Ja57
28.04.19,19:43
Dobrý deň.
Som spoluvlastníkom záhrady- ja mám podiel 10/12 a sestra 2/12. Vzhľadom na to že ja záhradu nevyužívam už cca 15 rokov ju využívala sestra. Teraz som navrhol
vysporiadanie podielov s tým , že jej by sa vyčlenil podiel o výmere ako jej podielovo prináleží. S tým súhlasila. No nastal problém v tom, že na ploche čo by som mal mať ja má sestra postavený skleník a altánok. Je povinná tieto stavby
odstrániť a môžem jej určiť termín na odstránenie stavieb. Ďalej som zistil , že začala premiestňovať ornicu a zeminu na vedľajšiu parcelu vo vlastníctve jej dcéry. Odviezla už skoro 1 tatrovku. Keď som ju na to upozornil tak tvrdila, že je to jej zem, že ju za tie roky užívania zušľachtila. Chcem vás poprosiť o radu ako by som mal postupovať.

Ďakujem
buchač
28.04.19,18:34
Odhliadnuc od toho všetkého doporučujem preštudovať termín " ideálne spoluvlastníctvo "...
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=ide%C3%A1lne+spoluvlastn%C3%ADctvo

Takže v žiadnom prípade neexistuje, že ty budeš niečo určovať - vyčleňovať !!!
Keď nič iné, tak má sestra fakt aspoň morálne právo na tú časť, kde je skleník a altánok.


P.S.:
Osobne by som to nazval fasáckym špekulanstvom...a to som ešte mierny vo výrazoch.
Ja57
29.04.19,05:37
Dobrý deň.

Asi ste zle pochopili moju otázku. Altánok aj skleník sú postavené na časti, ktorú sestra nechce. Chce časť pri svojom susednom pozemku a tak sme sa aj dohodli. Takže to nie je špekulácia z mojej strany.
Ja57
29.04.19,05:39
Dobrý deň.

Asi ste zle pochopili moju otázku. Altánok aj skleník sú postavené na časti, ktorú sestra nechce. Chce časť pri svojom susednom pozemku a tak sme sa aj dohodli. Takže to nie je špekulácia z mojej strany.
ivka70
29.04.19,05:58
a je ten pozemok vobec rozdeliteny? aku ma velkost?
Ja57
29.04.19,06:08
ˇAno je rozdeliteľný, Pozemok má výmeru 1056 m2 a sestre prináleží výmerovo 176m2. Už sa robí aj GP.
Ja57
29.04.19,08:21
Nepochopil som celkovo odpoveď. Áno sme rodina, ale keď sa dozvedela, že chcem záhradu aj ja využívať tak sa dobré vzťahy zmenili. Ja som záhradu nevyužíval, lebo som nebýval v lokalite kde je záhrada a až teraz som sa presťahoval.
vicktor
29.04.19,12:38
Preco ma sestra sklenik a altanok vypratat? Ved tebe sa zidu. Alebo tam chces stavat?
majkii
30.04.19,07:30
rodinné vzťahy bývajú komplikované, v tejto veci je to ale nepodstatné.
1) máš majoritný podiel na parcele, o spôsobe využitia veci rozhodujú spoluvlastníci podľa veľkosti podielu, to je dôležitá skutočnosť.
2) sestra využívala tvoj podiel, predpokladám že bezodplatne, v tom jej argument, že zhodnotila pôdu nemôže obstáť. Získavala prospech a úžitok z úžívania pozemku. Odstránením pôdneho pokryvu podstatne zhoršila stav spločnej veci, čím ti vznikla škoda minimálne v rozsahu 10/12 z odstránenej plochy (ak bereme do úvahy súčastný stav pred rozdelením veci). V dohode o rozdelení veci trvaj na tom, aby uviedla vec do pôvodného stavu alebo aby ti vyplatila náhradu škody. V tvojom prípade by som neprístúpil na rozdelenie parcely, pokiaľ by ti mala pripadnúť poškodená časť pozemku. Bolo by nelogická, aby si ty ako majoritný spoluvlastník získal poškodenú vec, ktorú úmiselne poškodila tvoja sestra.
3) čo sa týka skleníka a altánku, v dohode o rozdelení parcely daj klauzulu o odstránenie týchto stavieb, alebo nech sa sestra zaviaže tieto stavby bezodplatne previesť na teba ako na budúceho vlastníka tej časti parcely.
Ja57
30.04.19,08:31
Ďakujem za odpoveď.