mio71
24.04.19,06:44
Dobry den. Konatel , platca DPH si kupil motorku na firmu v hotovosti. Moze ist cela suma vratane uplatnenia DPH do nakladov a prevadzkove naklady uplatnovat vo vyske 80%, alebo sa vstupna cena moze uplatnit iba vo vyske 80%? Dakujem
Tweety
24.04.19,06:49
aká je jej hodnota bez dph? A či ju bude využívať v podnikaní alebo je len pre skúkromné účely, alebo aj aj, bez týchto základných info sa nedá zodpovedať
Kristina27
24.04.19,07:13
My sme kúpili na firmu predvlani. Cena bola do 1700 eur bez DPH, tak sme to účtovali priamo do nákladov. Využívame na podnikanie. PZP, daň z MV a ostatné výdavky účtujeme do nákladov v plnej výške. Neevidujeme si knihu jázd, tak účtujeme nákup PHM v pomere 80 : 20.
mio71
24.04.19,07:20
Pardon, samozrejme aj na sukromne ucely. Zaklad 4991,67, DPH 998,33.
Tweety
24.04.19,07:26
mio71 (Dnes 10:20) Pardon, samozrejme aj na sukromne ucely. Zaklad 4991,67, DPH 998,33

Zaradiť do majetku a odpisovať, uplatniť odpočet dph. Náklady na jej používanie, teda aj odpisy uplatniť v pomere, v akom sa používa. Napr 60:40 .Ak nebudete viesť knihu jázd, potom náklady na PHM v pomere 80:20.
jakubzemko
24.04.19,15:41
Nakoľko sa jedná o motorvé vozidlo tak spoločnosť je povinná zdaniť konateľovi nepeňažný príjem zo závislej činnosti vo výške 1 % každoročne znižovanej vstupnej ceny motorového vozidla (viď § 5 ZDP). Následne sa odpisy ako aj prevádzkové náklady uplatnia v plnej výške.

Čo sa týka odpočítania dane z pridanej hodnoty, tu existujú dve možnosti:
1. Daň z pridanej hodnoty sa odpočíta v plnej výške a následné využívanie motorového vozidla na súkromné účely sa bude považovať za dodanie služby za protihodnotu-
2. Daň z pridanej hodnoty sa uplatní v pomernej výške podľa predpokladaného použitia motorového vozidla na podnikanie a na iný účel a následne sa 5 rokov bude sledovať rozsah použitia motorového vozila na podnikanie a na iný účel. V prípade zmeny pomeru sa na zákalde koeficientu uplatní dodatočný odpočet DPH resp. dodatočne sa odvedie DPH.

Čo sa týka PHL na súkromné účely, tie sú nepeňažným príjmom konateľa a daňovým výdavkom spoločnosti (za predpokladu, že je tak dohodnuté v internej smernici, pracovnej zmluve alebo kolektívnej zmluve v súlade so zákonníkom práce). Druhá možnosť je, že spoločnosť bude od konateľa vyžadovať náhradu za súkromne spotrebované pohonné látky - v tomto prípade logicky nepeńažný príjem nevzniká.

Verím, že po tomto si to používanie na súkromné účely konateľ rozmyslí :)
mio71
24.04.19,16:57
Dakujem velmi pekne vsetkym za rady!