Janka4110
18.04.19,18:44
Bola som požiadaná rodinnými príslušníkmi aby som nepredala alkohol osobe z ich rodiny, že si s ňou už nevedia rady a nevedia čo majú robiť, mám právo nepredať tejto osobe alkohol?
kukučka
18.04.19,16:51
Nekúpi u teba, kúpi inde, to ich problém nerieši. Keby bola dotyčná osoba opitá, či maloletá, ináč nie.
buchač
18.04.19,17:11
Zákon nepozná žiadosť rodinných príslušníkov, viď

§ 2 - Obmedzujúce opatrenia
https://www.zakonypreludi.sk/zz/1996-219#p2

P.S.:
Ono je to taký alibistický dôvod...ale čo keď práve odmietnutie predaja chlastu spôsobí oveľa horšiu tragédiu, ako pár rozbitých tanierov alebo pár po hube....viď posledný prípad, keď degeš zákerne dobil maníka.
220870
19.04.19,05:06
Nikto vás nemôže donútiť ,aby ste čokoľvek predávali.
buchač
19.04.19,05:42
Si si prečítal, čo si vlastne napísal...

Príkladne príde dospelý do obchodu - potravín...a ty mu odmietneš predať tovar (čokoľvek v tvojom ponímaní) ?
No to by som chce vidieť, aké fofry by tam nastali, ak by si tetke demokratke nepredal olej a múku.
pavol54
19.04.19,06:02
Tovar ak nie sú obmedzenia a máš na to oprávnenie tak musíš predať ale súčasne platí zákon že cena dohodou. a v tom ťa nemôže nikto obmedzovať. teda preceníš tovar a ponúkneš mu za trojnásobnú. Sťažovať sa nemôže
misoft
19.04.19,08:32
Okrem tovaru, ktorý má štátom stanovenú cenu (cigaretľe :D majú cenu na ochrannej páske).
profesional
19.04.19,09:24
V obchode sa konkludentným spôsobom uzatvára kúpno-predajný kontrakt. Ide o dvojstranný právny úkon. Tento nemôže byť uzatvorený proti vôli ktorejkoľvek kontraktuálnej strany. Tj. obchodník má právo tovar nepredať. Nikoho nemožno donútiť uzatvoriť kontrakt, okrem prípadov, kdy tak explicitne ustanoví zákon. Šlo by totiž o nedostatok zakladajúci absolútnu neplatnosť kúpno-predajnej zmluvy.

Tj. pre laikov: Obchodník má právo odmietnuť predať tovar.
kukučka
19.04.19,11:25
S nepríjemnými dôsledkami...
buchač
19.04.19,11:44
Tj. pre laikov: Obchodník má právo odmietnuť predať tovar.
==============
Hm...síce v tejto otázke ide o chlast...ALE chceš mi snáď tvrdiť (dokonca odborne), že obchodník má právo odmietnuť predať chlieb alebo mlieko...a pritom má toho plné regále ???

Ako vraví kukučka, tie nepríjemné dôsledky by asi obchodník nechcel zažiť...ono by stačil nejaký nervóznejší mladý alebo postaršia cigánka...kúúúwa, to by boli fofry.
profesional
19.04.19,13:27
Už som to napísal. Je to tak.
Mária27
23.04.19,05:33
Dobrý postreh! Zákon to nezakazuje, ale ani neprikazuje, teda môže, ale nemusí. :)
bettylou
23.04.19,07:45
Podnikáš za účelom zisku, ak by ťa ten nepredaj dostal do straty, máš problém s podstatou podnikania.... holt kapitalistické zákony :)
Svedomie nech si rieši každý sám.
misoft
23.04.19,07:57
buchač (19.04.19 14:44) ..........ono by stačil nejaký nervóznejší mladý alebo postaršia cigánka...kúúúwa, to by boli fofry.
============================
..........nehľadiac i na právne dôsledky zo strany štátu, kontrol a podobne.........
- inak pre @profesional - poznáš pojem DISKRIMINÁCIA?
Ak si obchodník bude uplatňovať "právo" určovať, komu predať a komu nepredať = diskriminácia! Odporúčal by som ti, aby si tu konečne prestal RADIŤ tie svoje nezmysly.
korela
23.04.19,10:08
Nerieši síce otázku zo zadania, ale už sa na Porade riešil podobný prípad, a bolo poradené, vytvoriť si klub, čiže klubové karty, inak bez možnosti vstupu. Možnosť závisí od druhu činnosti podnikania.