OLEANDER37
04.05.19,10:33
Potrebujem poradiť. Manžel dostal ako dar dom, v ktorom bývame avšak na našom pozemku je šachta s vodomerom, ktora patrí jeho sestre, co býva v susedstve. Môžme niečo urobiť, aby ju odstránili a oni tak nevstupovali na náš pozemok. Ďakujem za radu
ivka70
04.05.19,08:43
Mozete zaplatit prekladku.
OLEANDER37
04.05.19,08:46
My? Ved je to cudzia vec na našom pozemku
afrikánka
04.05.19,08:50
Darovanemu konovi na zuby nepozeraj...
Do vodarenskej sachty vstupuju vodari, hodiny su majetok vodarov, bez ich suhlasu sa neda s nimi manipulovat.
Poziadaj sud o rozhodnutie
afrikánka
04.05.19,08:51
Suhlas...nech si to zaplatia!!!
ivka70
04.05.19,08:52
A? Bola vybudovana so suhlasom predchadzajuceho vlastnika, je tam legalne. Dom ste dostali, teda ste dostali aj tento zavazok. Co vam na nej prekaza, ja do sachty na vodu chodim raz za rok pri odpisovani. To sa snad da prezit.
Bud to zaplatite, alebo sa dohodnete so sestrou na spolocnom rieseni. Sestre ale sachta neprekaza, takze tazko bude platit ona.
Jedine, co dosiahnete, bude narusenie pribuzenskych aj susedskych vztahov, ak budete trvat na nezmysloch.
OLEANDER37
04.05.19,08:55
No nejde o dar ide o ľudí čo vstupujú na pozemok. Proste nieje to naše nechceme to tu preto hľadáme riešenie.
afrikánka
04.05.19,09:05
Ty mas kde umiestnene pocitadlo na odber vody, tiez v tej sachte, alebo inej?
OLEANDER37
04.05.19,09:06
Nie nie my to máme v dome nás dom je starší oni stavali nový..
afrikánka
04.05.19,09:16
Voda sa opisuje jeden, dva krat rocne...to je taky problem, ak tam tvoja svagrina, alebo vodar vstupi?
OLEANDER37
04.05.19,10:00
Vodar mi nevadí ale proste manžel nechce aby jeho sestra mala niečo na našom... Je to pochopiteľné keďže sú problémy.. Ale to nebudem písať chcem len radu co S dá robiť.
sito
04.05.19,10:24
"Manžel dostal ako dar dom, v ktorom bývame avšak na našom pozemku je šachta s vodomerom, ktora patrí jeho sestre, co býva v susedstve."

"My? Ved je to cudzia vec na našom pozemku"


A manžel vie, že jeho sestra, tvoja švagrina je ti, vám cudzia? :D
buchač
04.05.19,10:37
Mám taký dojem, že tu nie sú všetky informácie.

Hlavná otázka znie...
" PREČO je šachta vybudovaná na cudzom (manželovom) pozemku ???
afrikánka
04.05.19,10:40
Najlepsie bude prestat si robit naprotiven.
Nech tvoj muz je rozumny a silny chlap a ty ho nasmeruj. K comu to vsetko je?
OLEANDER37
04.05.19,10:42
Pozemok bol veľký rozdelili na polovicu a keď oni stavali dom tu to bolo potiahnuť najlacnejšie...
buchač
04.05.19,10:56
OLEANDER37 (Dnes 13:42) Pozemok bol veľký rozdelili na polovicu a keď oni stavali dom tu to bolo potiahnuť najlacnejšie...
===================
Tak nech ide manžel na cintorín ku hrobu rodičov reklamovať zlé rozhodnutie.

Sa čudujem, že manžel nevie so sestrou urobiť krátky proces. Ono sú dve možnosti :
1. po dobrom
2. tá druhá
Je len na vás, ktorou cestou sa vyberiete.

Ak sa chcete onačiť, nuž dajte na poklop reťaz, postavte poriadny kameň, prizvárajte ho...ale to je cesta do pekla, skončíte na súde.

Pritom stačí urobiť brigádu...vykopať rigol na potrubie, zabetónovať šachtu...a zavolať vodára, nech pripojí a zapečatí vodomer.
...a fertig...robota na dva dni a cifra okolo 100€.
afrikánka
04.05.19,11:08
A nema volat vodara majitel domu, ktoremu bude patrit vodomer?
Montaz, vymena...podpisuje majitel
ivka70
04.05.19,11:13
Nemyslim si, ze to bude take jednoduche, podla popisu to vyzera tak, ze voda je tahana do sestrinho domu cez pozemok brata, lebo tam bol z ulice lepsi pristup. Museli by vodu potiahnut z uplne inej strany, ak sestrin dom nema priamy pristup k ulici, odkial je voda tahana.
Onko
04.05.19,11:31
Predpokladám, že šachta bola postavená so súhlasom pôvodného vlastníka a vy ste tento súhlas zdedili tiež a nedá sa len tak odvolať. Oni určite nie sú povinní šachtu odstrániť. Zostáva vám niekoľko možností:
- presunú si to dobrovoľne sami,
- presuniete to na vaše náklady,
- ak pri súhlase so stavbou nebolo dohodnuté bezplatné užívanie, tak môžete získať nejaké, zrejme iba symbolické, nájomné,
- môžete trvať na tom, aby sa na pozemku pohybovali len oprávnené osoby a len v nevyhnutnom čase a rozsahu.
buchač
04.05.19,14:09
ivka70 (Dnes 14:13) Nemyslim si, ze to bude take jednoduche, podla popisu to vyzera tak, ze voda je tahana do sestrinho domu cez pozemok brata, lebo tam bol z ulice lepsi pristup.
==================
Veď to je jasné od začiatku, že čo a ako.
Jednoduché je všetko...teda ak sa vie, chce a dá.
Ibaže tu sa hľadajú dôvody, že prečo nie...
buchač
04.05.19,14:49
OLEANDER37 (Dnes 11:46) My? Ved je to cudzia vec na našom pozemku

Cudzia vec...ALE asi aj s náležitým povolením, nakoľko stačí pozrieť zákon.




§ 22




Všeobecné podmienky pripojenia sa na verejný vodovod



(1) Žiadateľ o pripojenie na verejný vodovod sa môže pripojiť na verejný vodovod len na základe písomnej zmluvy uzatvorenej s vlastníkom verejného vodovodu podľa § 4 ods. 3. Vlastník verejného vodovodu alebo vlastník časti verejného vodovodu, ktorý žiada o pripojenie na iný verejný vodovod, ktorého nie je vlastníkom, môže sa pripojiť na verejný vodovod prevádzkovo súvisiaci len na základe písomnej zmluvy podľa § 15 ods. 5.




(2) Vlastník verejného vodovodu uzatvorí zmluvu, ak




a) žiadateľ o pripojenie na verejný vodovod spĺňa technické podmienky určené prevádzkovateľom verejného vodovodu týkajúce sa najmä miesta a spôsobu pripojenia na verejný vodovod a




b) kapacita verejného vodovodu to umožňuje.




(3) Stavbu13a) (https://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-442#f2805288) alebo pozemok možno pripojiť na verejný vodovod jednou vodovodnou prípojkou. S písomným súhlasom prevádzkovateľa verejného vodovodu možno v odôvodnených prípadoch vybudovať jednu vodovodnú prípojku pre viac stavieb alebo pozemkov, prípadne viac vodovodných prípojok pre jednu stavbu alebo jeden pozemok.




(4) Vlastník verejného vodovodu môže odmietnuť pripojenie na verejný vodovod, ak žiadateľ o pripojenie na verejný vodovod nesplní technické podmienky pripojenia na verejný vodovod určené prevádzkovateľom verejného vodovodu.




(5) Ak má žiadateľ o pripojenie na verejný vodovod alebo odberateľ požiadavky na čas dodávky vody, množstvo, tlak alebo odlišnú kvalitu vody, ktoré presahujú možnosti dodávky vody verejným vodovodom, vlastník verejného vodovodu môže odmietnuť splnenie týchto požiadaviek. Ak to technické podmienky verejného vodovodu umožňujú, so súhlasom vlastníka verejného vodovodu si žiadateľ o pripojenie na verejný vodovod alebo odberateľ môže splnenie týchto požiadaviek zabezpečiť vlastnými zariadeniami na vlastné náklady.




(6) Náklady na realizáciu pripojenia ďalšej časti verejného vodovodu prevádzkovo súvisiaceho hradí žiadateľ o pripojenie na verejný vodovod, ak sa nedohodne inak.
Nandrolon
04.05.19,17:31
Je jasne, ze narusenie vztahov bolo uz pred touto otazkou.
jelalim
04.05.19,20:01
1. Vodomer odpisuju raz za rok, vodomer mas aj ty, nechapem z cim je problem, ked pridu k tebe umoznit im odpisat aj ten druhy.
2. sestre nema preco vadit ze je vodomer na manzelovom pozemku, vy donho bez suhlasu vodarov a sestry zasahovat nesmiete, ak Vam to vadi, dohodnite sa zo sestrou a vodarmi a urobte prekladku na Vase naklady, pretoze len Vam to vadi.
afrikánka
04.05.19,20:06
Raz za rok?
Nam vodari odpisuju 2x rocne + pred kazdym zdrazenim odpisuju vodomer...vlezu do sachty
buchač
04.05.19,20:10
1. Problém nie je v odpisovaní stavu.

2. Neviem, ako tebe...ale mne by asi vadilo, ak by na mojom pozemku bol cudzia šachta...

Ono stačí nejaká porucha a už je problém na svete. Veď kto by chcel mať rozkopaný svoj pozemok, keď tento môže byť hen o pár metrov ?
afrikánka
04.05.19,20:31
U nas bezne maju dva susedne domy jednu sachtu, v nich dvoje pocitadla, bola to dohoda pri stavani, ziadne problemy s tym nie su. Dokonca vyhoda, da sa tam dobre uskladnit zelenina, zemiaky, jablka
Mária27
04.05.19,20:51
V prvom rade požiadajte sestru o prekládku. Ak bude mať námietky, alebo žiadosti nevyhovie, podajte žiadosť písomne.
Ak bolo k vybudovaniu šachty zriadené vecné bremeno (musí byť zapísané v katastri), požiadajte súd o jeho zrušenie pre zmenu pomerov (§ 151p občianskeho zákonníka).
Ak vecné bremeno zriadené nebolo, podajte žalobu na vypratanie.
sito
05.05.19,03:09
OLEANDER37 (Včera 13:42) Pozemok bol veľký rozdelili na polovicu a keď oni stavali dom tu to bolo potiahnuť najlacnejšie...

Tej vode aj vodárom je to jedno, že? Ide o súrodenecké vzťahy, ktoré sa riadne naštrbili a nemuselo to byt kvôli vodovodu. Keď oni stavali dom pri stavebnom konaní sa vyjadrujú aj susedia, aké stanovisko brata bolo vtedy ?

Ako to bolo v tom Stvorení sveta? Milujte se a množte se. Žerte se a perte se! :D
pavol54
05.05.19,04:28
Asi to bude tak že jeden dostal od rodičov dar a druhý utrel hubu a teraz sa robia naschvály.
sito
05.05.19,06:09
Pavol, kvôli tej polovičke pozemku to nie je.

"a keď oni stavali dom tu to bolo potiahnuť najlacnejšie..."

Vtedy to bolo najlacnejšie, takže brat, švagrina o tom vedeli a teraz ...

V tomto prípade asi bude platiť to, že niekedy je menej viac ...
afrikánka
05.05.19,06:15
Ked sestra stavala NOVY dom, rodicia este zili, teda aspon jeden z nich. Poskytli jej pozemok, zrejme aj nejake peniaze na vystavbu.
Brat dostal rodicovsky dom darom od rodicov v snahe spravodlivo podelit deti.
sito
05.05.19,09:22
Takže, vtedy to bol ešte grunt. Všetci vedeli, čo robia, že to robia spoločne pre KLAN. Ale asi si to nedali na spoločný papier, načo, však je to naše. Dnes "naše" neplatí, platí "moje, moje, moje, ja, ja, ja."

Milujte se a množte se. Žerte se a perte se! :D Aj na porade. :);)
Oliwa
05.05.19,20:31
Keď muž dar prijímal, vtedy mu šachta nevadila? Je zapísaná na LV ako vecné bremeno? Tá šachta chudera za nič nemôže, ona sa tam sama neumiestnila. Problém nie je v nej, ale inde...
OLEANDER37
06.05.19,04:45
Veľmi pekne ďakujem za radu..
OLEANDER37
06.05.19,04:47
Presne tak ja som dvor a záhradu upravila nechcem ani len pomyslieť na nejakú poruchu..
OLEANDER37
06.05.19,04:49
No pokiaľ by sme mali vodomer aj my tam je to iné ale takto proste nám to vadí a keby sa švagriná správala normálne nič by sme neriešili....
sito
06.05.19,05:00
" Presne tak ja som dvor a záhradu upravila nechcem ani len pomyslieť na nejakú poruchu.. "

Takže keď si začala upravovať dvor, záhradu si nemyslela? Rozmýšľať ste začali až keď ste sa povadili, že? :D
pavol54
06.05.19,05:31
Presne ako som písal, šachta nie je problém, ale vzťahy asi niekto získal z rodičovského podľa vlastných predstáv o kvetináč menej ako súrodenci. "Zítra to roztočíme..."
sito
06.05.19,05:49
Niekedy to trvá dlhšie, ale už je repa von a znie ako zvon.
vicktor
06.05.19,07:23
Aby nevstupovali na nas pozemok... Ako casto vstupuju?
A ako casto sa vzajomne navstevujete?
Oliwa
06.05.19,07:40
2x do roka pri meraní je asi móóóc. Hádať sa dá aj cez plot...