sara
28.08.06,12:04
Prosím, je možné pri kalkulácii ceny výrobku použiť len priame náklady /materiál, mzdy/ a vôbec neuvažovať s režijnými nákladmi? Prešlo by to takto pri kontrole? Účtujem v PÚ spôsobom B.
mudroš
28.08.06,10:10
Pozri § 44 ods.4 postupov účtovania. Podľa mňa sa to môže iba pri hromadnej a veľkosériovej výroba (písmeno b).
sara
28.08.06,10:33
Pozri § 44 ods.4 postupov účtovania. Podľa mňa sa to môže iba pri hromadnej a veľkosériovej výroba (písmeno b).

Ďakujem za radu, tak som to pozrela, sú tam spomenuté priame náklady a výrobná réžia. To znamená, že z celkových režijných nákladov firmy do kalkulácie dávam len tie, čo súvisia s výrobou /výrobná réžia/-odpisy, opravy a pod. a správnu réžiu -kancelárske potreby, ostatné mzdy, PHM a pod. nesmiem dať do kalkulácie?
sara
31.08.06,06:50
Prosím, čo všetko dávate do kalkulácie ceny výrobku?
sara
09.09.06,15:25
Posúvam tému.
Danila
09.09.06,15:27
Posúvam tému.Do kalkulácie zadávaš aj správnu réžiu, ktorá sa adekvátne podieľa na danom výrobku. Najmä z hľadiska časového horizontu výroby.
sara
09.09.06,15:51
Do kalkulácie zadávaš aj správnu réžiu, ktorá sa adekvátne podieľa na danom výrobku. Najmä z hľadiska časového horizontu výroby.

Nemám s účtovaním výroby zatiaľ skúsenosť, tak chcela by som to začať dobre, preto sa v tom toľko vŕtam. Zdá sa mi to čudné, kalkulovať do skladovej ceny výrobku aj správnu réžiu,ako kancel. potreby a pod.Keď to porovnám so zaevidovaním materiálu alebo tovaru na sklad,tak tam beriem do úvahy len cenu obstarania a prípadné náklady na obstaranie, so správnou réžiou neuvažujem. Tak prečo s ňou uvažovať pri stanovení skladovej ceny výrobku?
Danila
09.09.06,16:02
Pod pojmom výrobok rozumiem široké spektrum. Tým je predsa aj automobil. A réžijné náklady to nie je len kacelársky papier, ale celý managment. Takže je potrebná analýza. A z tej vychádzaj. Každý prípad je individuálny.
sara
09.09.06,16:32
Ďakujem za odpoveď. Viem, že nikde nie je presne stanovený postup kalkulácie výrobkov, nebolo by teda možné, aby si spoločnosť stanovila, že táto správna réžia, ktorá nepatrí priamo ku žiadnemu výrobku/okrem tých kancel.potrieb aj napr.prenájom kancelárskych priestorov,inzercia,právne služby/ nebude vstupovať do ceny výrobku. Budú tam zahrnuté len priame náklady a výrobná réžia, ktorá priamo súvisí s daným výrobkom?
Danila
09.09.06,16:52
Ďakujem za odpoveď. Viem, že nikde nie je presne stanovený postup kalkulácie výrobkov, nebolo by teda možné, aby si spoločnosť stanovila, že táto správna réžia, ktorá nepatrí priamo ku žiadnemu výrobku/okrem tých kancel.potrieb aj napr.prenájom kancelárskych priestorov,inzercia,právne služby/ nebude vstupovať do ceny výrobku. Budú tam zahrnuté len priame náklady a výrobná réžia, ktorá priamo súvisí s daným výrobkom?Ja osobne by som Ti predsa len poradila vypracovať internú smernicu pre spracovanie kalkulácií nákladov podľa výrobkov - kalkulačný vzorec
- náplň jednotlivých položiek kalkulačného vzorca / ekonomicky oprávnené náklady/

- rozvrhovú základňu
Ja som vždy používala a používam kalkulačný vzorec, podľa ktorého stanovenú cenu výrobku mi ešte nikto nerozporoval:
1/Priamy materiál
2/Priame mzdy
3/Ostatné priame náklady
4/Priame náklady spolu:
5/Výrobná réžia
6/Správna réžia
7/Úplne vlastné náklady
porovnáš s výnosmi a zistíš hospodársky výsledok.
Predsa z nejakých kalkulácií musíš vychádzať / predbežné/ a nejaké dosiahneš / výsledné /. Je to veľký zdroj informácií pre potreby riadenia, financovania a pod.
Ak si stanovíš smernicu bez správnej réžie a cenotvorbou dosiahneš návratnosť nákladov + primeraný zisk, tak nič proti sa asi namietať nedá.
sara
09.09.06,17:08
Ďakujem za radu, musím nad tým teda porozmýšľať.
renča1
25.10.08,14:31
Ja osobne by som Ti predsa len poradila vypracovať internú smernicu pre spracovanie kalkulácií nákladov podľa výrobkov - kalkulačný vzorec
- náplň jednotlivých položiek kalkulačného vzorca / ekonomicky oprávnené náklady/

- rozvrhovú základňu
Ja som vždy používala a používam kalkulačný vzorec, podľa ktorého stanovenú cenu výrobku mi ešte nikto nerozporoval:
1/Priamy materiál
2/Priame mzdy
3/Ostatné priame náklady
4/Priame náklady spolu:
5/Výrobná réžia
6/Správna réžia
7/Úplne vlastné náklady
porovnáš s výnosmi a zistíš hospodársky výsledok.
Predsa z nejakých kalkulácií musíš vychádzať / predbežné/ a nejaké dosiahneš / výsledné /. Je to veľký zdroj informácií pre potreby riadenia, financovania a pod.
Ak si stanovíš smernicu bez správnej réžie a cenotvorbou dosiahneš návratnosť nákladov + primeraný zisk, tak nič proti sa asi namietať nedá.

Danielka prosím ťa nemôhla by si sa na môj výpočet pozrieť odborným okom? Ide o to, že môj výpočet predajná cena vyšla viac, ako si firma xy stanovila.
Postupovala som správne s výpočtom?

Firma XY začína vyrábať od 1.1.2009 a plánuje vyrobiť v sledovanom období /r.2009/ 10 800 ks výrobkov X.


Priamy materiál: 0,00 EUR (jedná sa o opracovanie výrobku. Výrobok si dodá klient)
Priame mzdy: 12,08 EUR nor.hod. za 1 výrobok

Rozpočtované nepriame náklady pre jeden druh výrobku X podľa plánovaných ekonomických prepočtov sú nasledovné:

V uvedených réžiach sú úplne všetky plánované náklady čiže aj podstatné aj nepodstatné.

1) výrobná réžia 1 272 375,- EUR
2) správna réžia 254 052,- EUR
3) odbytové náklady 23 860,- EUR

Zostavenie kalkulácie bude bez DPH na 1 ks výrobku. Rozpočtované nepriame náklady sú rozvrhnuté podľa rozvrhovej základne priame mzdy. Firma plánuje na vyrobených výrobkov 30 % zisk z úplných vlastných nákladov výkonu. Výpočty sa zaokruhľujú matematicky.

výrobok X
10 800 ks x 12,08 EUR = 130 464 EUR /rozvrhová základňa/

Výpočet = objem rozvrhnutých nákladov x 100%

rozvrhová základňa

Výrobná réžia = 1 272 375 x 100
----------------------- = 975%
130 464

975 x 12,08/100 = 118,- EUR

Správna réžia = 254 052 x 100
------------------------- = 195 %
130 464

195 x 12,08/100 = 24,- EUR

Odbytová réžia = 23860 x 100
----------------------- = 18 %
130 464

18 x 12,08/100 = 2,- EUR


Podnik XY



Kalkulačný list


číslo
Druh kalkulácie



1
Prirážková kalkulácia


Výrobok X


Množstvo
Kalkulačná jednotka



10 800 ks
ks
POLOŽKY KALKULAČNÉHO VZORCA


NÁZOV VÝROBKU

číslo
názov

X

1.
Priamy materiál


0 EUR

2.
Priame mzdy


12,08 EUR

3.
Výrobná réžia


118 EUR

1 až 3
Vlastné náklady výroby


130,08 EUR

4.
Správna réžia


24 EUR

1 až 4
Vlastné náklady výkonu


154,08 EUR

5.
Odbytové náklady


2 EUR

1 až 5
Úplné vlastné náklady výkonu


156,08 EUR

6.
Zisk 30%



46,82 EUR

1 až 6
Cena bez DPH


202,90 EUR
PREDAJNÁ CENA



PS: neviem či som postupovala správne pri výpočte ROZVRHOVÁ ZÁKLadňa.
Ďakujem za poučenie a info.
renča1
26.10.08,10:52
Veľmi dobre špuľko. Oceňujem.


[/center]
[/center]

Firma, ktorá si pri réžii " 1188 % " PLÁNUJE EŠTE """ 30 % "" zisku - to je neco.


[/font]


si jedná a tá istá osoba?;) Musíš byť moc do seba zahladený/á, ty H.A.D.-ica.
betka
26.10.08,11:51
Výpočet je správny.
Predajná cena podľa kalkulácie skutočnej a na základe rozpočtu dáva odchýlky.
Často sa zabúda na fixné náklady, a do kalkulácií sú zahrňaté len variabilné náklady.
Reni, ty máš údaje hlavne z účtovníctva, kt. sú základom pre stanovenie normatívnej základne.

Ak firma začína, je ťažko stanoviť kalkuláciu na jednotku výroby. Zisťuje sa dlhodobo.

Osobne robím mesačne a cena na jednotku sa mi pohybovala od 2,5-7 tis. Sk. :eek: To bola hrôza. Pričom vedenie si vypočítalo okolo 3 tis

ČAsto sa pri stanovení kalkulácie zabúda na náklady ako sú opravy, a taká nepredvídateľná oprava dokáže zmeniť predpoklad so skutočnosťou.
Danila
26.10.08,13:08
[/center]
[/center]

Firma, ktorá si pri réžii " 1188 % " PLÁNUJE EŠTE """ 30 % "" zisku - to je neco.


[/font]Milý špulko, a Ty odtiaľto vieš posúdiť, o aký výrobok sa jedná, aká náročná je cena práce vzhľadom na špecializáciu výkonu, aké náročné stroje k výrobe, aj vzhľadom na cenu a následne výšku odpisov sa využívajú? Ja viem z uvedeného len jedno. Že výpočet plánovej kalkulácie na základe noriem/ aspoň predpokladám/ je správny v prípade, že celkové réžie sa dotýkajú tohoto jedného výrobku. 30%-ná miera zisku je práve taká, čo nikomu nevykole oči.;)
betka
26.10.08,14:21
Milý špulko, a Ty odtiaľto vieš posúdiť,

Danilka, právnici vedia všetko, to ste nevedeli?:eek::D:D A po prečítaní profilu Vám to spraví vyúčtovačka a narapká i gate :D:D
renča1
26.10.08,15:03
Milý špulko, a Ty odtiaľto vieš posúdiť, o aký výrobok sa jedná, aká náročná je cena práce vzhľadom na špecializáciu výkonu, aké náročné stroje k výrobe, aj vzhľadom na cenu a následne výšku odpisov sa využívajú? Ja viem z uvedeného len jedno. Že výpočet plánovej kalkulácie na základe noriem/ aspoň predpokladám/ je správny v prípade, že celkové réžie sa dotýkajú tohoto jedného výrobku. 30%-ná miera zisku je práve taká, čo nikomu nevykole oči.;)


Danilka, právnici vedia všetko, to ste nevedeli?:eek::D:D A po prečítaní profilu Vám to spraví vyúčtovačka a narapká i gate :D:D

Dievčatá ďakujem vám. Myslela som si, že časom sa to tu na porade nejako zlepší, ale vidím že vždy sa tu niekto nájde, kto bude mať sarkastické posmešky a iné ,podľa môjho názoru bezvýznamné pripomienky.

K tým nákladom, sú to len plánované náklady pre celý r.2009. Nie je možné vychádzať z účtovníctva, keďže začínajú s výrobou od 1.1.2009. Po konzultácií s klientom sme prišli na to, že v nákladoch boli nesprávne zahrnuté leasingové splátky, ktoré vlastne tvoria súčasť OC majetku premietnute ešte raz v nákladoch v ročných odpisoch. Takže idem to znova prepočítať a dúfam , že réžia mi víde v reálnejších %. Chcela som len vedieť, či som zvolila správny postup pre výpočet rozvrhovej základne.

Ďakujem a zdravím všetkých dobrých poraďákov na porade.:)
Danila
26.10.08,18:13
Milá Danilka.
Pozriem sa a vidím (mám trochu praxe).
Zbytočne máš výpočet správny a (Firma plánuje na vyrobených výrobkov 30 % zisk z úplných vlastných nákladov výkonu.), keď-
predajná cena vyšla viac, ako si firma xy stanovila.
Čo potvrdzuje aj skúsené poraďáčka jedna renča :
Takže idem to znova prepočítať a dúfam , že réžia mi víde v reálnejších %

Ka MilS Tebou mně baví svet. Aspoň je sranda. Už tu máme aj niekoľko gynekológov z radov náturistov, prečo nie ekonómov z radov údržbárov. Nauč sa chápať svet v súvislostiach.
Tvoj začínajúci filozof.:)
JankaO
26.10.08,18:25
mimotemy...Aha ho zombie je tu, koľkože tvárí, životov a podôb má... len IQ ostáva:D
betka
26.10.08,21:47
Ka Mil

Prepáč, ale tento podpis som už videla veľakrát na porade. Prosím Ťa snažíme si pomáhať, nerob takéto srandy na porade. Aspoň nám prezraď koľko nickov už máš?
Sme zvedaví.