Uanka
16.04.19,20:34
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či zamestnávateľ môže od bývalého manažéra žiadať prístup do mailovej schránky, ak firma nemá vlastnú doménu a schránka, z ktorej bývalý manažér komunikoval, bola založená na gmaile (v tvare firma@gmail.com).
Meno mailu odkazuje na názov firmy (nie je to presný názov), ale pracovná doména to nie je.
Jestvuje nejaká právna norma, ktorá to upravuje?
Uanka
16.04.19,19:06
Ďakujem, je to veľmi poučné čítanie - už mi chýba len to rozlíšenie: aký/ ktorý mail sa pokladá za pracovný?
kopretinka
16.04.19,20:25
Podľa mňa,ak firma nemá svoj vlastny email,tak žiadna adresa nie je pracovna.
Ak si ja zalozim na gmaily email,tak je moj sukromny,aj keby tam bolo ze tesco@ gmail com.
Onko
16.04.19,22:25
Právna norma neexistuje pre každú blbosť. Tu by mohla stačiť základná logika, že keď zakladám schránku ako manažér firmy, do názvu schránky dám názov firmy a používam to na firemnú komunikáciu, asi sa to dá pokladať za firemnú schránku a správne by bolo schránku pri odchode z firmy odovzdať ako aj ostatný firemný majetok.
dmc
17.04.19,05:50
Ak chce firma vyzadovat urcite pravidla spravania sa pri elektronickej komunikacii ma mat svoju e-mail schranku ktoru vie aj spravovat. Gmail nieje firemna schranka a toboz ak si ju nevytvorila samotna firma. Podobnu ziadost moze manager odignorovat - aj ked..... naco mu bude ak odchadza. Pravna norma na to nebude ziadna - iba moralna.
vicktor
17.04.19,05:52
Ak si taku adresu zalozis ako kopretinka, tak mas pravdu, je sukromna.
Ak ju zalozis ako riaditelka tesca, tak je firemna.
vicktor
17.04.19,05:54
Odchadzajuci manazer ma nastupcovi odovzdat vsetko - telefon, pocitac, dokumentaciu v sanonoch aj v e-maili.
Aj heslo do pocitaca a vsetkych aplikacii, hoci si tie hesla vymyslel uplne sukromne.
Ak mas v tej schranke osobne veci, preposli ich inam a odtial vymaz.
Neodovzdanie firemnych mailov je rovnake ako skartovanie papierovej dokumentacie. Nehovori o tom ziaden zakon, ale staci sa zamysliet.
Onko
17.04.19,08:15
"Ak chce firma (...) ktorú vie aj spravovať" - firma nie je fyzická osoba, firmu reprezentujú jej zamestnanci, firma vedela spravovať e-mail cez svojho manažéra. Keď manažér odchádza, tak by mal schránku odovzdať, aby ju ďalej vedela spravovať cez nového manažéra.
dmc
17.04.19,08:17
firma ma mat firemny domenovy - e-mail ktory ma zabezpecit majitel - konatel firmy a nie google. zoznam , centrum a podobne..... Ak pouziva google ktory zalozil manager a nie majitel vystavuje sa presne takemuto problemu. ziaden zakon to neprikazuje managerovi aby odovzdal spravu takehoto e-mailu firme
kopretinka
17.04.19,09:58
Nesuhlasim.poriadna firma ma svoj email vlastny,a kazdemu zamestnancovi ma priradiţ vlastny firemny email ......xymeno@tesco.com napr.
vicktor
17.04.19,11:17
Mozes nesuhlasit.
Su aj firmy s piatimi zamestancami alebo aj bez a "podnikatel" najima zivnostnikov. Take adresy firmaxy@gmail.com bezne vidam na dodavkach a kamionoch (aj ked google ma v podmienkach, ze schranku si moze zalozit len clovek). Seriozny manazer nemoze firemnu agendu splachnut do zachoda a vysmievat sa majitelovi ze nanho nema paragraf.
profesional
20.04.19,19:10
To je teda poriadny nezmysel. Čo tak riadiť sa platným právom, nakoľko existuje?
profesional
20.04.19,19:11
1. Emailová schránka nie je majetok.
2. Ak nedošlo k uzatvoreniu zmluvy medzi firmou a Google Inc. pre korporátny emailový program, ide o súkromnú emailovú schránku.
3. Aj keď cez súkromnú emailovú schránku prebiehala firemná komunikácia, nerobí to z nej korporátnu emailovú schránku.
4. Všetky vzťahy k emailovým schránkam európskych spotrebiteľov, sa riadia právom Írska. Ide o angloamerický právny systém. - Pre právnych analfabetov, čo si myslia, že právna norma neexistuje - existuje. Len treba vidieť aj ďalej a čítať...

Suma sumárum: Nie, emailovú schránku neodovzdávať.
marleau
21.04.19,05:58
A to už prečo? Načo mi je emailová adresa s názvom firmy, v ktorej už nechcem pracovať? však si takých podobných môžem vytvoriť tisíce....ak som ČLOVEK, nesťažím obchodným partnerom prácu tým, že budú musieť používať inú mailovú adresu
profesional
21.04.19,07:13
Lebo tak je postavené právo. Ak sa ti právo nepáči, neznamená to, že neplatí.
Onko
21.04.19,07:29
To je asi taká právna rada, ako keď lekár pri vyberaní triesky amputuje celú ruku. Profesionálny právnik sa totiž na vec pozrie v kontexte a radí tak, aby predchádzal ďalším problémom. Ono môže byť pravda, že po zmluvnej stránke s Google ide o súkromnú schránku manažéra. Ale pokiaľ manažér počas výkonu svojej funkcie vytvoril namiesto firemnej schránky súkromnú, tak išlo o jeho pochybenie a spôsobil firme škodu. Takže áno, schránku si môže nechať, ale môže aj čeliť žalobe zo strany bývalého zamestnávateľa. Preto bývalý manažér najlepšie urobí, keď "súkromnú" schránku odovzdá firma, aby získala dáta a prípadne napravila vzťahy s Google tak, aby bola aj zmluvne firemná.
profesional
21.04.19,18:48
Haló, spamätaj sa.. súkromnú schránku nie je možné firme odovzdať.

Ak porušil právo realizáciou firemnej emailovej schránkh, protiprávnosť nie je možné vyriešiť protiprávnosťou.

To je bežný názor právnych analfabetov, že protiprávnosť sa má riešiť protiprávnosťou.

Tvoj názor je rovnaký nezmysel, ako že v prípade prekročenia doby stretávania sa s dieťaťom, má druhá strana riešiť únosom.

Aj keď sa snažíš pôsobiť sofistikovane, píšeš nezmysly.

Na nezákonnosti nie je možné postaviť zákonnosť.

Ak vznikla śkoda, má sa naradiť, alebo inak reparovať. Ale nie porušením práva..
profesional
21.04.19,18:52
Napísal som jasné stanovisko: Súkromná emailová schránka sa firme nevydáva. Bolo by to protiprávne.

Link, ktorý si dal, sa na túto situáciu nedá aplikovať. Ale ako vidím, tvoj problém s chápaním teritoriality, stále pretrváva. Vzťahy k emailovej schránke na gmail.com sa riadia írskym právom. Ten článok sa zaoberá síce súvisiacou problematikou, ale nie konkrétne týmto problémom s týmito atribútmi. Ty ako právny analfabet nevnímaš tieto rozdiely. Ale oni sú podstatné. Nie je email, ako email.
buchač
22.04.19,04:22
Amen !

Obdivujem ťa...normálne obdivujem...
;)
Si schopný byť v jednej osobe prokurátor, obhájca, ba dokonca aj sudca...v jednom odseku podáš žalobu, vyjadríš obhajobu a následne vydáš rozsudok...
:D

Človeče, šak to dokázal zatiaľ jedine iba jeden pán právnik...hen toť kandidoval za prezidenta.
avalik
22.04.19,05:13
Žiadať môže, je na tebe, či prístup poskytneš.
Mať vlastnú doménu a hosting nie je dnes cenovo náročné, nechápem zamestnávateľa, že email riešil takto - bolo nariadené zamestnávayeľom zriafiť email na gmail.com? Je toto jediná firemná emailová adresa?

Evidentne rozchod nedopadol v dobrom, byvalemu zamestnávateľovi, by som aj tak navrhla, nech mi dá email, kde mu prepošlem potrebné emaily.

Klientom by som oznámila, že s firmou už nespolupracujem a teda nech tento email nepoužívajú.
misoft
22.04.19,05:34
@profesional: trochu si serieš do vlastnej huby. Pokiaľ v emailovej schránke je názov firmy, organizácie - NIE JE to súkromná - aj keby si ju zakladal na Gmaili. A pokiaľ by ju neodovzdal a používal naďalej (s názvom firmy) pre svoju potrebu - poškodzoval by firmu!
Niekedy síce poradíš, ale vo väčšine prípadov sú rady laikov rozumnejšie, lepšie a právne relevantnejšie, než tie tvoje pseudoprávne pindy.
Ing. Ľubomír Janoška
22.04.19,09:00
Treba začať popisom vecného stavu, právne vzťahy z toho vyplynú.
Aká skutočnosť nasvedčuje tomu, že by firma mohla mať nejaký - akýkoľvek - vzťah ku schránke na gmaili?
Obvyklý argument, že služba schránky patrí tomu, kto za ňu platí, sa tu nedá použiť, pretože ide o freemailovú službu.
Akýkoľvek relevantný doklad, ktorý by osvedčil, že príslušnú schránku (službu) objednávala firma, tiež neexistuje.

V konečnom dôsledku nie je žiaden dôvod považovať takúto freemailovú schránku za firemnú.
Xanti
22.04.19,09:09
Ja len tak, že tiež som zakladala mail s názvom firmy na gmaily a použila som k tomu, firemný telefon ako kontakt. Takže tento mail považujem za pracovný, a keby odchádzam z firmy tak ten prístup umožním nasledovníkom.

Ak by som použila za kontakt súkromný telefon, tak určite je to len a len moj mail. Treba sa i v tomto kontexte zamyslieť. Lebo tuším gmail sa nedá už bez telefonu a overenia cez fon založiť.
bodliak
22.04.19,09:34
"Pokiaľ v emailovej schránke je názov firmy, organizácie - NIE JE to súkromná" - to su pindy. Na rovnakom zaklade stava register obchodu SR a hned je z neho statna institucia ... A pritom je to podvod.
veronikasad
22.04.19,09:56
Co doporucujes urobit s tymi firemnymi mailami po skonceni prac.pomeru?
Kabaka123
22.04.19,10:40
Omyl, gmail sa dá stále zaloziť bez tel. čísla.
profesional
22.04.19,14:29
misoft, bodliak: Trepeš nezmysly. Nerozhoduje doménové meno, ani názov firmy v aliase. Ale povaha kontraktu.. Ale to práni analfabeti netušia a laicki si budú právo zamieňať za subjektívnu túžbu.
kukučka
22.04.19,15:19
Končím vo firme a snažím sa odísť s čistým štítom aj vtedy, ak sa majiteľ nechová práve najlepšie. Nemám dôvod pokračovať v komunikácií z "firemného" mailu, zmením svoje heslo na firemné a odovzdám, zavriem dvere a mám pokoj, neobzerám sa. Nepotrebujem k tomu právnikov, mám svoje svedomie.
Ty máš s tým problém? Robiť natruc, čo tým získaš?
Ing. Ľubomír Janoška
23.04.19,07:33
Vôbec neodporúčam freemailové schránky pre firmy. Ak má slúžiť freemail na business, tak jedine pre živnostníka bez zamestnancov.
veronikasad
23.04.19,11:27
Tu uz ta schranka zalozena bola a pracovný pomer skončil...
fortunka
23.04.19,12:10
ale do tychto gmail uctov ma majitel firmy pristup a teda nie su to sukromne vytvorene ucty zamestnancov, ku ktorym nema pristup a nevie si to zariadit inak ako zobranim o pristup :) tiez mame klinetov s gmail uctami ale tie si zalozili konatelia a zamestnanci maju rpistup, ale ked odidu, konatel im zmeni hesla, zrusi pristup a vybavene. Ak niekto nema toto premyslene a je to iniciativa zamestnanca, ze si ucet zalozi, tak bohuzial, nemyslim, ze musi nieco odovzdavat... nam tiez spravuje konatel emaily, dostanu ho vzdy zamestnanci, skoncia, email sa blokuje, presmeruje na ineho kolegu.
Ing. Ľubomír Janoška
24.04.19,15:01
takže je to pre firmu neriešiteľné :(
kukučka
24.04.19,17:19
Toľko právnikov sa tu už dávno nestretlo v jednej téme. Všetko sa dá, keď je dobrá vôľa, aj napraviť chybu. Tú zrejme tá dobrá vôľa chýba na oboch stranách. Alebo inak povedané, zadávateľka už naše rady nepotrebuje. Posledná návšteva 16.4.
vicktor
25.04.19,05:37
Co myslis "na oboch stranach"? Zamestnavatel chce heslo, byvala zamestnankyna ho taji. Aku volu ma ten prvy preukazat?