7mathew7
02.05.19,21:42
Dobrý deň,
Bol som na obhliadke bytu s realitným maklerom, ktorý mi klamal v 3 veciach - parkovanie, výška jeho provízie a počet záujemcov o daný byt. Po následnom kontaktovaní majiteľa bytu som zistil, že maklér mi klamal, a teda nemám záujem platiť podvodníkov. S majiteľom som sa dohodol, že by sme kúpu uskutočnili bez sprostredkovateľa. Problém je, že majiteľ podpísal zmluvu s realitkou a v tej sa uvádza, že aj po vypovedaní zmluvy je majiteľ povinný uhradiť poplatok za následný predaj tretej osobe.
Je takýto postup zákonný ? A ak áno - aká dlhá je lehota dokedy majiteľ nesmie predať byt tretej osobe ? Určite to nie je doživotne.
vopred ďakujem za rady
buchač
02.05.19,20:02
Mám za to, že v nasledujúcom linku sa dozvieš odpovede na otázky.
https://hnonline.sk/expert/892706-exkluzivne-zmluvy-s-realitkou-mozu-skryvat-rizika-na-ktore-podmienky-si-treba-dat-pozor

Buď vôbec rád, že si nedal nejakú zálohu...lebo aj v prípade odrbu od realitky by si ju asi ťažko dostal späť.

P.S.:
Maklérovi jednu urvi, nech sa spamätá...
grinavacka17
02.05.19,20:04
Pomohol by text tej zmluvy. Ale ak napríklad zmluva nemala dohodnutú výpovednú lehotu, súd ju určil ako 3 mesačnú.
7mathew7
02.05.19,20:16
s radosťou by som mu jednu urval keby to nebol 120-kilovy mafian
buchač
03.05.19,04:58
Určite ?
Naozaj ?
...a ako je to v otázke...tak aj do konca zániku sveta ?

Radšej netáraj....

P.S.:
Za takú hlúpu odpoveď sa ani neoplatí dávať neužitočné.
misoft
03.05.19,06:35
Aj 120 kilového zloží jedna dobre mierená s AL basebalovou pálkou....:D:D:D
Chobot
03.05.19,06:43
Výška provízie ako aj počet záujemcov je pre teba nepodstatná a irelevantná informácia pre kúpu. Parkovanie - to by trebalo upresniť, v čom klamal.

Ale v každom prípade, ak predávajúci má podpísanú zmluvu s maklérom, má tam nejaké podmienky. Zmluvu nevidím, tak sa nedá presne vyjadriť. Ale evidentne chcete obísť makléra a porušiť zmluvu. Ak sú podmienky nároku odmeny určené v zmluve, tak maklér má nárok na odmenu aj v prípade vypovedania zmluvy. Sú to bežné a štandardné podmienky.

Ako by si sa ty tváril, keby si niekomu predával byt - podal by si inzerát, chodil by si so záujemcami na obhliadky, stretnutia a nakoniec by majiteľ predal byt jednému z tých tebou nájdených záujemcov? A ty si z toho nič nedostal, len by si mal náklady.
7mathew7
03.05.19,11:02
s tým súhlasím. ja som nepovedal, že si nezaslúži odmenu. Zaslúži si ju v adektátnej hodnote ale určite nie vo výške 2000€ pri predaji bytu za 35000
buchač
03.05.19,11:10
Ak sú podmienky nároku odmeny určené v zmluve, tak maklér má nárok na odmenu aj v prípade vypovedania zmluvy.
=================
Ono záleží od okolností...a dosť veľa....a niektoré sú podstatné.
Čo napríklad v prípade, ak realitka neplní svoje povinnosti ?
Čo potom v takom prípade ?

Rozpisovať sa mi nejak nechce...ale mám určitú skúsenosť, kuwa negatívnu.
jslancik
03.05.19,13:48
Absolútny súhlas. Týpek chce vybabrať s realitkou. A ešte si myslí, že on je svätý a že jeho chcú všetci obabrať. Čo jeho zaujíma výška provízie?!
Chobot
03.05.19,14:07
A ako ty vieš, aká je adekvátna výška provízie pre makléra? Ty vieš určiť sadzobník poplatkov? Ja neviem, či je 2000 € veľa alebo málo, ale čo čítam príspevky, tak 2000 € je bežná taxa za sprostredkovanie a vybavenie formalít okolo predaja bytu. Zvyčajne je to ako zálohová platba.

A potom - s tým poplatkom súhlasil predávajúci, on podpisoval sprostedkovateľskú zmluvu, nie ty.
jelalim
03.05.19,15:12
nadavat ze ste boli oklamana a potom itak ten byt idete kupovat? nechapem ako je mozne, ze v tomto pripade Vam uz parkovanie nevadi. Ako suvisi pocet zaujemcov o byt s Vasim zaujmom? Ze ked povie ze ma piatich, tak zaujem mate, ale kebyze ma iba dvoch tak nemate? Ak je zazmluvneny, ma narok na proviziu.