robogy
19.04.19,12:06
Planujem kupit apartman v apartmanovom dome v rekreacnej oblasti.Developer predava apartmany s zakladnou cenou a DPH. Apartman a cely objekt bude sluzit hlavne na kratkodoby prenajom. Bude sa v nom ponukat ubytovanie turistom. V tomto apartmanovom dome sa budu kolaudovat tieto apartmany ako byty alebo ako nebyty. Da sa vybrat ako to chcem lebo 40%. apartmanov sa mozu podla stavebneho rozhodnutia kolaudovat ako byty. Apartmanovy dom bude kolaudovany v roku 2020 ked bude vystavena faktura a zapis do katastra. Chcem si dovtedy zalozit s.r.o platcu DPH. (teraz som zivnostnik naplatca DPH)
Dolezita vec je ta ze apartman dam do dlhodobeho prenajmu spolocnosti ktora sa bude starat o zabezpecovanie turistov a chodu prevadzky. Pravdepodobne to bude nejaka najomna zmluva. Oni mi budu vyplacat najomne.
Poslal som na danovom urade dopyt a oni mi odpisali ze bola nejaka novela a odkazali ma na zakony § 38 ods. 1, 2 a 7 a nasledne na § 49-51
Nie som v uctovnictve ani paragrafoch nijak zorientovany. Poprosim o Vas nazor ci si DPH z apartmanu budem moct odpocitat alebo nie. Popripade naco davat pozor aby nedoslo k problemu. (A poprosim neodkazujte na na zakony a paragrafy lebo tomu nerozumiem). Len jednoduche odpoved. Dakujem za ochotu a Vas cas.
Mila123
19.04.19,12:29
https://www.podnikajte.sk/dan-z-pridanej-hodnoty/zmeny-v-zakone-dph-2019
preštuduj si to.....