adamco
24.04.19,08:51
Syn dostal rodinný dom darovacou zmluvou od rodičov s tým, že majú v ňom zaručenú doživotnú starostlivosť (je to uvedené aj v LV). Jeho manželka odmieta sa starať o svokru, keďže nič z toho nemá. Môže sa stať spoluvlastníčkou takéhoto domu? Môže syn ako vlastník nejakým spôsobom tento stav zmeniť, keď jeden z rodičov ešte žije? Môže byť takýto rodič umiestnený v domove dôchodcov? Ďakujem
Tweety
24.04.19,06:53
Ak bol dom darovaný synovi, ten patrí len jemu.Manželka teda nie je spoluvlastníčkou Stala by sa ňou, ak by jej časť predal, daroval. No, ak má rodič v dome právo doživotného užívania, tak ho asi nemôže len tak bez jej súhlasu dať do DD.
dmc
24.04.19,06:59
uved presne co je uvedene na LV.....nieje tam nahodou pravo na dozivotne uzivanie nehnutelnosti ??? lebo to je sakra rozdiel od dozivotnej starostlivosti. Manzelka teoreticky nema povinnost sa starat o rodica svojho manzela....tuto povinnost podla zakona maju deti. Spoluvlastnickou domu sa manzelka moze stat - ak darovacou zmluvou manzel daruje 1/2 domu manzelke (ale preco by to pre boha robil ? ) Ci moze byt akyto rodic umiestneny v domove dochodcov ??- samozrejem ze ak s tym suhlasi - moze byt umiestneny aj v domove dochodcov - avsak tym sa vecne bremeno nerusi.
vicktor
24.04.19,07:04
Nemusi suhlasit, staci ked nebude namietat - mam na mysli ked uz nebude schopny nad tym uvazovat.
vicktor
24.04.19,07:05
Nic nie je nemozne. (Toyoootaaa.)
adamco
24.04.19,08:26
Na LV je uvedené "doživotné právo bývania v RD a doživotná opatera
Chobot
24.04.19,08:42
Najprv stručne:
"Syn dostal rodinný dom darovacou zmluvou od rodičov s tým, že majú v ňom zaručenú doživotnú starostlivosť (je to uvedené aj v LV)." - to bude asi právo doživotného užívania.
"Jeho manželka odmieta sa starať o svokru, keďže nič z toho nemá." - OK, je to jej vec.
"Môže sa stať spoluvlastníčkou takéhoto domu?" - môže
"Môže syn ako vlastník nejakým spôsobom tento stav zmeniť, keď jeden z rodičov ešte žije?" - áno, môže
"Môže byť takýto rodič umiestnený v domove dôchodcov?" - áno, môže.

Teraz k jednotlivým otázkam vysvetlenie:

V liste vlastníctva asi nebude uvedené, že majú zaručenú doživotnú starostlivosť. Tam bude asi zapísané len právo doživotného užívania. To ale neznamená, že nie je možné umiestniť rodiča do nejakého zariadenia, kde bude o neho postarané. Právo doživotného užívania neznamená, že sa o neho musí obdarovaný postarať len tak, že ho bude doma opatrovať. To, že ho v prípade zhoršeného zdravotného stavu umiestni do ústavu alebo domova dôchodcov dokonca nie je ani považované za hrubé porušenie dobrých mravov, teda nie je to dôvod na oprávnené požadovanie vrátenia daru.

Ak bol dom darovaný synovi, tento je teraz asi 100%-ným vlastníkom domu. On, ako vlastník môže nakladať so svojím vlastníctvom ako uzná za vhodné. Ak chce, môže časť, ale kľudne aj celý darovať manželke.

A tiež považujem z jej strany za logické, že odmieta sa starať o svokru. Tá má právo nehnuteľnosť užívať, nikde nie je povinnosť, že sa má o ňu starať a opatrovať ju.

Neviem, z koho pohľadu si zadanie napísal a čo presne si vlastne chcel vedieť. Dúfam, že si našiel odpovede.
adamco
24.04.19,09:02
Ďakujem pekne, odpoveď som našiel, ale v LV je skutočne uvedené "Doživotné právo bývania v RD a doživotná opatera"
Tweety
24.04.19,09:05
Veru, zákon a obyčajné ľudské vzťahy sú niekedy na míle od seba.
vicktor
24.04.19,09:09
Aj tak na tvoje tri otazky mozem odpovedat trikrat ano.
Oliwa
24.04.19,09:26
Ak bude nevesta spolu/vlastníčkou domu, problém pominie? Kde teraz nevesta býva? Nebýva spolu s manželom v jeho rodičovskom dome?
Chobot
24.04.19,09:30
Kým som napísal príspevok, tak si to medzitým doplnil v zadaní. Aj tak je to divné, že to kataster zapísal. Čo má spoločné kataster s doživotnou opaterou? Doživotné užívanie nehnuteľnosti chápem - týka sa to nehnuteľnosti, ktorá je zapísaná v katastri. Ale opatera? Veď tá sa neviaže k nehnuteľnosti.

A ako si tú opateru chce rodič vynútiť?
Katy a R
24.04.19,09:31
Tak, ako už aj viktor (aj ostatní) napísali - všetko je možné - áno - na všetky otázky.
No a čo sa týka vzťahov - za normálnych okolností by žiaden problém nebol, tieto otázky by si asi nepoložil. Deti majú povinnosť postarať sa o svojich rodičov (aj bez prevodu majetkov).
Sám poznáš najlepšie situáciu (aj aké sú problémy?) ... a kým sa rozhodneš, či niečo robiť/nerobiť s nehnuteľnosťou, položiť si otázky - že či to bude mať význam? Zlepší sa vôbec situácia v dome aj ochota na poskytnutie starostlivosti, aj spolunažívanie? Lebo niekedy sa stáva, že ani "majetky" nepomôžu. Treba to dobre zvážiť.
Niekedy je MOŽNO lepšie riešenie aj DD .
A tiež tá opatera môže byť zabezpečená aj sprostredkovane, ak syn nezvláda. Niekoho si nájde - a nemusí to byť len nevesta;)
Anik
24.04.19,09:37
som absolutne toho istého názoru.
vicktor
24.04.19,09:39
Este nieco - svokra akceptovala nevestu? Ak ma s jej synom harmonicke manzelstvo, darovanie domu vylucne synovi a ignoracia nevesty nie je dobry signal.
afrikánka
24.04.19,09:57
Spoluvlastnickou domu sa manzelka moze stat - ak darovacou zmluvou manzel daruje 1/2 domu manzelke (ale preco by to pre boha robil ? )
-----------------------------------------------------------------------
Predstav si, že pre pokoj v rodine to niekedy manžel takto spraví, daruje, či fiktívne odpredá polovicu nielen darovaného, ale všetkého, čo vlastnil pred manželstvom.
Iba dodám, že aj tak to zvyčajne nepomôže...kde chýba charakter, tak sa žiadnymi úplatkami nedá získať
Mária27
24.04.19,10:14
má z toho viac, ako si zaslúži
dmc
24.04.19,11:08
ak taketo nieco manzelka ziada - pokoj nebude nikdy. Napriklad...mna by take nieco nikdy ani len nenapadlo.....ale moju manzelku Ano. :) :) :)
afrikánka
24.04.19,11:59
Nuž veru nebude pokoj.
Ale buďme úprimní, či tá manželka,nevesta si neodskáče najviac tú opateru?
Najväčší problém tu vidím "Darovanie". Prečo si takto zabezpečovať budúcnosť? Treba všetko nechať tak...aj neistota v dedení býva často dobrým motívom na doopatrovanie, určite lepším, ako keď starý človek zostane "nemajetný".
Oliwa
24.04.19,12:06
Môže. Rovnako ako Ty sa môžeš stať spoluvlastníkom jej darovaného rodinného domu/bytu jej rodičov, či...?
buchač
24.04.19,12:38
Jeho manželka odmieta sa starať o svokru, keďže nič z toho nemá. Môže sa stať spoluvlastníčkou takéhoto domu? Môže syn ako vlastník nejakým spôsobom tento stav zmeniť, keď jeden z rodičov ešte žije? Môže byť takýto rodič umiestnený v domove dôchodcov? Ďakujem
-------------------------
Vraví sa, že karma je sviňa.

Postupom času syn s podarenou nevestou spomenú na hentú skutočnosť, keď sa zrealizujú podobným spôsobom ich deti s partnermi.
=================
vicktor (Dnes 11:39) Este nieco - svokra akceptovala nevestu? Ak ma s jej synom harmonicke manzelstvo, darovanie domu vylucne synovi a ignoracia nevesty nie je dobry signal.
---------------------------
To vážne...a na to si ako došiel ?
vicktor
24.04.19,12:48
To je uvaha, netvrdim ze je to tak.
To len ty si vzdy presvedceny o svojej pravde.
buchač
24.04.19,16:01
vicktor (Dnes 14:48)
To len ty si vzdy presvedceny o svojej pravde.
-------------------------------
Ja mám vždy pravdu (vraví sa tomu aj skúsenosti)...na rozdiel od iných.

Zvyšok nejak neriešim...nemienim tu polemizovať o chamtivosti iných (viď zadávateľ)...na takých zvysoka seriem.
-------------------------------
Ale aby si bol v obraze ?
Moji rodičia darovali majetok mne a bratovi.
Svokrovci zasa darovali manželke a jej sestre.

Prečo by mala jedna a aj druhá strana darovať aj partnerom svojich detí...a to aj vtedy, ak šlo o harmonické manželstvo ?
Veď takéto konanie je skôr výnimkou ako pravidlom.
Anina2
24.04.19,16:44
buchač má pravdu / veď skúsenosť.../ Je normálne, ak rodič daruje - svojmu - decku. Koľko je dnes rozvodov, neodsudzujem nikoho, kto sa tak rozhodol. Ale pri vysporiadávaní BSM by to svoje decko muselo vyplatiť polovicu z "mozoľov rodičov", ktorí v dobrej viere darovali obidvom. Veď by ma asi porantalo...
annova
24.04.19,19:52
To, ze mate na LV uvedene "dozivotna opatera", tak v tejto casti je darovacia zmluva neplatna. Vecne bremeno sa vztahuje len na "dozivotne byvanie", nevztahuje sa na vyrok voci osobe. Ak ste chceli riesit opateru, mali ste uzatvorit ohladne tohoto inu zmluvu.
Dalsia otazka je, ma matka i ine deti a darovala i im nieco? Zakon pozna i vyzivovaciu povinnost deti voci rodicom.
Takze je otazka, preco sa nevesta nechce starat. Mozno dastali i ine deti a tie sa nestaraju....
Chobot to velmi dopre popisal.
Nandrolon
25.04.19,06:29
Najviac ma rozosmiala posledná veta... Áno môže. Syn, nech vráti dar a rodičia nech robia čo chcú :-)))))))))) Či to už dotyčnému synovi nevonia?
Ak je niekto "sviňa", tak podľa mňa to "spoluvlastníctvo" domu nezmení.
pepsikova
25.04.19,07:47
..rozmýšlam, čo sa asi zmení tým, že nevesta "zbohatne" o polovicu domu..bude milšia, ústretovejšia, podá lieky či vymení plienku svokre, ak bude treba?..ak ide len o majetok, ,myslím, že nebude..ak by šlo o úctu,lásku, alebo citové viazanie na svokrovcov tak, že je to vzájomné, teda z oboch strán,dalo by sa uvažovať o spoluvlastníctve polovice domu..ale úvaha o tom, že dostane polovicu domu -a potom či starček može ísť do penzionu,to je podla mňa citové vydieranie zo strany nevesty k manželovi a oboch k jeho rodičom..zákon a jeho postup je niekde úplne inde..asi tak..
korela
25.04.19,12:53
Chobot, rodič/rodičia môžu do darovacej zmluvy zakomponovať rôzne podmienky, ale väčšina darcov si to neuvedomuje, zbierajú vzory zmlúv po internete a neporadia sa s právnikom.
Takto sa dobrovoľne (žiaľ, aj nedobrovoľne :-((( v prípade napr. svojich dlhov a následným riešením problému cez darovanie svojho majetku týmto spôsobom vydávajú do rúk obdarovaným iba ako vecné bremená bez možnosti ďalších právnych dodatkov a úprav).
Nie som právnik, ale videla som už darovaciu zmluvu s rôznymi podmienkami. Takže, podľa mňa to možné je. Iba to verejnosti nie je zatiaľ všeobecne známe.
Ktorí normálni rodičia bez príčiny sa zbavujú svojho majetku? V prípade darovania nehnuteľnosti s vecným bremenom môže ísť s najväčšou pravdepodobnosťou iba o tento prípad..
Ak obdarovaný súhlasil a podpísal takúto darovaciu zmluvu, a dodatočne by s ňou nesúhlasil, môže dar vždy vrátiť.
vicktor
25.04.19,12:58
V darovacej zmluve nech je uvedene co len chcu, Chobot pise ze o to sa kataster nezaujima a preto to nema skopirovat do LV.
buchač
25.04.19,13:05
korela (Dnes 14:53)
Nie som právnik, ale videla som už darovaciu zmluvu s rôznymi podmienkami. Takže, podľa mňa to možné je. Iba to verejnosti nie je zatiaľ všeobecne známe.
Ktorý normálni rodičia bez príčiny sa zbavujú svojho majetku? V prípade darovania nehnuteľnosti s vecným bremenom môže ísť s najväčšou pravdepodobnosťou iba o tento prípad.
=================
Ani ja nie som právnik, ale do dar sa dáva bez nejakých podmienok.

Prečo sa daruje nehnuteľnosť ... okrem toho nezákonného riešenia dlhov ?

Nuž normálny jedinec v určitom (staršom) veku daruje nehnuteľnosť/ti svojim potomkom hlavne z dôvodu financií.
Lebo pri dedičskom konaní niet proste čo dediť - nie sú poplatky... a teda ten najväčší chrťák (čítaj notár) utrie nie iba nos, ale môže si svojimi zbytočnými lajstrami utrieť aj riť. ;) :D ... krásny to pohľad na smutné očičká notára, krásny.
korela
25.04.19,13:28
Ani ja nie som právnik, ale do dar sa dáva bez nejakých podmienok.

Prečo sa daruje nehnuteľnosť ... okrem toho nezákonného riešenia dlhov ?

Nuž normálny jedinec v určitom (staršom) veku daruje nehnuteľnosť/ti svojim potomkom hlavne z dôvodu financií.
Lebo pri dedičskom konaní niet proste čo dediť - nie sú poplatky... a teda ten najväčší chrťák (čítaj notár) utrie nie iba nos, ale môže si svojimi zbytočnými lajstrami utrieť aj riť. ... krásny to pohľad na smutné očičká notára, krásny.
.................................................. ......................................
Rozhodnutie darovať a prijať dar je na zvážení oboch oboch strán.
Áno, je možná aj tvoja verzia, avšak city sa v čase menia, na to netreba zabúdať, do životov ľudí vstupujú ďalší ľudia a udalosti, ktoré niekedy nie je možné zvrátiť, sú jednoducho konečné, a toto všetko môže fatálne zasiahnuť najmä darcov.
Či zato stojí riziko ušetriť nejaké peniaze?
.
Bola som pri posúdení dar. zmluvy vypracovanej právnikom ešte na prekonzultovaní jej správnosti u právnika z Najvyššieho súdu, ktorý jej celé znenie odobril. A boli tam zakomponované podmienky darcu, ako som vyššie spomínala.
buchač
25.04.19,16:48
" Základnými pojmovými znakmi sú bezplatnosť a dobrovoľnosť. Z darovacej zmluvy nesmú plynúť obdarovanému žiadne povinnosti, darca nemá nárok na protiplnenie."
Toto vychádza z § 628 a nasl Občianskeho zákonníka

Možno si videla inú zmluvu...tzv. Zaopatrovaciu....prípadne kombináciu oboch.
...a to je už iná káva...z tej sa nedá len tak vyvliecť.

Viac... https://www.pravnenoviny.sk/zmluvne-typy-pri-doopatrovani-v-starobe-a-pripadnom-prevode-nehnutelnosti
annova
27.04.19,09:29
Nieje pravda, ze v darovacej zmluve mozu byt rozne podmienky. preto je to darovacia, ze nemoze byt podmienena nejakou odplatou - ci uz starostlivostj.. atd. Ak sa tyka predaja domu, kde chcu darcovia dozit, tak tam sa zapisuje vecne bremeno, pretoze sa to tyka zavazku voci domu. Napriklad ako sa kedysi hovorilo, ze dochovat a pochovat, tak to by kataster ani nemal zapisat, pretoze to sa tyka vazby na osobu, nie na nehnutelnost. Ale kataster si s tym hlavu nerobi, ba dokonca ani notari. Na starostlivost je tzv. zaopatrovacia zmluva. V zakone je plno definicii typov zmluv. Darovaciu zmluvu je mozne napadnut na sude, ale treba dovod. To, ze nevesta sa nechce starat nieje ziadny dovod, ona nieje ucastnikom darovacej zmluvy, nic od svokry nedostala.
Taktiez sa posudzuje,v akom zdravotnom stave je darkyna, ci ma viac deti, ci jej zdravotny stav vyzaduje sustavnu starostlivost. Ak starostlivost nieje mozne vykonavat doma, moze prichadzat do uvahy socialne zariadenie, nejedna sa o porusenie dobrych mravov.
Ziadat vratenie daru moze matka vo vyske podielu, ktory darovala, na zaklade porusenia dobrych mravov, napr. fyzickym napadnutim, vyhrazanim sa- vsetko treba dolozit zaznamom od policie. Tyka sa to aj plnoletych blizkych rodinnych prislusnikov obdarovaneho, zijucich v spolocnej domacnosti.
V pripade, ze by medzitym syn previedol podiel na manzelku /nevestu darkyne/, a sud rozhodne o vrateni daru, moze sud rozhodnut, ze zrusia i prevod na nevestu ale iba v podiele voci darovaniu matky, tj zlucene konanie.
V tomto konkretnom pripade otec nezije, takze v tejto casti by darovacia zmluva bola platna. Z toho vyplyva, ze i keby syn daroval 1/2 darovaneho domu manzelke, po zruseni darovacej zmluvy by neveste zostala1/4 a synovi 1/4 domu.
Mária27
27.04.19,15:26
Tzv zaopatrovacia zmluva neexistuje, musí byť nejako vyjadrená. Darovacia zmluva je bezodplatná, ale môže v nej byť príkaz darcu. Kataster zapisuje vecné práva k nehnuteľnostiam (vecné bremená) aj osobnostného charakteru. Ak sú darcovia manželia a jeden zomrie, druhý môže žiadať vrátenie daru aj za neho.
annova
27.04.19,20:47
Občiansky zákonník však v ustanovení § 51 zakotvuje, že: "účastníci môžu uzavrieť i takú zmluvu, ktorá nie je osobitne upravená; zmluva však nesmie odporovať obsahu alebo účelu tohto zákona." Medzi takéto nepomenované (tzv. inominátne zmluvy) môžeme zaradiť aj zaopatrovaciu zmluvu.

Taktiez nemoze ziadat vratenie daru i za druheho zomreleho, mali sme podobny problem v blizkom okoli.
Sudne tahanice, rozhadala sa u toho cela rodina, pritom rodicia podelili deti rovnako. Zavideli si i nos medzi ocami.
Mária27
28.04.19,06:40
Z priloženého judikátu NS SR 5Cdo 255/2007 je jasné, že ak manželia darovali vec z BSM a neskôr jeden z nich zomrel, druhý manžel sa môže domáhať vrátenia celého daru (nielen svojho podielu).

Tak isto v darovacej zmluve môže byť zahrnutá aj zaopatrovacia zmluva či právo doživotného užívania nehnuteľnosti (vecné bremeno) - pôjde o zmiešanú zmluvu.
Mária27
28.04.19,06:41
pozri môj príspevok