Gabriel Banda
17.04.19,12:11
Dobry den!
Chcel by som sa spytat na to, ze ako je mozne, ze ked mam 2 zamestnania ...platim riadne 2krat vsetky svoje odvody aj tak mam nedoplatok na dani...
Ci dostanem potom aj 2 dochodky?
Dakujem

Gabriel Banda
ja len preto lebo platim do vsetkych poistovni dvakrat za mesiac...a Ibalgin kupim za tie iste peniaze ako ten co ma jedno zamestnanie...
Platim tomuto statu dvakrat a aj tak nemam z toho nic..
Tweety
17.04.19,10:15
Nedoplatok môžeš mať preto, že NČZD si môžeš uplatniť len raz. A k dôchodku, do VZ na dôchodkové poistenie sa ti počítajú všetky príjmy,u Teba teda z tých dvoch zamestnaní. Do jedného dôchodku sa ti všetko spočíta, zpriemeruje a vymeria.
kn-alka
17.04.19,10:24
neplatíš 2x, platíš percentom z hrubej mzdy a je jedno, či máš 1x500€, alebo 2x250€ - teda, čo sa odvodov týka
ivka70
17.04.19,10:25
chcel by si snad za Ibalgin platit dvojnasobok, lebo mas 2 zamestnania? :D
Tweety
17.04.19,10:28
Akože nemáš z toho nič? máš viac ako ostatní, ktorí majú len jednu alebo žiadnu, môžeš si kúpiť aj dve balenia, niekto napr. nemôže si dovoliť ani jedno,možno tak jedno.
Dáša_
17.04.19,10:35
alebo môže zarábať toľko, že v súčte sa mu už NČZD kráti, tzv. milionárska daň
Gabriel Banda
17.04.19,10:36
nie tak som to myslel..
Gabriel Banda
17.04.19,10:37
neslo mi o to ze kolko za kolko, ale o ten princip..
Tweety
17.04.19,10:52
alebo ale to by sa tu nesťažoval....,
Gabriel Banda
17.04.19,10:57
nestazujem sa...nevyznam sa v tom..ide ia o laicku uvahu...
Katy a R
17.04.19,14:47
Nič neplatíš 2x! princíp je ten, že odvody do poisťovní sa platia presne stanoveným percentom z každého príjmu (def. v zákone). Teda presnejšie z VZ (vymeriavací základ, nájdeš ho na páske). kuk zák o SP a zák o ZP. Platia dokonca aj nejaké stropy na VZ.
A aj do výpočtu dôchodku ti vstupujú všetky tieto príjmy (teda ak máš dve zamestnania, tak z obidvoch bude dôchodok) ... resp VZ - samozrejme, so zohľadnením stropu. (nejaká miera solidarity tam je - ale to už si pozri vzorec na výpočet dôchodku) .
A aj iné dávky - napr nemocenské, v nezamestnanosti, úrazové... sa potom počítajú z obidvoch poistných vzťahov (pravidlá sú určené)
Dane sa takisto platia zo základu dane - všetky zdaniteľné príjmy sa ti zrátajú - a z toho platíš daň. Ak náhodou platíš v priebehu roka preddavkovo viac - tak ti vznikne preplatok, resp naopak - aj nedoplatok môže byť. :)
vicktor
17.04.19,15:06
Za tvoje dva platy dostanes jeden dochodok, ale vo vyske rovnajucej sa dvom mensim dochodkom.
Nedoplatok na dani bol asi z dovodu nezdanitelnej casti.
Ibalgin kupi kazdy za rovnaku cenu nech zaraba minimum, priemer alebo x-nasobok priemeru.
veronikasad
17.04.19,16:57
Daň zo závislej činnosti sa platí preddavkovo, nezdanitelnú časť základu dane si môžeš uplatniť len u jedného zamestnávatela.

Ak si nemal v súčte velmi vysoký príjem, ktorý spôsobuje krátenie ročnej NČZD, nedoplatok ti mohol vzniknuť len nesplnením tvojej oznamovacej povinnosti - NČZD si si uplatnil u oboch zamestnávatelov a nárok máš len u jedného.