Palo266
16.04.19,17:52
Ahojte poradaci potreboval by som sa poradiť ohľadom pár veci jedna z nich je že po novom si nás "super" riaditeľ vymyslel nejaké pravidlá ohľadom dovolenky že nám nebude schvaľovať dovolenku kým nebudeme mať náhradu môže to robiť alebo nieje moja vec že či bude za mňa náhrada alebo nie a stroj bude stáť?
Tweety
16.04.19,15:53
Áno môže, s dovolenkou v zásade disponuje zamestnávateľ.
§111
1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
veronikasad
16.04.19,15:55
Mate schvaleny plán dovoleniek? Za ktorý rok cerpas dovolenku?
Palo266
16.04.19,16:34
Žiadny plán dovoleniek ani žiadny oznam kedy si môžem dovolenku vyčerpať zamestnávateľ neuoresnil...ide len o to že či je mojou povinnosťou zamestnanca si hľadať za seba náhradu keď chcem dovolenku ak mu bola riadne a včas oznámená
Palo266
16.04.19,16:35
Áno toto som sa všetko dočítal na nete ale ide o to že on mi ju schváli iba v prípade že si ja sám nájdem za seba náhradu pokiaľ viem to nieje mojou povinnosťou hľadať za seba náhradu nie?
Tweety
16.04.19,16:36
Nie,nie je, je to jeho povinnosť..
Palo266
16.04.19,16:38
Môžem ďalšiu otázku čo sa týka prác.zmluvy?
Tweety
16.04.19,16:39
Zadaj si novú.
buchač
16.04.19,16:43
Zákonník práce je jedna (a občas doooosť nedokonalá) záležitosť...ale toto

.." že nám nebude schvaľovať dovolenku kým nebudeme mať náhradu "...

je tak trochu cez čiaru.
To chceš povedať, že pracovník si má zháňať náhradu ?
Tak to je teda poriadna haluz....nože daj zákon aj na to hľadanie si náhrady.

Ak by som to hnal do extrému, tak potom pracovník by nemal šancu vybrať si dovolenku kľudne aj pár rokov.
Palo266
16.04.19,16:44
No ja som dnes na ten oznam prilepený v zošite takto isto reagoval
veronikasad
16.04.19,17:02
Pozri § 113 odst.2 Zákonníka práce

Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.

PS : Zamestnanec nie je povinný hladať si za seba náhradu ...