petulik
27.08.06,22:45
Potreboval by som poradit s jednou vecou. Som SZCO a dan z prijmu si uplatnujem pomocou pausalnych vydavkov. Bolo mi dorucene predvolanie na danove konanie a okrem evidencie prijmov a pohladavkov, chcu aby som priniesol aj vsetky zmluvy, ktore som uzavrel minuly rok s klientami. Ja vsak uz tie zmluvy nemam...predpokladal som, ze ich nemusim archivovat, kedze nevediem uctovnictvo a uplatnujem si len pausalne vydavky..viete mi poradit ako to v skutocnosti je? a ake doklady ma pravo odo mna DU vyzadovat? a ake sankcie mi hrozia za to, ze tie zmluvy uz nemam? dakujem
petovsan
27.08.06,21:21
V § 6 ods. 10 Zákona o DP sa hovorí, citujem "... Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach". Takže som názoru, že takéto zmluvy nie si povinný DÚ pri kontrole predkladať, nakoľko zákon takúto povinnosť neukladá. Predpokladám, že pri kontrolách majú skúmať opodstatnenosť výdavkov (vtedy tie zmluvy majú právo vyžadovať) a nie príjmov, ako by to bolo v Tvojom prípade.
petulik
28.08.06,11:50
ja uz nie som si isty, lebo tie zmluvy vlastne preukazuju aj moj prijem, ale ja ich fakt nedokazem najst..Mozem mi niekto poradit, aka sankcia mi za to hrozi???Dakujem za kazdu radu...
ANNAP
28.08.06,11:54
Ty musíš mať uzatvorenú aj zmluvu pri predaji služieb alebo výrobkov? Čo sa stane, keď povieš, že si žiadne neuzatvoril. Alebo máš takú živnosť ktorá to vyžaduje
petulik
28.08.06,12:42
tak ja poskytujem okrem ineho sprostredkovatelske sluzby a tam som nejake zmluvy s klientami uzavrel, bolo ich okolo 10, ale bolo to este na zaciatku roka 2005 a tie zmluvy nemozem najst..prijem z nich som obdrzal na bankovy ucet a ten prijem som riadne priznal v danovom priznani...lebo uctovnici mi tvrdili, ze pri uplatneni pausalnych vydavkov zmluvy nemusim archivovat...okrem toho sa este chcem spytat este na jednu vec...klienti si odo mna objednavaju sluzby pomocou internetu a potom mi platia na ucet...ja im vsak uz potom ziadnu zmluvu nezasielam..je to v poriadku????
Melnick
28.08.06,14:51
ja uz nie som si isty, lebo tie zmluvy vlastne preukazuju aj moj prijem, ale ja ich fakt nedokazem najst..Mozem mi niekto poradit, aka sankcia mi za to hrozi???Dakujem za kazdu radu...
Neviem aká sankcia,ale uchovávať doklady musíš ako každý iný živnostník. Spôsob,ako zdaňuješ príjmy nie je preto podstatný.
petulik
31.08.06,14:29
Prosim Vas, tak ako je to naozaj? podla akeho zakonu musim archivovat dokumenty, ked vlastne podla zakonu o prijme nie som uctovnou jednotkou? nestacia vypisy z bankoveho uctu a evidencia prijmov v casovom slede? ako ma ta evidencia vypadat? co vsetko by tam malo byt?a dalej sa chcem este spytat na ten prijem z internetu? je mojou povinnostou zasielat ludom zmluvy, ked za zaklade internetu alebo telefonu som im poskytol urcite poradenstvo a oni mi potom zaslali poplatok na ucet? a tym to bolo pre nich a aj pre mna vybavene... poradte prosim! dakujem
petulik
01.09.06,14:27
Prosim vas nikto mi nedokaze poradit? ako by mala ta evidencia v casovom slede vypadat? co vsetko by tam malo byt? a ako je to podla vas s tymi zmluvami, som povinny ich predlozit? poradte mi prosim...pytam sa aj znamych, ale kazdy tvrdi nieco ine, tak som z toho uz uplne hotovy..a kontrolu uz mam v stredu...
Melnick
01.09.06,14:40
Prosim vas nikto mi nedokaze poradit? ako by mala ta evidencia v casovom slede vypadat? co vsetko by tam malo byt? a ako je to podla vas s tymi zmluvami, som povinny ich predlozit? poradte mi prosim...pytam sa aj znamych, ale kazdy tvrdi nieco ine, tak som z toho uz uplne hotovy..a kontrolu uz mam v stredu...
Petulík,každý DÚ má iné požiadavky a na rôzne veci rôzny náhľad. To mi je už jasné z mnohých príspevkov,ktoré sme si tu s "poraďákmi" vymenili. Daj na kontrolu všetko čo máš,možno na zmluvy zabudnú,aj keď v to moc neverím,ale ak nie budú ich od Teba následne žiadať. Potom im vysvetli,že ich už nemáš možno pochodíš a možno nie.
Ja osobne,keďže ide o nejakých 10 zmlúv ako si písal,by som už dávno kmitala a od tých ,s ktorými boli uzatvorené by som si vyžiadala ich kópie.
Melnick
01.09.06,14:52
a evidencia v časovom slede ?= všetko čo je predmetom tvojich výdavkov a príjmov,ktoré si si uplatnil v DP a to postupne ako boli realizované. Napr.:
3.1.2005 Kolok -výdaj
5.1.2005 Písacie potreby -výdaj
8.1.2005 Odvody do ZP- výdaj
8.1.2005 Odmena za poskytnuté služby- príjem
...
....atď až do konca roka.

Petulík toto je ukážka ako má vyzerať evidencia podľa časového sledu.
Ty si povinný viesť evidenciu podľa §6 odst.10 zákona o DzP, taktiež v časovom slede.
petulik
01.09.06,15:12
ale myslel som, ze ked odvadzam dan uplatnenim pausalnych vydavkov, nemusim evidovat aj vydaje...myslel som, ze staci evidencia prijmov...ved vydavky nemusim dokazovat-ked boli 25% pausalne...alebo aj v tomto sa mylim?
Melnick
01.09.06,15:37
ale myslel som, ze ked odvadzam dan uplatnenim pausalnych vydavkov, nemusim evidovat aj vydaje...myslel som, ze staci evidencia prijmov...ved vydavky nemusim dokazovat-ked boli 25% pausalne...alebo aj v tomto sa mylim?

Ja vediem evidenciu aj pri paušálnych výdavkoch,z toho dôvodu,že vždy prerátam,či nie je výhodnejšie uplatniť preukázateľné výdavky.
§6 odst. 10 práve dáva za pravdu pracovníkovi DÚ , ktorý od Teba požaduje zmluvy,pretože aj pri uplatnení paušálnych výdavkov si povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
To v predchádzajúcom príspevku som Ti názorne napísala ako vyzerá evidencia v časovom slede.Asi som Ťa tými výdavkami trochu poplietla.
petulik
01.09.06,16:12
Melnick, dakujem ti, ze sa mi snazis poradit..ja som si tiez prestudoval ten zakon..ale nechapem na co su tie zmluvy potrebne, kedze prijem som obdrzal na ucet a ten prijem potom zaradim aj do tej evidencie o prijmoch..kde sa pise, ze je potrebne dokladovat zmluvami...a co sa tyka ostatnych prijmov, tam tiez ziadne zmluvy nemam...poskytujem poradenske sluzby emailom alebo telefonom a ludia mi potom zaslu odmenu na ucet..to je v poriadku, alebo mozem mat aj s tym problemy? moji poradcovia mi povedali, ze je to v poriadku, ze aj ustny dohovor je formou zmluvy a ze to nemusim dokladovat... nevies nahodou ake sankcie mi hrozia za tie chybajuce zmluvy?...kedze nie som uctovnou jednotkou, nemozu mat sankciovat za porusenie zakonu o uctovnictve?
Melnick
01.09.06,16:37
Melnick, dakujem ti, ze sa mi snazis poradit..ja som si tiez prestudoval ten zakon..ale nechapem na co su tie zmluvy potrebne, kedze prijem som obdrzal na ucet a ten prijem potom zaradim aj do tej evidencie o prijmoch..kde sa pise, ze je potrebne dokladovat zmluvami...a co sa tyka ostatnych prijmov, tam tiez ziadne zmluvy nemam...poskytujem poradenske sluzby emailom alebo telefonom a ludia mi potom zaslu odmenu na ucet..to je v poriadku, alebo mozem mat aj s tym problemy? moji poradcovia mi povedali, ze je to v poriadku, ze aj ustny dohovor je formou zmluvy a ze to nemusim dokladovat... nevies nahodou ake sankcie mi hrozia za tie chybajuce zmluvy?...kedze nie som uctovnou jednotkou, nemozu mat sankciovat za porusenie zakonu o uctovnictve?Petulík Ty tým ľuďom asi pošleš nejakú faktúru - tú zaeviduješ v knihe pohľadávok a keď Ti ju klient uhradí na účet,alebo v hotovosti ,faktúru ako uhradenú si založíš v Tvojom účtovníctve.
Ja by som Ti na základe telef. poradenstva neuhradila nič,ale keby mi od Teba prišla FA, kde mi napíšeš sumu a všetky ostatné náležitosti, bol by to pre mna záväzok,ktorý by som Ti uhradila. Poriadok musia mať v účtovníctve aj "paušálnici".To je môj názor a takto to robím ja.:)
Melnick
01.09.06,16:45
A ešte k tým Tvojim poradcom.
Petulík,tu v inej téme riešime napadnuteľnosť zmlúv DÚ,keby to bolo také jednoduché,vieš koľko ľudí by si svoj daňový základ znížilo tým,že by posielali zo svojich účtov akože za telef. radu určitú sumu peňazí,ktorá by nebola ničím podložená? Mne sa to nezdá,ale nech sa vyjadria aj ostatní.

Toto je tá téma.

http://www.porada.sk/t30765-ohrozenie-prikaznych-mandatnych-a-podobnych-zmluv.html#post292776
petulik
01.09.06,16:46
nie, vysvetlil som ti, ze faktury som ludom nezsielal...moji danovi poradcovia tvrdili, ze je to v poriadku...pozri, ludia chceli odo mna urcity druh poradenstva, ja som im ho poskytol az po obdrzani prislusnej ciastky na ucet...takze ja sa len pytam ci je to v poriadku..je to vlastne ustna dohoda medzi mnou a klientom? myslis, ze to danovaci mozu napadnut?
Melnick
01.09.06,16:54
Ja verím,že natrafíš na dobrého kontrolóra a sankcia ak bude,tak len zanedbateľná:) Buď ústretový,všetko obhajuj a do budúcna sľúb robiť tak ,ako to po Tebe požadujú. Keď uvidia ústretovosť z Tvojej strany budú aj kontrolóri umiernení.:)
renča1
01.09.06,18:44
Z toho čo si napísal, posudzujem, že si nespravil žiadnu chybu. Ak si viedol účtovníctvo v časovom slede o príjmoch, zásobach a o pohľadávkach, tak v tom nevidím problém. Príjem si zdanil a výdavky si uplatnil %. DÚ si možno nevšimol že výdavky si uplatnil %. Zmluvy by som pred nimi zatiaľ ani nespomínala, ak by ich pýtali, tak im povedz ,že proste ich nemôžeš nájsť ale že im ich ukážeš. Budeš musieť ísť k odberateľ. a vypýtať aspoň kópie, aby si sa môhol preukázať. DÚ si určite nevšimol že si si uplatnil výdavky %.Keby si si uplatňoval preukázat.výdavky, tak na základe zmlúv sa dá preskúmať či si si v účtovníctve uplatnil daňové uznateľné výdavky. Neurobil si chybu ani pri tom, že si odberateľ.-závisl.osobe nevystavil faktúru, pre nich je dôležitý doklad o úhrade. Pre tvoju evidenciu si si faktúry vystavoval a aj viedol v knihe pohľadávok čo je správne a preukázateľne. Myslím, že robíš vopred unáhlené závery.

Skôr by som si presne pozrela postup účtovania a to hlavne , ak si prechádzal z % na skutočné alebo naopak. Tam podľa § 17 ZDZP si povinný upraviť základ dane o spomínané pohľadávky.... Ak si prechádzal na takéto výdavky, tak radšej v tomto by som môhla pochybovať či je to správne.
petulik
01.09.06,19:17
dakujem za podporu - s prechodom na pausalne vydavky by nemal byt problem, pretoze som zacinal minuly rok, takze hned som si vsetko uplatnil pausalnymi vydavkami. Co sa tyka tej knihy pohladavok, tak to je ten problem, tu nemam. lebo ja som ziadne pohladavky nemal, klienti mi zaplatili dopredu a ja som im az na zaklade obdrzanej sumy na ucet poskytol sluzby. danovi poradca mi tvrdi, ze v tomto pripade staci, ked predlozim evidenciu prijmov v casovom prijme a evidenciu hmotneho majetku / mam na firmu napisane auto/..Bude to tak v poriadku??? dakujem
dom
01.09.06,21:22
dakujem za podporu - s prechodom na pausalne vydavky by nemal byt problem, pretoze som zacinal minuly rok, takze hned som si vsetko uplatnil pausalnymi vydavkami. Co sa tyka tej knihy pohladavok, tak to je ten problem, tu nemam. lebo ja som ziadne pohladavky nemal, klienti mi zaplatili dopredu a ja som im az na zaklade obdrzanej sumy na ucet poskytol sluzby. danovi poradca mi tvrdi, ze v tomto pripade staci, ked predlozim evidenciu prijmov v casovom prijme a evidenciu hmotneho majetku / mam na firmu napisane auto/..Bude to tak v poriadku??? dakujem

Ja si myslím, že aj keď si uplatnoval paušálne výdavky, odberateľom si mal vystavovať za poskytnuté služby faktúru, z ktorej odpočítal uhradenú zálohu
za službu / to čo bolo uhradené na účet/ a na faktúru uviedol k úhrade nula.
V exeli si urobil knihu pohľadávok / tabuľku, číslo fa, odberateľ, suma, úhrada..../
Čo sa týka zmlúv, si myslím, že zmluva nemusí byť uzatvorená len písomne, je možná aj ústna, prípadne až máš objednávky.
petovsan
05.10.06,19:39
Petulik, môžeš nás, prosím, informovať, ako dopadla tá daň. kontrola? Požadovali tie zmluvy, či nie?