhodli, ze pojdem byvat do rodicovskeho domu k mame, aby prekonala smutok a aby nebola sama. Dedicske konanie sa pozastavilo, lebo dom nebol skolaudovany. Casom sa nam dom podarilo skolaudovat a na zapise do katastra je vlastnikom domu mama a nebohy otec, pol na pol. Sme styria surodenci. Mama sa po kolaudacii rozhodla dom predat a mne nechce vyplatit dedicstvo po otcovi. Ostatni surodenci su zabezpeceni, vzdaju sa svojho dedicstva v prospech matky, lenze ja nemam kde ist a dedicstvo po otcovi by mi na zaciatok pomohlo, ale moja matka o tom ani nechce pocut. Preto sa pýtam, ma pravo matka predat dom, aj ked nie je vysporiadane dedicstvo a ci mi nemusi vyplatit moju ciastku po otcovi??? Dakujem za odpovede a pomoc.
vicktor
23.04.19,09:48
Tak matka sama predat nemoze, mas narok na podiel po otcovi.
Pripadne sa porozpravaj so surodencami ake plany ma matka.
Chobot
23.04.19,09:52
Kým nie je vysporiadané dedičské konanie, tak matka môže predať len svoj podiel. Podiel tvojho nebohého otca nemôže predať. Ten mohol predať jedine otec. Jeho podiel musí byť najprv prededený, t.j. notár musí určiť, kto zdedí aký podiel. Ak sa ostatní súrodenci vzdajú dedičstva v prospech matky, tak ty stále zdedíš svoj podiel, t.j. z otcovej polovice, keďže ste 4 súrodenci, by si zdedila 1/5 - každý dedí rovnakým dielom. Po skončení dedičského konania teda by si mala byť vlastníkom domu v podiele 1/10. Tento tvoj podiel nemôže matka predať, na predaj tohto podielu len ty môžeš dať súhlas. Taktiež môžeš požadovať, aby kupujúci uhradil tento podiel priamo tebe. Ak by ste predávali dom za 50 tisíc €, tak by si mala nárok na 5 tisíc €. Tento podiel ti matka nemôže vziať.

Dôležité je, aby si pred dedičským konaním nikomu nedával plnú moc na zastupovanie. Trvaj na tom, aby si sa zúčastnila dedičského konania a nevzdávaj sa svojho podielu. Keď budeš mať zapísaný vlastnícky podiel na liste vlastníctva, matka bude potrebovať tvoj súhlas, aby predala dom ako celok. Pochybujem, že by niekto kúpil iba 9/10 domu, pričom by si tam bývala. Takže máš právo trvať na vyplatení tvojho podielu z domu. Trval na tom, aby v kúpnej zmluve bolo uvedené, že cenu za tvoj podiel prevedie kupujúci na tvoj účet.
afrikánka
23.04.19,10:34
Komentarom uplne vysvetlene
Rozhodne sa osobne zucastnit na dedicskom konani a trvat na svojom podiele, nedat sa nicim a nikym zastrasit, ci ovplyvnit.