ajacik
28.08.06,07:31
Dobré ránko

Slovenská firma zamestnáva od začiatku roka občana SR.Zamestnávateľ ale nenahlásil zamestnanca na Úrade práce, SVaR.

V piatok som sa tam bola osobne pýtať: za každého zamestnanca (nie občana SR) treba podať identifikačnú kartu do 7 dní od vzniku pracovného pomeru. Bohužiaľ sa tak nestalo.

Pani na UPSVaR mi poradila, aby som so zamestnancom ukončila jednu PZ a uzavrela novú PZ. A do 7 dní od začiatku trvania novej PZ ho prihlásila na UPSVaR.

1. myslíte si, že je možné ukončiť jednu PZ a uzavrieť následne druhú? (môže byť tá istá pracovná náplň, alebo ju mám pozmeniť)?
2. je treba niečo hlásiť na DU, SP, ZP?

3. aké sú sankcie za "čierne zamestnávanie" - hoci za zamestnanca boli riadne odvádzané odvody a tiež zrážaná daň z príjmov.

veľmi pekne vám všetkým dakujem za odpoved.
Gabi03
28.08.06,06:22
0. Asi slovenská firma zamestnáva NIE občana SR. Správne?
1. Myslím, že s pracovno-právneho hľadiska by to problém nemal byť. Teda prvú PZ ukončiť dohodou a následne uzatvoriť novú PZ. Ja by som tam pozmenila, ak je to možné, trochu pracovnú náplň.
2. Pri ukončení a vzniku pracovného pomeru je treba odhlásiť, resp. prihlásiť ZCa na SP a ZP. Treba však dávať pozor na lehoty.
Pri dohodách do SP ak bezprostredne nadväzujú na seba dve dohody, netreba odhlásiť a prihlásiť. Najlepšie sa popýtať na svojej pobočke.
ajacik
28.08.06,06:31
dakujem ti pekne.

s bodom 0. si mala samozrejme pravdu :).

PZ budú bezprostredne nadväzovať na seba.

Pracovnú náplň trošku pozmeníme - to nie je problém.

Ešte uvažujem: dovolenka z prvej PZ mu samozrejme prejde dalej, však? Lebo neide o ukončenie PP.
Gabi03
28.08.06,06:37
dakujem ti pekne.

s bodom 0. si mala samozrejme pravdu :).

PZ budú bezprostredne nadväzovať na seba.

Pracovnú náplň trošku pozmeníme - to nie je problém.

Ešte uvažujem: dovolenka z prvej PZ mu samozrejme prejde dalej, však? Lebo neide o ukončenie PP.

Myslím, že z hľadiska dovolenky by to bola ako jedna PZ.
ajacik
28.08.06,06:47
ešte raz ti veľmi pekne dakujem a prajem pekný den :)
majernikova
30.08.06,11:37
Ahojte,
poradte mi prosím, ako mám postupovať pri zamestaní cudzinca (ČR)?
Vraj je tam iný postup,ako pri zamestnaní cudzincov z iných krajín.
Ďakujem