maja32
21.04.19,09:27
Dobrý deň živnostník sa stravuje v reštauracii a na doklade z erp na napríklad menu 4 eur a kofola 0,80 centov môžem mu dať do nakladov celý sumu 4,80 alebo len menu dakujem
misoft
21.04.19,09:50
Ak sa pozrieš niekde - tak v obedovom menu sa vo väčšine prípadov nenachádza nápoj. A podľa mňa kofola je nápoj. Obedové menu môže byť: poľifka z hoveda, rizek s bandurkami a kvašnu uhorku, alebo niečo podobné. Takže asi kofolu do menu mu nezarátaš v nákladoch.
marleau
21.04.19,10:38
a čo pitný režim?
Mila123
21.04.19,11:16
dušan, netrep......
určite áno
misoft
21.04.19,11:34
Prečo by som trepal? V reštike - obedové menu (príklad) polievka hovädzia s cestovinami, bravčový rezeň v cestíčku, zemiaková kaša, zeleninový šalát - cena 3.90€. Nápoj tam však nie je, ten je navyše. Chodievam dennodenne okolo jedného bufetu a tam to (v podobnom duchu) majú napísané - obedové menu (jedlo), ale nie nápoj. Ten nie je súčasťou.
A aby si verila, že netrepem:
https://menucka.sk/denne-menu/trnava
https://menucka.sk/denne-menu/presov
Ja tvrdím a BUDEM tvrdiť, že nápoj v obedovom menu NIE JE!
veronikasad
21.04.19,11:37
Pozri par.152, odst.2 Zakonnika prace. Napoj ano, ale ci zrovna kofola je vhodny napoj???
martinez
23.04.19,08:22
suhlasim, ze vhodny napoj MOZE byt (hovori o tom §152,2 ZP).. co vsak vhodny napoj je, nie je v ZP definove... mam za to, ze pokial sa nejedna o alkoholicky napoj, tak to prejde... treba si vsak zaroven uvedomit, ze danovym vydavkom bude len 55% z tejto sumy 4,80 eur..
Jarka 1
23.04.19,10:48
@ martinez - prečo myslíš, že len 55% ... ide o živnostníka, nie zamestnanca
veronikasad
23.04.19,11:28
Plati u zamestnanca, nie zivnostnika
martinez
24.04.19,08:19
ano, pardon... mate pravdu