luky
02.06.04,14:24
Prosím Vás o radu resp. názor na tento problém: Zamestnanec má pracovnú zmluvu na dobu určitú, ktorá trvala do 31.5.2004. 1.6.2004 zamestnanec normálne nastúpil do práce a pracoval bez námietok zamestnávateľa.Zmenil sa jeho pracovný pomer z doby určitej na dobu neurčitú?Viem, že niekedy to tak bolo, ale neviem či nebola nejaká zmena aj v tomto.Ďakujem
tibor
02.06.04,12:47
ja žasnem...ako sa mohol dostať do práce toho 1.6.2004? predsa musel mať nejaký výstupný list, v ktorom odovzdal všetky veci aj kľúče či inú kartičku na vstup...
podľa nového ZP je myslím už len písomná forma pracovnej zmluvy povolená...takže je tam neoprávnene na pracovisku.
podľa §59 ods. 2 je šmitec...

ale ak je to zmluva na určitú dobu len ústna (stará) podľa § 48 ods. 1 - pokračuje a je na neučitú dobu...

ak je písomná a bola predĺžená od vedúceho - musí to byť v písomnej forme...pozri si viac ô48 celý...nemám viac info k tomu od Teba
Jozef Mihál
02.06.04,12:56
§ 71 odsek 2 Zákonníka práce !
Zamestnávateľ by mal dať zamestnancovi písomné vyrozumenie, že skutočne pracovný pomer končí ! Alebo inou vhodnou formou mu dať zrozumiteľnú informáciu o tom, že skutočne končí.
Inak ak zamestnanec pokračuje po 1.6. "vo výkone práce s vedomím zamestnávateľa", pracovný pomer sa mení na dobu neurčitú.
Richard
02.06.04,13:25
Pripájam sa k názoru, že pracovný pomer pokračuje, ale treba citlivo zvážiť "s vedomím zamestnávateľa".
Myslím, že ak iba zamestnávateľ pozabudol na dojednania a na ďalší deň sa ozve, potom sa musia "dohodnúť inak". S vedomím zamestnávateľa podľa môjho názoru znamená so súhlasom zamestnávateľa....
luky
02.06.04,14:06
P. Mihál ďakujem za Vašu odpoveď.Prečítala som si zákonník práce § 71 odst.2 a myslím , že ak zamestnávateľ tohto zamestnanca poveroval pracovnými úlohami, tak bol na pracovisku s jeho vedomím a na následné dohody musia pristúpiť obidve strany t.j. aj zamestnanec aj zamestnávateľ.Ak zamestnanec na dohodu nepristúpi, tak zamestnávateľ mu môže dať výpoveď,ale len s výpovednou lehotou.Ak tomu zle rozumiem, prosím Vás opravte ma
elPi
02.06.04,14:12
Tak, tak ...

Už len výpoveďou, prípadne dohodou, ale kto by odchádzal dobrovoľne :rolleyes:
juko
02.06.04,17:41
pripájam sa k názoru p.Mihála. Mám podobnú skúsenosť so synom. 31.3.2004 mu skončila pracovná zmluva na dobu určitú, 1.4.2004 riadne nastúpil do práce, nakoľko ho zamestnávateľ neupozornil, že mu zmluva končí. Pracuje naďalej, dostáva riadne mzdu, len sranda je v tom, že mu ešte nik nevystavil novú pracovnú zmluvu i po niekoľkých urgenciách.Dúfam len, že čoskoro mu ju doručia.
Richard
02.06.04,17:45
Zákon v tomto prípade chcel pokryť hluché obdobie, ktoré by vzniklo pokračovaním v práci a zároveň neuzavretím novej zmluvy.
Vzťah zamestnávateľ-zamestnanec pokračuje podľa zmluvy uzavretej na určitú dobu, s výnimkou doby trvania pracovného vzťahu....
juko
02.06.04,17:47
tomu mám rozumieť, že pokiaľ nedostane novú zmluvu, tak sa mu nebudú zaratávať dni do odpracovaných rokov?
Richard
02.06.04,17:58
prečo by sa mu to nezarátavalo?
Jozef Mihál
02.06.04,18:26
Pre luky -
plne s Vašou interpretáciou súhlasím. Od 1.6. sa pracovný pomer automaticky mení na neurčitú dobu, so všetkými dôsledkami - teda i výpovednou dobou pri výpovedi zo strany zamestnávateľa...(ale i zamestnanca !).
tibor
03.06.04,07:26
ospravedlňujem sa - celé som to zle pochopil...som si myslel, že sa ho chcete zbaviť...
mlyn16
03.06.04,08:26
adresát Juko -treba si zájsť na SP či je syn naďalej zamestnancom spoločnosti ,či nebola urobená odhláška poistenca - syna. Potom aj keď "nemáte v rukách PZ " je zatiaľ do dnešných dní poistený. Treba trvať na vystavení PZ.
Monika
03.06.04,08:42
Prosím Vás o radu.
Zamestnanec má u nás zmluvu na dobu určitú, do 30.06.2004. Chceme s ním ukončiť pracovný pomer k tomuto dátumu tak, aby si ešte vyčerpal dovolenku.
Treba mu to známiť písomne, alebo len ústne a kedy?
nana
17.06.04,07:39
Prosím, pridajte odpoveď aj pre mňa. Ak si zamestnanec počas prac. pomeru na dobu určitú nevyčerpe ani deň dovolenky, ako postupovať ? Ďakujem
bea
17.06.04,07:49
Ja by som zistila, na koľko dní dovolenky má nárok k dátumu ukončenia pracovného pomeru na dobu určitú a ešte do toho dátumu by som mu určila čerpanie dovolenky. Urobila by som to písomne v liste, kde by som mu oznámila, že mu končí pracovný pomer na dobu určitú a od kedy nastupuje na dovolenku. Pravda, len v tom prípade, keby som ho vo firme nepotrebovala. Inak má nárok na preplatenie dovolenky po ukončení pracovného pomeru.
ekin
17.06.04,08:19
suhlasim s bea... zamestnancovi treba nariadit (hoci aj po dohode s nim) cerpanie dovolenky písomne..ak uz to nestihne, tak mu ju preplatit a nerobit si starosti
Peťo
17.06.04,08:44
Doplnim : Prac.pomer dohodnutý na určitú dobu skončí uplynutím tejto doby a to aj v prípade , že je zamestnanec na PN, čerpá mat.dovolenku, rodičovskú dovolenku, alebo počas iných prekážok na strane zamestnanca . Ak zamestnanec pokračuje v práci po ulynutí tejto doby s vedomím zamestnavateľa ,tento prac.pomer. sa mení na dobu neurčitú, pokiaľ sa obe strany nedohodnú inak / tak ako to bolo povedané vyššie , dtto aj o vysporiadaní idovolenky/. Všetko dobre.
nana
17.06.04,09:44
Ďakujem za rýchle odpovede. Zamestnanca potrebujem, čiže dovolenku radšej preplatím. Len som nevedela, či sa môže celá / teda alikvotna čiastka/. A ešte ako sa vyráta ?
Ervin
13.07.04,14:49
Môže zamestnávateľ nariadiť defacto prikázať zamestnancovi čerpanie dovolenky,v prípade ak nie je zostavený plán dovoleniek určený s predchádajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov ? Aké postupy aplikujete, v prípade, že nedôjde k dohode zamestnanca a zamestnávateľa?
nikulik
03.05.05,07:18
ja žasnem...ako sa mohol dostať do práce toho 1.6.2004? predsa musel mať nejaký výstupný list, v ktorom odovzdal všetky veci aj kľúče či inú kartičku na vstup...
podľa nového ZP je myslím už len písomná forma pracovnej zmluvy povolená...takže je tam neoprávnene na pracovisku.
podľa §59 ods. 2 je šmitec...

ale ak je to zmluva na určitú dobu len ústna (stará) podľa § 48 ods. 1 - pokračuje a je na neučitú dobu...

ak je písomná a bola predĺžená od vedúceho - musí to byť v písomnej forme...pozri si viac ô48 celý...nemám viac info k tomu od Teba
Kde by som zohnala to tlacivo: vystupny list???
nikulik
06.05.05,05:02
uz som to nasla :)
Eva Farkasová
06.10.05,17:04
§ 71 odsek 2 Zákonníka práce !
Zamestnávateľ by mal dať zamestnancovi písomné vyrozumenie, že skutočne pracovný pomer končí ! Alebo inou vhodnou formou mu dať zrozumiteľnú informáciu o tom, že skutočne končí.
Inak ak zamestnanec pokračuje po 1.6. "vo výkone práce s vedomím zamestnávateľa", pracovný pomer sa mení na dobu neurčitú.

Dobrý deň,
prosím poradiť. Máme zamestnankyňu, ktorá má PP na dobu určitú - k dátumu 15.10.2005. Momentálne je na PN. Ako napr. postupovať v prípade, ak PN neukončí ani k 15.10.2005. Platí aj v tomto prípade, že zamestnávateľ nemôže ukončiť PP v dobe PN? Alebo dňom 15.10.2005 sa PP ukončí bez ohľadu na to či je na PN. Ďakujem.
liba2
06.10.05,17:07
Dobrý deň,
prosím poradiť. Máme zamestnankyňu, ktorá má PP na dobu určitú - k dátumu 15.10.2005. Momentálne je na PN. Ako napr. postupovať v prípade, ak PN neukončí ani k 15.10.2005. Platí aj v tomto prípade, že zamestnávateľ nemôže ukončiť PP v dobe PN? Alebo dňom 15.10.2005 sa PP ukončí bez ohľadu na to či je na PN. Ďakujem.V tomto prípade pracovný pomer skončí dňom uvedeným na zmluve, t.j. 15.10.05.
Eva Farkasová
06.10.05,17:15
Ďakujem pekne. Príjemný večer všetkým.