joti
23.04.19,09:10
chcel by som vas poprosit o radu tykajucu sa prechodu z PP (resp. PN) na invalidny dochodok:


svokra (55 rokov) po opakovanom zapale mozgu ostala v zariadeni opatrovatelskej starostlivosti, odkazana na 24 hodinovu pomoc.


rok PN jej bude koncit okolo 15. maja a my vybavujeme vsetky potrebne dokumenty k priznani invalidneho dochodku. oslovil nas ale jej zamestnavatel, ci mozeme podpisat dohodu o ukonceni pracovneho pomeru, ze "jej sa to tak najviac oplati". aky je, prosim, vas nazor? mame skutocne ukoncit pracovny pomer dohodou k dnu ukonceniu PN? alebo ma radsej ostat na PN (bez naroku na nemocencske) a cakat na vyjadrenie o priznani ID? a ako mame podpisat dohodu, ked svokra sa nevie podpisat a nevieme ju ani dostat k advokatovi/notarovi?

teraz neriesim ani tak ten proces vybavovania ID, ale pracovno-pravny pomer s jej zamestnavatelom. ci podpisat dohodu alebo cakat.

dakujem velmi pekne za vas cas


j
Tweety
23.04.19,07:14
Výhodnejšie je nepodpisovať žiadnu dohodu o skončení PP a počkať až na priznanie ID. Počas DPN ju zamestnáv. nemôže prepustiť.
joti
23.04.19,07:18
meni este situaciu dovolenka? lebo zamestnavatel argumentuje tym, ze by sa jej tymto vyplatilo 100 % dovolenky. pripadne, bola by alternativa do dohody o ukonceni PP napisat formulku, ze s dohodou suhlasi za podmienky, ze jej bude vyplatene odstupne? dakujem
Tweety
23.04.19,07:21
Pri skončení PP kedykoľvek je nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky, podľa mňa je to len taká finta, z jeho strany aby ju už nemal v evidencii. A na odstupné pri skončení Dohodou bez udania dôvodu zo zákona nemá nárok. AK by skončila po priznaní ID, podľa % ID by jej možno vznikol nárok na odchodné ALe to si musíte zvážiť už vy.