Majkah30
26.04.19,20:03
Keďže ideme rekonštruovať byt, ku stavebnému konaniu potrebujeme doložiť aj súhlas vlastníkov bytov s touto rekonštrukciou. Prosím, môže mi niekto pripojiť vzor, ako by mal tento súhlas vyzerať? Prečítala som k tomu more článkov, niektoré spomínajú to,že by sa mala zvolať schôdza vlastníkov bytov, ale naši susedia, ktorí mali s tým nejakú skúsenosť to riešili "obiehaním" susedov. Tak sme sa rozhodli ísť touto cestou aj my. Je potrebný na súhlase vlastníkov uviesť aj ich súhlas súvisiaci s GDPR? Ďakujem
buchač
26.04.19,18:29
Majkah30
26.04.19,18:32
Tento článok som čítala, ale je to teda jediný spôsob? Sused robil presne tú istú prestavbu pred 1,5 rokom, obehal všetkých susedov, viac ako polovica mu dala súhlas a mal to v suchu. Tak nejak som to chcela aj ja.
dmc
27.04.19,04:43
Spravca bytov by mal vediet poradit. Mala by sa zvolat schodza kde by sa malo hlasovat (nadpolovicna vecsina vlastnikov) ci suhlasia s prestavbou (ak zasahujes do nosnej konstrukcie alebo spolocnych priestorov) avsak problemom je ucast na schodzi kde sa len tazko zide nadpolovicna vecsina (aspon u nas) takze sa so spravcom dohodni na pisomnom hlasovani o tejto otazke. Potom si obehas (aj s overovatelom) nadpolovicnu vecsinu vlastnikov a tym si zabezpecis dostatok "suhlasnych" hlasov. Je to v tvojom zaujme.
buchač
27.04.19,11:10
rachetova (Dnes 14:03) Keď si ideš prestavať vlastný byt, tak potrebuješ súhlas susedov ?
==================
Si predstav, že hej...samozrejme, ak sa nejedná len o výmenu umakartového jadra na siporex.

Preštuduj zákon o bytoch, kde je nasledovné :

" Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11
(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. "
mackoivan
27.04.19,12:03
Ak nezasahuješ do spoločných nosných konštrukcii alebo do spoločných rozvodov... stačí vyvesiť oznam o dobe konania rekonštrukcie...omietky, obklady, podlahy atď môžeš meniť aj bez súhlasu susedov. Ak búraš nenosnú priečku musíš mať povolenie stavebného úradu vrátane statického posúdenia.
mackoivan
27.04.19,13:40
Nosné steny sú spoločné časti domu...len hlúpi by dovolili zasahovať do nich. Stavebný úrad nedá povolenie aj keď to schvali statik... musí to podpísať aj predseda SVB ... nikdy by som sa nepodpísal pod búranie čo aj časti nosnej steny!
buchač
27.04.19,14:04
Ivan...vieš, koľko bytov takýchto som už videl ?
Ty nepodpíšeš...ale iní podpíšu. ;)
sito
27.04.19,14:11
:D Zdravím, čo nové tu?

Je a nie je, potrebný súhlas spoluvlastníkov bytového domu, jeho spoločných častí, spoločných zariadení domu.

Ak sa jedná o bežnú údržbu bytu, povrchová úprava stien, podláh, výmena batérii, vypínačov, výmena kuchynskej linky, sporáka, čo ešte? Netreba súhlas na to od spoluvlastníkov domu.

Ak chce vymeniť bytové jadro, mal by oznámiť výmenu stavebnému úradu a mať jeho súhlas a aj vyjadrenie statika.

Z vlastnej skúsenosti. Správca krútil nosom, poslal ma na úrad, úrad ma poslal za statikom. Statik sa pri bránke opýtal, že či bude nove jadro vymurované na pôvodnom mieste, že áno, som povedal. Zajtra si sa zastavte pre vyjadrenie. Zastavil som sa , vyjadrenie, áno! Nič viac, len som mal v peňaženke o 500 Sk. menej. A mám ho dodnes. A bez súhlasu spoluvlastníkov domu.

Iné to bolo keď som chcel zasiahnuť do spoločnej časti domu, steny, panelu medzi obývačkou a kuchyňou a zásah do spoločného rozvodu plynu. To už prišiel statik na miesto činu. Trvalo to dlhšie ako deň a nebolo to len za 500 Sk. Čo sa týka plynu, plynári tiež súhlasili s úpravou rozvodu. Prišli zobrali plynomer, rozvod plynu zaplombovali. Plynomer vrátia až po tlakovej odbornej skúšky rozvodu. Čo sa týka vôd, prišiel zamestnanec správcu odpísať stavy vodomerov, až potom som mohol prerobiť aj rozvody vody a odpadu. Po skončení prác prišiel vodomery zaplombovať. Keď som vyjadrenie statika doniesol správcovi, nedoporučil zásah do spoločnej časti a spoločného zariadenia domu. Úrad žiadal podpisy, súhlas nadpolovičnej väčšiny spoluvlastníkov domu, nie len vchodu, brány. Nazbieral som a mám to ako som si nameral, nakreslil.

Ale to bolo pred 15 rokmi. Hádam ani osobné údaje vtedy neboli a aj zákon 182ka znel inak.

Dnes? Juraj zacitoval § 11, ods. 4. raketová to pochopila kozmickou rýchlosťou :D Ale, toto si raketova neprečítala, že, či?

§ 11, ods. 8. "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorý stavebne upravuje byt alebo nebytový priestor, je povinný na výzvu umožniť prístup do bytu alebo nebytového priestoru správcovi alebo predsedovi z dôvodu kontroly, či stavebné úpravy neohrozujú, nepoškodzujú alebo nemenia spoločné časti domu alebo spoločné zariadenia domu. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome neumožní vstup do bytu alebo nebytového priestoru, správca alebo predseda je povinný oznámiť vykonávanie stavebných úprav bytu alebo nebytového priestoru príslušnému stavebnému úradu."

V minulosti.

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.13)

Od 1.11.2018.

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.13)

Rozhodovanie spoluvlastníkov domu je určené v § 14b, ods. (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o

l) súhlase s úpravou bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorou môžu byť ohrozovaní alebo rušení ostatní vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome v neprimeranom rozsahu,

( Čo ak má väčšia polovica vlastníkov bytov byty už prerobené a vŕtanie, sekanie, rezanie ich bude ohrozovať, rušiť v neprimeranom rozsahu, nebudú súhlasiť, nepodpíšu úpravu bytu, cudzieho? )

m) súhlase s úpravou bytu alebo nebytového priestoru, ktorou vlastník bytu a nebytového priestoru v dome mení vzhľad domu a zasahuje do spoločných častí domu, zasahuje do spoločných zariadení domu vrátane odpojenia od spoločných rozvodov vykurovania a teplej úžitkovej vody v dome, príslušenstva alebo priľahlého pozemku, ak zmluva o spoločenstve alebo zmluva o výkone správy neurčuje inak,

Čo by mal vlastník spraviť? V prvom rade by si mal prejsť svoj zámer rekonštrukcie bytu zistiť, ktoré veci sa týkajú spoločných časti a spoločných zariadení domu. Na to isto potrebuje súhlas spoluvlastníkov domu. A potom už len odborníkov a peniaze bude potrebovať, že? :D
misoft
27.04.19,14:43
No to si teda na VEĽKOM omyle. Upravuješ si síce svoje, ale pritom sú aj vedľajšie "efekty" - hluk, prašnosť, odpad. Alebo si hádam myslíš, že tie steny sú také, ne neprepustia hluk?, Že prach ostane iba u teba? Že odpad zázračne sa vyparí?
NIE! A potom ostatných do toho niečo je.
buchač
27.04.19,14:55
misoft (Dnes 17:43) No to si teda na VEĽKOM omyle. Upravuješ si síce svoje, ale pritom sú aj vedľajšie "efekty" - hluk, prašnosť, odpad. Alebo si hádam myslíš, že tie steny sú také, ne neprepustia hluk?, Že prach ostane iba u teba? Že odpad zázračne sa vyparí?
NIE! A potom ostatných do toho niečo je.
================
Ešte raz ?

1. Ak ide o väčšiu prerábku...príkladne posun stien ?
a. potrebné stavebné povolenie + statik
b. potrebné povolenie od susedov
c. vyvesenie oznamu o činnosti s tou dobou realicácie

2. Ak ide o obyčajnú prerábku...príkladne to jadro ?
a. potrebné stavebné ohlásenie/povolenie
b. susedov do toho veľký trt
c. viď bod 1.c.

Upratovanie spoločných priestorov snáď nemusím spomínať.

Ten súhlas alebo nesúhlas ostatných na rekonštrukciu je v podstate alibistický.
Veď čo v prípade, ak jednému sa súhlas udelí a druhému nie ?
dmc
27.04.19,15:06
kedze autor pise ze prebieha stavebne konnie - pokladam za samozrejme ze stavebny urad pri zasahu do nosnych stien vyzaduje aj staticky posudok (okrem suhlasu nadpolovicnej vecsiny vlastnikov). Kedze to ja povazujem za samozrejme ako vidim tak niekto iny to za samozrejme nepovazuje.
dmc
27.04.19,15:08
Pokial si budes na vnutornu stenu davat stierku, malovat alebo davat plavacku alebo dlazbu do kuchyne - nepotrebujes suhlas nikoho. Akonahle zasahujes do spolocnych casti domu - povolenie uz potrebujes. Nosne steny, sachta (rozvody vody, odpadu a plynu v sachte) vonkajsia fasada su spolocnymi castami bytu - aj ked su v individualnom vyuzivani. Na ich zmenu - zasah - prestavbu je okrem statickeho posudku potrebny suhlas nadpolovicnej vecsiny vlastnikov (je to spolocne vlastnictvo)
dmc
28.04.19,13:41
to co nevies - neznamena ze neexistuje. Samozrejme ze sa vykonava aj zasah do nosnej steny - napriklad zvecsenie otvoru dveri....dobre rano.
willma
29.04.19,07:37
jeden z dôvodov - osoba pohybujúca sa výlučne na vozíčku - takže než začnem mať blbé komenty, najprv sa zamyslím.
vicktor
29.04.19,08:37
Uz si pocula "open space" ?
vicktor
29.04.19,08:39
Preco spravila chybu? Asi to potrebuje.
Okrem suhlasu susedov a statickeho posudku treba aj projekt s x prilohami. Nasa dokumentacia k prestavbe mala cca 5 cm - hrubka fascikla, nie ako papierik od zuvacky.
kopretinka
29.04.19,09:26
Na nenosnú priečku mám volať statika??
kopretinka
29.04.19,09:34
Čo také tam ideš robiť,keďž žiadaš o stavebné povolenie? U nás sa veselo rekonštruuje,okrem oznamu,že sa to bude diať,nikto žiadny súhlas nepýtal.
John XXI.
29.04.19,10:01
vicktor, pani rachetľová asi nepočula ešte nič a prišla sa do tejto témy zrejme iba pobaviť.
Možno ju presvedčí a umlčí https://videoportal.joj.sk/nove-byvanie-dizajn/epizoda/43075-nove-byvanie-dizajn. Zadanie odznie v prvých troch minútach, povolenia od kompetentných vrátane realizácie prerábky aj ich zdokumentovanie neskôr.
vicktor
29.04.19,10:47
Namiesto nosnej police ako je teraz, tam povodne bol nosny mur. A tiez aj stredom.kolmo na policu. Z troch miestnosti je jedna cca 60 m2.
http://what.sk/filter/realiz%C3%A1cie/byt-s-nosnou-policou

Chlapci ziskali Cezara za prerabku mensieho bytu a predpokladam ze do dalsieho rocnika prihlasia tento.
dmc
29.04.19,11:08
zda sa ze si prisla z jaskyne..alebo si robis prdel.
buchač
29.04.19,11:11
John XXI. (Dnes 13:01) vicktor, pani rachetľová asi nepočula ešte nič a prišla sa do tejto témy zrejme iba pobaviť.
Možno ju presvedčí a umlčí https://videoportal.joj.sk/nove-byva...byvanie-dizajn. Zadanie odznie v prvých troch minútach, povolenia od kompetentných vrátane realizácie prerábky aj ich zdokumentovanie neskôr.
====================
Johny, Johny...ty si ešte ani o Porade nechyroval, keď rachetova (Milan K) tu už fungoval...

Chod mi niekom s tou stupídnou juchovinou, čo na Grcke dávajú...ten architekt je samá novota, móda, štýl ...a v neposlednej miere tým pádom aj ujo.
John XXI.
29.04.19,12:19
;-) To je jedna z mála relácií, čo je u nich pozerateľná, záhrady sa svojím spôsobom opakujú. Kto si dnes kúpi alebo predplatí ešte nejaký časák o dizajne? Remitendy je za kontajner. Bulvárne články na internete väčšinou nedosahujú profesionálnu úroveň.
Ten architekt tvorí na základe požiadaviek klientov. Nebude im predsa ponúkať štýl, ktorý im nie je vlastný.
vicktor
29.04.19,12:44
Hahaha. Poznam stavbarskeho majstra, ktory ked preraba byty, nadava na architektov a komentuje "oni asi sutazia medzi sebou ze kto nahovori majitela na vacsiu blbost".
sito
29.04.19,15:20
:eek: zuzanaka 1, osoba, isto nie stredného rodu, si jednička ako uvádzaš. Si 1 z tých, čo vedia čítať. Chyba je však v tom, že z toho, čo si napísala je vidieť to, že nevieš pochopiť čo si prečítala. Snáď zadávateľ vie a aj vie pochopiť, čo číta? Ty nemusíš a je tu toho hooodne.

Tady sa dejou vjeci ... :D:D:D
Katy a R
29.04.19,15:52
Určite potrebuješ súhlas vlastníkov bytov k stavebnému povoleniu?
Ja len z našej skúsenosti - jadro a dvere - že aj u nás správca (OSBD) vyžadoval povolenie - MU - stavebné úpravy (statický posudok - tiež ho stále mám, ako aj Sito píše). No a potom bolo treba obehnúť susedov - ale to bol vlastne len súhlas že strpia hluk, súvisiaci s rekonštrukčnými prácami a berú na vedomie že od dátumu od .... do .... bude prebiehať rekonštrukcia, tiež tam bol uvedený aj čas (napr že max do 19.00 ). Toto tlačivko nám dal rovno správca - používajú ho všetci, keď robia rekonštrukciu - GDPR sme vtedy ešte neriešili - možno teraz by tam na spodku nejaká vetička pribudla?
Ešte aj revíziu elektriky sme po skončení museli doložiť.
No a napr v inom meste nebolo vôbec treba ani na Mu ísť - a na oveľa rozsiahlejšiu rekonštrukciu. (neviem, že či iný kraj - iný mrav? alebo si len dohadzujú kšefty?) No a samozrejme - robia aj bez oznámenia ;)
mackoivan
29.04.19,16:59
Áno ! ty nie si kompletná posúdiť či je nosná alebo nie . A meníš projektovanú dispozíciu bytu.
mackoivan
29.04.19,17:51
Rachetova... mnohí si robia podávanie okno medzí kuchyňou a obývačkou
.. iní vyburaju nosnú stenu medzi kuchyňou a špajzou a urobia si jedálenský kút
Rozširovanie dvernych otvorov sa robí často...a vo všetkých paneloch je armatúra inak by sa polamali už pri montáži...postavil som mnoho panelákov , tak ma tvoje tvrdenie irituje. Prečo asi búrajú Luník 9 ?
mackoivan
29.04.19,18:30
Zvyčajne si porušovatelia zákonov súhlas nepýtajú
kopretinka
29.04.19,19:46
Ten oznam vyvesuje správca,stavebné bytové družstvo,takže asi by nepovolili niečo nelegálne.
sito
30.04.19,08:02
:D Isto každý z detstva pozná tie maľované kocky, skladačky. Aj to, že veže si s nich deti veže stavali na seba ich dávali. Keď na spodnej kocke bude zrezaný roh v 90° uhle. Pokiaľ to bude do polovičky kocky je predpoklad, že ta veža sa nezrúti. Ak viac a postupne sa budú posúvať nadstavené kocky smerom od zrezaného rohu je možné postaviť vežu, ale takú aká je v Pise. Ta má tiež svoju statiku.

"Okrem pripadu, ze by niekto bural obvodove mury bytovky"

Lesop, mám byt, štyri miestnosti a štyri priečky. Podľa teba ich môžem svojvoľne vybúrať, však to nie sú obvodové múry, že? A čo tých šesť bytov nadomnou, zostanú na pôvodnom mieste???

Ona je to v tých gebulách, ktoré si myslia " Neny boha, aby já nebol bohom vo svojom byte."

Byt je priestor na bývanie v bytovom dome. Žiaden vlastník v dome, ktorý v ňom vlastní priestor na bývanie nemôže bez súhlasu spoluvlastníkov domu zasahovať do jeho spoločných častí, spoločných zariadení domu. A ja v tom priestore je zaviazaný dodržiavať Domový poriadok, Normálny človek dokáže pochopiť, že v tom dome nebýva sám, že musí rešpektovať dohodnuté pravidlá, ktoré ak sú v súlade so zákonom a zmluvou o správe ich domu, či nie? Ak nie, tak potom je to nenormálny ČLOVEK! :D:D:D
vicktor
30.04.19,08:45
buchac: "Johny, Johny...ty si ešte ani o Porade nechyroval, keď rachetova (Milan K) tu už fungoval..."
rachetova je clenom od 25.4.2019 - zeby tvoj kamarat mal viac nikov?
https://www.porada.sk/member.php?u=383455
mackoivan
30.04.19,09:11
Sito +++
vicktor
30.04.19,10:24
Akurat ze vo svojom byte ma aj nieco spolocne.
sito
30.04.19,11:16
Áno, aj susedku, ale ta nie je súčasť domu ani spoločného zariadenia. A spoločná je všetkým vlastníkom, vlastníčkam bytov v dome ako osoba, osobomesiac.

Čo je v byte, každom spoločné zariadenie?

Vykurovací systém domu, teda stúpačky odbočky, vysokoodporový ventily, termostatické hlavice, radiátory, merače, ventil na spiatočke.

Rozvod vody. Stúpačky, odbočky, uzavieracie ventily, vodomery! Za tými je už akýkoľvek rozvod osobným majetkom vlastníka bytu. Aj ak je zo zlata.

Rozvod plynu. Stúpačky, odbočky, uzavieracie ventily, Plynomer je majetkom dodávateľa plynu! Za tými je už akýkoľvek rozvod osobným majetkom vlastníka bytu. Ten musí vyhovovať požadovaným predpisom, aby neboal, nenastala silvestrovská šou.

Elektrina. Osobný majetok všetko od elektromeru, ktorý je majetkom dodávateľa elektriny. Aj tá časť rozvodu, ktorá je mimo bytu.

Ty vieš ešte o niečom. :D
Majkah30
30.04.19,11:41
Ahojte, ďakujem všetkým za odpoveď. Sranda, ale tu som sa viac dozvedela ako na bytovom družstve a stavebnom odd. dokopy. Len pozn.: súhlas susedov potrebujem, bez toho nedostanem súhlas na rekonštrukciu. Na úrade chcú odo mňa zápisnicu zo schôdze vlastníkov bytov. Postup je taký, že ak sa nezíde na schôdzi 2/3 vlastníkov bytov do jednej hodiny od začatia schôdze, hlasujú len zúčastnení a ak odhlasujú súhlas s našou rekošntrukciou tak je to OK.Toľko som vyčítala zo zákona (vďaka buchač za link!) Chcela som sa dopátrať kto ale zvoláva schôdzu vlastníkov - podľa zákona, ak som dobre pochopila tak správca (alebo 1/4 vlastníkov bytov). Správca je pre mňa schodnejší, ale tam mi povedali, aby som sa obrátila na domovníka. Tak ja už fakt neviem. Možno tu mi skôr poradíte. Resp. ak by som išla cez písomné hlasovanie, kto môže byť overovateľom? Hocikto iný z vlastníkov bytov? Urobím si niečo ako prezenčku s menami vlastníkov a ich podpisom so súhlasom (resp.nesúhlasom)?
buchač
30.04.19,11:47
Lesop (Dnes 14:27) rekonstruovat chce byt, nie kurenie,vodu,plyn, ventily,stupacky
==============
...a ty odkiaľ vieš, čo všetko chce rekonštruovať ???
Ide rekonštruovať byt...a súčasťou bytu sú aj tie siete.

Len tu víriš vodu a zbytočne mudruješ...
buchač
30.04.19,13:50
Lesop (Dnes 16:34) Buchacov link je neplatny, plati novy zakon o bytoch 283/2018.
======================
TY si celý neplatný, neúplný, nedoplnený...:D :D :D
vicktor
30.04.19,13:52
Napis v akom rozsahu bude ta tvoja rekonstrukcia, pretoze odpovede / riesenie bude odlisne.
My sme burali nosne mury a hlasovanie bolo pisomne, obehali sme susedov. Na overovatela si nespominam. Ten je potrebny pri zapisnici, nie zozname byvajucich.
vicktor
30.04.19,14:10
A co overuju? Ci Fero naozaj byva v byte c. 10?
Kopia podpisovej listiny sa vyvesi na "nastenku" a overia vsetci svojim pohladom.
kopretinka
01.05.19,09:30
A ani za toho boha nie je schopná konkretizovať,čo tam bude robiť.
sito
01.05.19,12:53
:D:D:D Ak to, čo píšeš je z tvojej hlavy, niet sa čo čudovať. Ak je to pravda, čo píšeš, tak architekt to má za 5*. Ale pochybujem, že by to bolo architektom, že by navrhol okno v miestnosti, a aby si sa cezeň pozeral von, tak navrhol za okno balkón. Ak ho chceš využívať na ten účel ako sa využíva balkón, prístup si vybuduj sám. Jednoduchší spôsob by bol povrazový rebrík. No ty si sa rozhodol na základe toho doporučenia tej rozumnej pani pre zložitejší variant. Vybúrať kus nenosného múru a osadiť nové okno s dverami cez ktoré máš prístup na balkón. :D:D:D

A vieš, že ta rozumná pani mala pravdu! Ten múr pod oknom nie je nosný, nosné je to premostenie nad ným, ľudovo preklad. Ak si to nepochopil, daj si spraviť preklad do Slovenčiny.
Majkah30
01.05.19,14:28
Problém je, že to je zásah do nosného múru, potrebujem do neho urobiť otvor - dvere. Posudok statika mám, potrebujem ale súhlas susedov. Teda ak som rozumela, obrátim sa na správcu, ten vyhlási písomné hlasovanie a ja potom s 2 overovateľmi obídem susedov?
sito
01.05.19,16:34
Ako vidím, čítam je to z tvojej hlavy. Takže nie je to architektom, ani projektantom, ten ho nad tým oknom zakreslil. Keby si ten preklad pri búraní našiel, bol by si spider-man. :D:D:D
Majkah30
01.05.19,16:41
Takže, správca vyhlási písomné hlasovanie, na schôdzi sa určia 2 overovatelia a ja potom obídem s nimi susedov, áno? Začínam ľutovať, že som to chcela riešiť legálne. prepáčte, ale teraz rozumiem, prečo sa mnohí na to vykašlali a riešili to načierno.
sito
01.05.19,18:03
Majka, zatiaľ si neuviedla, čo vlastne máme rozumieť pod pojmom rekonštrukcia bytu. Väčšina tu píše, že ak pri rekonštrukčných prácach zasahuješ do spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ktoré sú v tvojom byte potrebuješ súhlas spoluvlastníkov domu. Tak to vyžaduje zákon a nie len 182ka.

Od 1.11.2018 pri rozhodovaní o spoločných veciach platí toto.

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o všetkých veciach, ktoré sa týkajú správy domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku zastavaného domom alebo priľahlého pozemku."

--- Bežné bolo to, že na schôdzi sa nezišla nadpolovičná väčšina a novela to isto nevyrieši, že spoluvlastníci domu sa budú na schôdze domu húfne hrnúť. ---

"Rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa prijímajú na schôdzi vlastníkov alebo písomným hlasovaním; na účely rozhodovania vlastníkov sa za schôdzu vlastníkov považuje aj zhromaždenie."

--- Ta druhá veta sa týka domu len ak je v dome založené SVB. Ale to nebude váš prípad, leda, že by vám správca domu vykonával správu domu ako mandant. ---

"Schôdzu vlastníkov zvoláva správca alebo rada podľa potreby, najmenej raz za kalendárny rok, alebo keď o to požiada aspoň štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo predseda. Termín konania schôdze vlastníkov musí byť určený tak, aby sa jej mohol zúčastniť čo najväčší počet vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Písomné hlasovanie vyhlasuje správca alebo rada podľa potreby, alebo keď o to požiada aspoň štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo predseda. O písomnom hlasovaní môžu rozhodnúť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome aj hlasovaním na schôdzi vlastníkov."

--- Ako je napísané, schôdzu správca alebo rada SVB najmenej raz za rok. Teoreticky, všetci, vlastníci bytov, ktorí pri úprave, rekonštrukcii bytu zasahujú pri nej do spoločných častí, spoločných zariadení domu by si mali pripraviť všetky potrebné podklady na schválenie na tej schôdzi. No ak by každý druhý mesiac niektorý vlastník rekonštruoval svoj byt a zasahoval by ňou do spoločných častí, spoločných zariadení domu schôdzu by mal zvolať do roka šesť krát, že? Pokiaľ sa schôdze nezúčastní nadpolovičná väčšina spoluvlastníkov domu, môžu prítomní spoluvlastníci tiež rozhodnúť, že o prejednávanej veci vyhlásia písomné hlasovanie. ---

"Písomné hlasovanie sa uskutočňuje na hlasovacej listine alebo na viacerých listinách, ktoré obsahujú úplné znenie schvaľovaného návrhu, otázky označené poradovými číslami, termín hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, jeho súhlas alebo nesúhlas vyjadrený vlastnoručným podpisom s uvedením dátumu hlasovania. Podpis vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome na hlasovacej listine potvrdia najmenej dvaja overovatelia prítomní pri podpise, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov;"

--- Takže na hlasovacej listine nestačí napísať, že chceš spraviť rekonštrukciu. Ale je podrobne uviesť jednotlivé zásahy do spoločných častí, spoločných zariadení domu. Ak len rekonštrukcia by bola uvedená v konečnom dôsledku by to mohol byť podvod na spoluvlastníkoch domu. Píšeš, že správca vyhlási písomné hlasovanie. Ale kto zvolá schôdzu na ktorej si zvolia spoluvlastníci domu tých overovateľov, ktorí budú pri podpise každého vlastníka bytu na hlasovacej listine, ty??? Alebo má správca profesionálnych overovateľov, ktorý za poplatok budú chodiť kontrolovať kto ozaj svojím podpisom bude súhlasiť s rekonštrukciou spoločných častí, spoločných zariadení domu v tvojom byte? ---

"Zo schôdze vlastníkov alebo z písomného hlasovania musí byť vyhotovená zápisnica, ktorú spíše správca, predseda, člen rady, zástupca vlastníkov alebo zvolený vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome a podpíšu ju overovatelia. Prílohou zápisnice je originál prezenčnej listiny alebo hlasovacej listiny s priloženými splnomocneniami a vyjadrenie overovateľa, ktorý ju odmietol podpísať. Zápisnica musí obsahovať najmä

a) termín a miesto konania schôdze vlastníkov alebo písomného hlasovania,
e) otázky písomného hlasovania a jeho výsledky,
f) meno, priezvisko a podpisy predsedajúceho, zapisovateľa a overovateľov."

--- Ak je všetko splnené vyše uvedená a sú doložené všetky odborné podklady, stavebný úrad nemá dôvod ti dať rozhodnutie, že môžeš rekonštrukciu svojho bytu vykonať podľa tebou uvedených a doložený podkladov. --- :eek:,že?

Pardón, uviedla si ... Majkah30 (Dnes 17:28) Problém je, že to je zásah do nosného múru, potrebujem do neho urobiť otvor - dvere. Posudok statika mám, potrebujem ale súhlas susedov. Ale aj tak platí to, čo som napísal a doložil znením 182ky!
sito
02.05.19,05:36
Takže tá rozumná pani mala PRAVDU! Lepos, bola, je taká slovná hra, prešmyčka sa volala. Z teba treba ťahať argumenty ako sopeL z nosa. Baže, ba sopeL. :D:D:D
Majkah30
02.05.19,06:21
Sito, zabi ma, ale múdrejšia nie som. Lebo raz neviem ako vlastne teda postupovať. Z toho čo som si prečítala mám dve možnosti:
1. Požiadať správcu o zvolanie schôdze vlastníkov. 7 dní vopred by sa vyvesil termín schôdze, jej dôvod atď. A by sa nezišla nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov, tak by o mojej veci rozhodovali zúčastnení nas chôdzi. V takom prípade by stačilo ak by rozhodla v môj prospech nadpolovičná väčšina zúčastnených na schôdzi. Aspoň myslím - pozrela som §14b, odst.4 - podľa mňa síce ide o zásah do nosnej priečky, ja ale nebudem zasahovať do spoločných priestorov ( resp, nosná priečka je považovaná za spoločný priestor?), čiže mala by mi tu stačiť nadpolovičná väčšina. Táto cesta sa mi zdá asi nakoniec naschodnejšia.
2. Pokiaľ nosná priečkaale je považovaná za spoločný priestor, tak by o mojej rekonštrukcii musela rozhodnúť nadpolovičná väčšina vlastníkov všetkých bytov. V takom prípade by bolo pre mňa výhodnejšie požiadať správcu o písomné hlasovanie (lebo na schôdzu nepríde ani polovica vlastníkov, to už viem) Správca vyvesí oznám o písomnom hlasovaní, vyhlási taktiež termín schôdze, na nej sa určia 2 overovatelia a ja s nimi obehám susedov. podľa toho čo píšeš je to ale komplikovanejšie, lebo overovateľov by bolo treba zaplatiť - pokojne by som im aj zaplatila, len nech sa pohnem. Overovateľom musí byť len niekto z bytovky, z ktorým sa dohodnem? Alebo návrh mien dá správca na schôdzi. Ďakujem - aj za trpezlivosť.
sito
02.05.19,08:19
"A by sa nezišla nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov, tak by o mojej veci rozhodovali zúčastnení nas chôdzi. V takom prípade by stačilo ak by rozhodla v môj prospech nadpolovičná väčšina zúčastnených na schôdzi."

Takto nie, tak to zákon neumožňuje.

Zákon hovorí, že schôdzu zvolá správca domu. Tí, ktorí sa schôdze zúčastnia a ak je akékoľvek množstvo zúčastnených vlastníkov bytov, ak nie je schôdza uznášania schopná, nadpolovičná väčšina,môžu rozhodnúť, že na schválenie tvojej žiadosti vyhlasujú písomné hlasovanie a zároveň schvália dvoch overovateľov, ktorí s tím súhlasia, že budú overovateľmi a svojím podpisom potvrdia, že podpisy na hlasovacej listine sú skutočné podpisy vlastníkov bytov, ktorí sa na listinu podpísali.

V 182ke je definované.

"Nebytovým priestorom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie; nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu5) ani spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu."

--- Nebytový priestor domu( schodištia, chodby v suteréne využívajú všetci spoluvlastníci domu spoločne. Preto sa im bežne hovorí spoločné priestory. ---

"Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie."

Priečka v tvojom byte je zvislá nosná konštrukcia, teda je to spoločná časť domu a do tej priečky ty chceš vyrezať ( panel ) vybúrať ( múr ) otvor pre dvere. na to potrebuješ súhlas statika, máš ho! Ale zároveň zákon požaduje aj súhlas spoluvlastníkov domu.

"Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky."

--- V zákone 182ke nejak zákonodarcovia pozabudli na rozvody vody v dome, rozvody plynu v dome, rozvody elektriny v dome a na to pokiaľ sú v dome spoločné a odkiaľ sú už majetok vlastníka bytu. Ale v súvislostiach po prečítaní všetkých zákonov sa ich týkajúcich je to jasné, že za meračmi vody, plynu, elektriny sú už majetkom vlastníka bytu. ---

"V takom prípade by bolo pre mňa výhodnejšie požiadať správcu o písomné hlasovanie (lebo na schôdzu nepríde ani polovica vlastníkov, to už viem) Správca vyvesí oznám o písomnom hlasovaní, vyhlási taktiež termín schôdze, na nej sa určia 2 overovatelia a ja s nimi obehám susedov."

--- Aj tak by mohlo byť. Požiadaš správcu o zvolanie schôdze, uvedieš dôvod. Ak správca nemá, čo povedať spoluvlastníkom domu môže teba poveriť vedením schôdze, ty vieš najlepšie vysvetliť, čo chceš robiť, a čo už máš schválené statikom. Ak nepríde väčšina spoluvlastníkov na schôdzu, môžu prítomní spoluvlastníci rozhodnúť, ze sa v tvojej veci uskutoční písomné hlasovanie a zvolia z prítomných spoluvlastníkov dvoch overovateľov, ktorí budú s tebou zbierať podpisy. Na súhlas musíš mať na hlasovacej listine nadpolovičnú väčšinu všetkých spoluvlastníkov domu. ---

--- Overovateľom musí byť len niekto z bytovky, z ktorým sa dohodnem? ---

Aj tak môže byť, ak súhlasia, musí ich schváliť schôdza spoluvlastníkov bytov. Tak káže zákon!

"Podpis vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome na hlasovacej listine potvrdia najmenej dvaja overovatelia prítomní pri podpise, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov;"

Predpokladám, že väčšina zo 150 poslancov v SNR nebýva v bytovom dome, že by 1 - 2, v bonaparte a podobných domoch? Potom je spolunažívanie pre nich v bežných bytových domoch Španielská dedina a zákon je od buka do buka. Nech sa spoluvlastníci domu vybláznia, zbláznia, pobijú, pozabíjajú. Ale to je už potom trestný čin, zločin. :D
sito
02.05.19,11:05
Fakt, tvoje argumenty sú jej na H...O! Ona má svoj argument "Posudok statika mám, potrebujem ale súhlas susedov." Ale, ale chýba jej nie súhlas susedov, súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov v dome a SVB. :D
kopretinka
02.05.19,14:50
Statik je povolil tie dvere,načo má mať súhlas ostatných? Veď to sú dvere v jej byte,nie spoločné.
sito
02.05.19,16:28
:D kvetinka, nechápeš to! Jej je priestor na bývanie v bytovom dome. Ten priestor je ohraničený vodorovnými nosnými konštrukciami ( podlahy, stropy, panely, prefabrikáty ) zvislými nosnými konštrukciami ( vnútorné steny, priečky v byte ) a obvodovými múrmi bytu ( vonkajšie múry domu ), to všetko je spoločný majetok, ktorý je v spoluvlastníctve vlastníkov bytov v dome, Teda každý vlastník má právo a povinnosť sa k jej zásahu do ich majetku na schôdzi vyjadriť či súhlasí alebo nesúhlasí s jej zásahom do spoločného majetku domu v jej byte. Už?

Keď som ja chcel otvor, prechod bez dverí, tak statik napísal postup ( panel ). Otvor sa musí vyrezať, nie vybúrať ( šramačkou ) a bez prievlakov. Jej tiež isto určil ako má postupovať pri vytvorení toho otvoru, ktorý jej povolil. Dvere nie, aj plachtu, či igelit si do otvoru môže dať, že?

Ty vieš, čo je to za dom? Panelák, murovaný, koľko poschodový , atď. ...