tomtr
26.04.19,16:17
Prosím o pomoc, potrebujem vytvoriť jednoduchého robota v tomto programe.
PotPalo
26.04.19,15:27
To je zo Spidermana?
tomtr
26.04.19,16:21
nie
sthruskahe
26.04.19,17:52
Tvoje domáce úlohy tu nebude nikto robiť. Lazarus používa variant jazyka Pascal. A Pascal bol vyvinutý pre výuku programovania. Takže hopsa do toho. Pýtaj sa konkrétne veci. Vtedy Ti poradia. Pojem "jednoduchý robot" je veľmi široký.
tomtr
26.04.19,18:16
Tak mne je táto poučka k ničomu. Pomôžeš mi? :)
misoft
26.04.19,19:02
pepsikova
26.04.19,20:07
..a keby si dal, čo už máš a čo ti nejde..možno by bola aj dáka ochota pomôcť...ale komplet úlohu ti nikto neurobí..to sa tu nerobí..
tomtr
27.04.19,15:41
Ja som si to prezeral ale som bezradný. Prezrel som si aj videá ale všetko je tak komplikované. V tom programe je aj čiaru problém urobiť. Potrebujem nakresliť robota zloženého z geometrických útvarov.
tomtr
27.04.19,15:41
no to je na mna fakt veľa, ja to potrebujem ako pre laika
sthruskahe
27.04.19,18:05
Učiteľ určite vysvetlil ako na to. Pár otázok
1, Robot sa bude pohybovať ako celok? T.j. nebude meniť tvar. Tu sa dá využiť hotový obrázok.
2, Robot bude pohybovať svojimi jednotlivými časťami?
2a. Jednotlivé časti budú obrázky
2b. Všetko budeš vždy vykresľovať.
3. Hlavne ako znie zadanie?
tomtr
27.04.19,18:39
Tu nie je žiadne zložité zadanie, jednoducho robot zložený z geometrických tvarov. Nemá sa pohybovať
sthruskahe
27.04.19,19:17
Do čerta. Ty aj rozumieš tomu čo čítaš a píšeš?
Včera si mi napísal "Tak mne je táto poučka k ničomu." a ja som pritom žiadnu poučku nenapísal.
Včera Tí pepsikova jasne napísala čo a ako. Namiesto mňa. Žiadna odozva.
Teraz mi napíšeš "Tu nie je žiadne zložité zadanie, jednoducho robot zložený z geometrických tvarov". To mi je teda odpoveď. Presne podľa tohto: Aké chceš auto? Červené.
Naposledy: máš ho jednoducho kresliť čiaru po čiare a nič viac? Máš jednotlivé plochy vyfarbiť?
Poriadne si rozmysli čo napíšeš. Pri programovaní sa musíš vyjadrovať matematicky presne. Dojem nie je pojem!
Prečo tu neskopíruješ zadanie a nenapíšeš ako si na to išiel/čo si skúšal.
tomtr
27.04.19,19:25
Ja nemám konkrétne zadanie a v programe som nikdy nepracoval. Mali sme to vysvetlené na 2 hodinách. Bol som chorý a teraz potrebujem vypracovať úlohu vypracovať. Na otázky exaktne neodpoviem lebo špeciálne zadanie neexistuje. Zadanie je viac menej voľné nie sú stanovené žiadne konkrétne požiadavky.
tomtr
27.04.19,19:31
Každý to vidí z iného pohľadu ty chceš exaktné zadanie ale táto úloha je na našej fantázii. Určite nejde o profesionálne dielo na vysokej úrovni s konkretnými požiadavkami.
sthruskahe
27.04.19,19:37
Tak potom vychádzajme z toho, že budeš kresliť čiary, kružnice a pod.
Vytvoríš si formulár. Asi si naň dáš tlačidlo, ktoré spustí kreslenie.
Kreslí sa vždy na plátno/Canvas. Pre Teba bude asi najvhodnejšia bitmapa TBitmap, ktorú si vložiš na formulár a tam budeš kresliť.
Na internete si vyhľadaj základy práce v Delphi - kreslenie/grafika a pod. Je tam toho dosť aj s konkrétnymi príkladmi. Keďže Lazarus je free náhrada Delphi, tak by to malo byť rovnaké.
ivka70
27.04.19,19:39
Tak tu svoju fantaziu pouzi a definuj, co chces urobit. Zadanie si teda mudis vytvorit.
Mne podla toho, co citam, vychadza zatial z toho, ze chces nakreslit robota - panacika so stvorcovou hlavou, obdlznikovym telom a antenkou na hlave.
tomtr
27.04.19,19:42
áno presne tak.
ivka70
27.04.19,20:01
Tak to vidim bud na vyfarbovanie stvorcekov alebo zjednodusenu verziu ciaroveho obrazku, napr.
pepsikova
27.04.19,20:23
..vieš, nechcem byť hnusná, ale to ked sa opýtam mojho 5-ročného vnuka, ako sa pečie bábovka, tak mi povie, že vo formičke..presne tak je to s tebou..namiesto toho, aby si pohol hlavou, prekukol ten program a doporučené ponuky k nemu, budeš tu točiť dookola, pokial sa niekto nenase*rie a neurobí ti toho robota, najlepšie aj s komplet popisom práce..si lenivý-ale zabúdaš, že každý program "rozpráva"-teda je naprogramovaný na nejakú prácu a že sa ti môže pekelne vypomstiť, že ti toto niekto tu urobí,ty sa pochváliš cudzím perom a tvoj učiteľ ti povie pri odovzdaní práce ""poďakujete sa tomu, kto vám to urobil..lebo človek, len o milimeter múdrejší ako ty, príde na to, že to nevieš..asi tak..
tomtr
27.04.19,20:32
vážená, ja sa na nikoho nespolieham a rád by som sa to naučil. Doteraz som preštudoval desiatky návodov no nikde som nenašiel prácu s geometrickými útvarmi ani nijaký videonávod. Je to vec každého ako toto zadanie pochopí. Takže sa zdržte komentárov o mojej nepresnosti. Ked nie je niečo presne dané, neznamená to že sa úloha nedá splniť. Dakujem.
sthruskahe
27.04.19,20:40
Hm, ja si myslím, že som Ti napísal dosť.
Mal som pri sebe chlapa, ktorý o programovaní nevedel totálane nič. Prvý krát videl vývojové prostredie a bol v programovaní neskutočene tvrdý. Ale také niečo zvládol sám.
Nehľadaj video návod, ale texty. Sú to staré veci. 10 a viac rokov. Veľa úspechu.
OT: na jednej strane píšeš, že to je školské zadanie. Na druhej strane používaš slová, ktoré žiak základnej školy nepoužije. Takže asi máš viac rokov. A k tomu by mal byť aj mozog. Prosím bez urážky (a bez reakcie :) )

5 sekúnd a prvý výsledok: http://www.zshorakhk.cz/files/tinymce/tvorba/ucitele/Delphi/delphi25.htm
Kľúčové slová: kreslenie v delphi.
To už som sa naštval.
pepsikova
27.04.19,20:40
..citujem ťa:.."Je to vec každého ako túto úlohu urobí. "..no len keby si bol voči sebe férový..hm..
tomtr
27.04.19,20:48
nemyslel som či ju dám niekomu urobiť alebo to urobím sám. Ale narážal som vašu vetu o mojom nepresnom vyjadrovaní.
sthruskahe
27.04.19,20:52
Ale s tým Tvojim vyjadrovaním majú problém aj ostatní. Viď posledný príspevok od ivka70
tomtr
27.04.19,21:00
Nerozumiem v čom sa vyjadrujem zle. Ako som písal skúsenosti týmto programom nemám žiadne. Je to taká rýchlovka. Len preto, že sme nedostali presné zadanie tak je moje vyjadrovanie zle? Nie som hotentot. Myslím, že sa vyjadrujem slušne a inteligentne. Len mi tento program robí neskutočný problém. Všetko toto čo ste mi napísali som videl. Problém je, že neviem ako začať a a kde vložiť tie kódy. Staršie verzie sa líšia od tejto aktuálnej. Keby som už videl ako je tam vložený nejaký útvar tak možno sa pohnem ďalej. Presný postup krok po kroku nie je nikde napísaný. A nikto učený z neba nepadol. Ved ja si nevycucam z prsta ako navrhem kruh, obdlžník, štvorec....
tomtr
27.04.19,21:01
a aj na tom linku je všetko vysvetlené ale chýba tak postup
sthruskahe
27.04.19,21:05
Tretí nájdený odkaz
http://edi.fmph.uniba.sk/~kabatova/kurz/delphi12.htm
Myslím si, že stačilo. A aby si neprotestoval, že tam nie je kružnica, tak kružnica je zvláštny prípad elipsy. A tá tam je.
Základný postup som Ti napísal: Formulár - tlačidlo, tu bude zdroják - plátno/bitová mapa. A to je všetko. Ako sa ta robí aplikácia to neviem. Ale určite je v menu niečo na štýl New - application
sthruskahe
27.04.19,21:11
Tak canvas nie mapa ale TImage. Ja s grafikou nerobím.
tomtr
28.04.19,08:52
všetko je síce pekné ale stále nechápem ako začnem, hore som vložil obrázok kde je znázornené prostredie programu.Viem, že ma považujete za debila, v týchto návodoch je všetko vysvetlené len to najdôležitejšie chýba.
pepsikova
28.04.19,09:51
..noo, ty asi budeš len stredná trieda tupákov, pretože v lazaruse nikto bežne nerobí..ale možeš začať tu..nájdeš všetko polopate..dokonca som tomu rozumela aj ja-a to sa zaoberám iným kreslením..http://edi.fmph.uniba.sk/~kabatova/kurz/delphi11.htm
tomtr
28.04.19,10:06
nebudem sa tu radšej vyjadrovať, všetci ste múdri ako rádio. Namiesto urážok, ale nikto nedokáže napísať v skratke ako začať. Stavím sa, že aktuálnu verziu ste ani nevideli.
sthruskahe
28.04.19,10:07
Prečo si nestiahneš novšiu verziu?
https://www.lazarus-ide.org/index.php?page=downloads
To čo vidíš je na písanie kódu. Prepni si to do režimu návrhu. Hore máš lištu s komponentami. Hneď tretí je tlačidlo. To vložíš na formulár. Potom si vyhľadáš TImage a vložíš to tam.
Môžeš prezradiť na akú školu to chodíš?
No ja som žiadmu verziu Lazarusu nevidel. Nepotrebujem ho. Ale používajú ho aj profesionáli. Všetky vývojové prostredia sú +- na jedno kopyto.
PS: Uf, pepsikova má asi pravdu.
afrikánka
28.04.19,10:18
Na aku skolu chodi?
Si myslim, ze na policajnu akademiu, ci vojensku?
tomtr
28.04.19,15:12
ok už mám všetko hotové. A práve preto nevieš pochopiť iných. Ked niekto v živote nepracoval s niečim podobným tak asi nevie ako začať. Takže mu to nepríde podobné kedže to nemá s čím porovnávať. Toľko inteligencie mám, že ked niečo viem tak to vysvetľujem druhým polopate, zvlášť vtedy ked sa s niečim podobným ešte nestretli. Dakujem všetkým.
sthruskahe
28.04.19,15:26
Citujem: "Takže mu to nepríde podobné kedže to nemá s čím porovnávať."
To bolo myslené tak, že aj iné návody než k Lazarusu Ti pomôžu. Konkrétne to Delphi.
Som rád, že si to zvládol. Slušnosť a to, že si sa neurazil (nehodil o zem) ja osobne vysoko oceňujem.
Odporúčanie: Skús si po sebe prečítať čo si napísal. A zistíš, že si okrem úvodu nedal nikdy žiadnu konkrétnu informáciu. To sa potom nedá radiť.
sthruskahe
28.04.19,15:33
Ak ešte budeš niečo robiť s Lazarusom a budeš potrebovať poradiť, tak choď sem:
https://forum.delphi.cz/index.php