mondy
17.04.19,19:39
Dobrý deň, prosím potrebujem poradiť vo veci Distribútorkej zmluvy a jej zrušenia:

Po 5 rokoch dobrej spolupráce mi náhle dodávateľ a výrobca produktov zrušil distribútorskú zmluvu, bez varovania. Urobil tak 2 týždne pred jej vypršaním a tvrdí, že po jej zániku už nemám ďalej právo nijakým spôsobom predávať ich produkty. Mám kamennú predajňu, e-shop a na sklade veľa produktov tejto značky, ktoré potrebujem aspoň dopredať. PROSÍM MÁ SKUTOČNE VÝROBCA A DODÁVATEĽ PRÁVO - zakázať mi predávať jeho výrobky - ktoré som riadne zaplatila - po skončení zmluvy? Veď tieto isté produkty, ktoré si odo mňa nakupovali ďaľší predajcovia - majú oni vo svojej ponuke a nikto im to nezakazuje predávať. POZNÁMKA: Dodávateľ nemá žiadny vážny dôvod. Jediný je asi ten, že veľkú klientelu, ktorú som prácne vybudovala a veľa investovala do reklamy.. si teraz chce nechať len pre seba - aby nemusel dávať zľavu. Proste zmenil politiku, zistil že väčšie zisky budú mať ak budú z Českej republiky posielať tovar priamo. Prosím viete mi poradiť, či ma môže nejakým spôsobom právne napadnúť, ak ešte po skončení zmluvy budem tieto produty dopredávať? Okrem toho - aj on porušil viac krát zmluvu o výhradnej distribúcii, lebo začal dodávať produkty aj iným predajcom na Slovensku a tým nás poškodil. Ale neriešila som to. Teraz mi ide len o to, že musím predať čo mám na sklade. Trvalo by asi ešte 1-2 mesiace, kým by som všetok sklad vypredala. Ďakujem Vám pekne za rýchlu radu. O 2 týždne už vraj nesmiem nijakým spôsobom výrobky predávať... je to absurdné. Oni vedia, že mám toho na sklade veľa. A riadne som za to zaplatila. Vnímam to ako veľmi neférovú hru.. Keby mi to povedali pred 3 mesiacmi, zariadila by som sa podľa toho a neinvestovala.. ale oni ma do poslednej chvíle nechali, aby som im platila propagácia. A zrazu koniec spolupráce.

A prosím vás, môže mi zakázať použiť na e-shope popisné texty k produktom? Tie som si sama preložila z českého jazyka a sama vytvorila celý e-shop. Ten im nepatrí. E-shop ešte potrebujem, kým výrobky všetky nepopredám.
Veľká vďaka za radu
veronikasad
17.04.19,17:44
výrobky dodávatela, ktoré máš na sklade, ti zoberie späť ?
mondy
17.04.19,17:59
Nie určite mi ich nezoberie. Je to prírodná kozmetika s obmedzenou dobou trvanlivosti.
Onko
17.04.19,18:02
Závisí od toho, čo máte uvedené v tej distribútorskej zmluve. Je možné, že ste v nej podpísali, že po ukončení zmluvy ich tovar predávať nebudete. Ak ste s tým vopred nesúhlasili, jednostranne vám to zakázať nemôžu.
mondy
17.04.19,18:31
Prečítala som si to... ale nič také tam nie je. Len dôvody, kedy sa z obidvoch strán zmluva môže vypovedať... Teraz je výročie podpísania, kedy sa buď automaticky predĺži o rok alebo nepredĺži. Takte využili to - že nepredĺžili zmluvu. To je OK. Ale nikde nie je doslova napísané, že po ukončení zmluvy sa zakúpený tovar - ktorý je vlastníctvom kupujúceho - už nemôže ďalej predávať. ..Ani sme neporušili žiadnu podmienku, ktoré sú v zmluve. Bez udania dôvodu ju môžu vypovedať s výpovednou dobou 3 mesiace... Ale jednoznačne využili koniec platnosti zmluvy. A dali nám to vedieť skutočne v najneskoršom možnom termíne. Je toto OK s nejakou obchodnou etikou?
Onko
17.04.19,18:39
Tak ich ignorujte, zásoby dopredajte, a život ide ďalej.
veronikasad
17.04.19,18:41
Tak sa ho na to priamo písomne spýtaj, či zásoby zoberie späť, alebo ich môžeš dopredať ,,, Nové objednávky od dodávatela už realizovať nebudeš.
mondy
17.04.19,18:49
Vďaka.. len sa obávam, či nemôžu začať nejaký právny proces, ak budem naďalej predávať bez zmluvy. Na mail neodpovedali. Ale v zmluve je, že sa má komunikovať výhradne písomne.. Asi požiadam o tú 3-mesačnú výpovednú dobu - písomne. Skúsim to.
kopretinka
17.04.19,19:50
Žiadnu zmluvu nepotrebuješ,je to tvoj tovar,ktorý si už zaplatila.Ak chcú,aby si to nepredávala,tak nech to kúpia naspäť.Už dávno si mala protestovať,keď oni porušili zmluvu a začali dodávať aj iným.Možno by som išla za právnikom,aby im poslal nejaký milý list ohľadne toho zákazu,ktorý nemáš v zmluve a nech ti vyčísli ušlý zisk ....(a môžeš mi poslať do sukromnej správy názov značky...?)
veronikasad
17.04.19,19:51
Prilož presnú definíciu ukončenia zmluvy. Obávam sa, že ak máš zmluvu na dobu určitú, žiadna výpovedná doba tam plynúť nebude...
misoft
17.04.19,19:51
Zaplatil si za ten tovar? Zaplatil! V tom okamihu je TVOJIM majetkom! A TY ho môžeš predať, či sa im to páči, alebo nie.
Ak by striktne chceli ukončiť - boli by povinní buď to od teba odkúpiť späť, alebo nahradiť vzniknutú škodu.
mondy
17.04.19,23:42
Priložila som FOTO zmluvy - časť o ukončení a dôvody vypovedania zmluvy. Budem rada, ak sa na to pozriete.
mondy
17.04.19,23:54
kopretinka, neviem ako sa posiela súkromná správa. ..:.) Ohľadom tých protestov: Snažila som sa zachovať dobré vzťahy, veľa som do toho investovala. Oni sa správajú tak, že keď neskáčeš presne podľa nich, tak ťa okamžite odpisujú a idú proti tebe. Ale teraz už nemám kam cúvnuť.. Pripojila som FOTO znenia zmluvy.
mondy
18.04.19,00:09
Rada by som všetkým poďakovala a pochválila ich. Kde sa to robí?
misoft
18.04.19,08:07
@mondy: táto zmluva by v právnom štáte vôbec neobstála, pretože je nevyvážená, poškodzujúca distribútora (teba), má neprimerané podmienky, ktoré distribútora znevýhodňujú, naopak, dodávateľ okrem jednej podmienky je absolútne chránený.
A keďže je písaná po česky, predpoklad - český dodávateľ, ČOI by sa na to rada pozrela. Kontaktuj ČOI.

Keby si túto zmluvu sem hodila PRED jej podpisom - ihneď by sme ti napísali, aby si s dodávateľom túto zmluvu neuzatvárala.

"Rada by som všetkým poďakovala a pochválila ich. Kde sa to robí? "
Stačí aj tu. My si to prečítame. :)
mondy
18.04.19,08:31
Ďakujem. Ste super
kopretinka
18.04.19,09:46
Misoft,obch.inspekcia je na ochranu zakaznika.Zmluvy medzi podnikatelmi su vyhradne v ich konpetencii.Ak to mondy podpisala,tak bohuzial.Mala to pred podpisom dat skontrolovat pravnikovi.
profesional
19.04.19,09:30
1. Výrobky smiete slobodne dopredať

2. Ich texty popisov, hoc preložené z češtiny, nesmiete
kopretinka
19.04.19,13:14
Krém na ruky,obsahuje tieto zložky:x,y,z,.používajte podľa potreby.
Môžeš mi povedať,aké popisy mã dávať k tovaru? Okrem toho zo zakona musi uvadzať zloženie.Takže ako to má napîsať??? Aby to nebolo okopírované?
Okrem toho už je po funuse,ideš s radami neskoro,treba čıtať.