Dahlia
27.08.06,19:50
Chcem sa spýtať, či zamestnávateľ môže s tehotnou zamestnankyňou rozviazať pracovný pomer v skúšobnej dobe. Tehotenstvo som zamestnávateľovi oznámila zatiaľ iba ústne, plánujem tak urobiť aj písomnou formou, spolu s lekárskym potvrdením. Komu mám toto oznámenie adresovať? Priamemu nadriadenému, ktoý so mnou podpisoval pracovnú zmluvu alebo personálnemu oddeleniu? Momentálne som PN, je možné, že PNka mi skončí o mesiac, tak chcem vedieť, či je možné, že prídem o prácu. Ďakujem za odpoveď.
Orsz
27.08.06,18:19
Podľa toho, čo čítam v komentári zákonníka práce, je tam uvedené, že v prípade skúšobnej doby nemožno aplikovať § 64, teda zákaz výpovede, s odvolávkou že nejde o výpoveď z pracovného pomeru. Z tohto hľadiska sa skúšobná doba nepovažuje za pracovný pomer v zmysle uplatnenia tohto paragrafu. Samozrejme predlžuje sa o čas prekážok zo strany zamestnanca, to znamená, že PN sa vyníma, a trvanie skúš.doby bude dlhé tak ako je dohodnuté v zmluve. Neviem, či Ti hrozí skončenie PP, alebo sa obávaš, že s Tebou skončia, keď sa dozvedia, že si tehotná? Ak to nie je nevyhnutné, oznámiť to môžeš po uplynutí skúšobnej doby.
dana9
27.08.06,20:24
Podľa toho, čo čítam v komentári zákonníka práce, je tam uvedené, že v prípade skúšobnej doby nemožno aplikovať § 64, teda zákaz výpovede, s odvolávkou že nejde o výpoveď z pracovného pomeru. Z tohto hľadiska sa skúšobná doba nepovažuje za pracovný pomer v zmysle uplatnenia tohto paragrafu. Samozrejme predlžuje sa o čas prekážok zo strany zamestnanca, to znamená, že PN sa vyníma, a trvanie skúš.doby bude dlhé tak ako je dohodnuté v zmluve. Neviem, či Ti hrozí skončenie PP, alebo sa obávaš, že s Tebou skončia, keď sa dozvedia, že si tehotná? Ak to nie je nevyhnutné, oznámiť to môžeš po uplynutí skúšobnej doby.

Nejde mi udeliť súhlas, tak len takto:

súhlasím, v skúšobnej dobe môže ZĽ skončiť PP sp zamestnancom z akéhokoľvek dôvodu aj bez dôvodu, pretože na takéto skončenie sa nevzťahuje zákaz výpovede.

dana:)