Mast888
05.05.19,09:11
Dá sa do darovacej zmluvy zapísať predkupné právo pre mňa pri predaji zo strany súrodencov?
Ak hej ako ho tam zapísať?
Dajme tomu že parcely sú rozdelene na 2405/1-4 ja mam tu jednotku a 3 bratia ostatne po parcely nie spoluvlastníci každý bude mat svoje len sa bojím že to predaju tak to chcem ochrániť.
Katy a R
05.05.19,07:40
Neviem naisto, či som správne pochopila?. Zrejme dostanete darom (asi rodičia?) každý po jednej samostatnej parcele?(2405/1,2405/2,2405/3,2405/4).
Obávam sa, že nemáš veľa možností - len sa s bratmi dohodnúť, v prípade predaja - nech ponúknu tebe. lebo dar by mal byť bez podmienok!
Alebo to hneď teraz poriešte - nejako sa vyrovnajte - finančne (to len návrh - ak budú súhlasiť???) a rodičia potom môžu len tebe darovať.
zze/1964-40/628
ešte tuto cit k vzťahu darca a obdarovaný (príklad byt) , ale na nete nájdeš toho viac - rôzne príklady
Zmluvné strany však môžu uzavrieť darovaciu zmluvu aj zmluvu o zriadení vecného bremena v podobe práva doživotného užívania darovaného bytu. V takom prípade sa ťarcha zapisuje na list vlastníctva do katastra nehnuteľností. V prípade predaja bytu sa ten predáva aj s ťarchou, v praxi to znamená, že nehnuteľnosť sa prevedie na nového vlastníka aj s vecným bremenom. Zmení sa len vlastník, ale darcovia budú mať právo na doživotné užívanie bytu zachované.
Mast888
05.05.19,08:52
tak existujú ťarchy napríklad keď si mama neha ťarchu doživotného uzivania a takéto veci takže tak a viem že existuje právo predkupnej kúpy a ľudia sú všelijaky za 5 rokov si zmysli že to predá kvôli finančnej situácii atd.... a keď nesuhlasi tak to nedostane proste to chceme mat zabezpečené
Katy a R
05.05.19,09:22
doplnila som niečo .. však popozeraj rôzne prípady, prípadne sa obráť na odborníka - ale napr aj nehnuteľnosť s vecným bremenom sa dá predať (keď sa chce - a kupec sa nájde)
Mária27
05.05.19,10:59
Dopĺňam:

S darovacou zmluvou je možné viazať príkaz, ak nemá majetkový obsah. Preto aj keby v darovacej zmluve bola uvedený príkaz neprevádzať dar inej ako určenej osobe, takýto príkaz by bol neplatný.
V darovacej zmluve nesmie byť ani podmienka, bola by neplatná.

Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona (§ 151o OZ).
V darovacej zmluve nemôže byť zriadenie vecného bremena, Môžu však byť v jednej zmluve dva právne úkony = darovacia zmluva a zmluva o vecnom bremene (zmiešaná zmluva). Také zmluvy sú však medzi darcom a obdarovaným (zmluvné strany), nie medzi obdarovanými navzájom - to by už boli iné zmluvné strany a nemohli tvoriť zmiešanú zmluvu.

Predkupné právo a právo spätnej kúpy má len predávajúci (§602 a §607 OZ). To platí aj pri iných dojenaniach v kúpnej zmluve

Ak by matka chcela zabezpečiť predkupné právo, môže previesť celý pozemok do spoluvlastníctva.

Spolupracovníci majú predkupné právo zo zákona. Ak by to chceli predať, musia to najskôr ponúknuť tebe; ak by si to nebral za tú cenu. nesmú to predať lacnejšie. Inak môžeš žiadať neplatnosť prevodu, alebo môžeš od nového vlastníka prevod tebe za tú cenu, za ktorú kúpil on.
Mast888
05.05.19,11:14
No lenze kazda parcela ide na jedneho cize to neni spoluvlastnictvo
Chobot
05.05.19,11:15
Dá sa to urobiť. Ak sa pozemky idú ešte len darovať, tak sa dá do darovacej zmluvy zahrnúť samostatný právny úkon a to zriadenie vecného bremena vo forme predkupného práva pre konkrétnu osobu. Je jedno, či by si to bol ty alebo niekto iný. Po ustanoveniach o darovaní sa doplní do darovacej zmluvy ešte ustanovenie o dohode o zriadení vecného bremena. Do petitu - teda časti, čo má kataster zapísať, sa uvedie, že kataster zapíše vecné bremeno predkupného práva. NA samotný právny úkon darovania to nemá žiadny vplyv.

Ak by tie pozemky už boli darované, dá sa to urobiť samostatným právny úkonom. Napr. dohodou (medzi vlastníkom pozemku a osobou, v prospech ktorej sa vecné bremeno zriaďuje) o zriadení vecného bremena vo forme predkupného práva v prospech osoby XY. To sa dá zapísať na kataster do LV. Bez súhlasu tejto osoby vlastník nemôže previesť pozemok na tretieho. Aj keď nie som si istý, nakoľko toto vecné bremeno katastre dodržujú a kontrolujú. V každom prípade pri predaji by si mohol na základe tohto vecného bremena žiadať súdne o zrušenie prevodu (predaja, darovania..) na tretiu osobu.
Chobot
05.05.19,11:19
Prvé slovo si asi chcela napísať spoluvlastník, nie spolupracovník.... :D . ;)

Ale tu neide o spluvlastníctvo! Každý z tých 4 osôb vlastní úplne inú parcelu, kde je 100%-ným vlastníkom. Takže majiteľ susednej parcely, čo je asi jeho brat, nemá predkupné právo na jeho parcelu. A naopak, on nemá nárok na predkupné právo susednej parcely, ktorú vlastní jeho brat. Nijako nie sú navzájom spoluvlastníkmi.

Ja vidím riešenie len v zriadení vecného bremena vo forme predkupného práva v prospech inej osoby.
Chobot
05.05.19,11:24
Napadla mi ešte jedna vec, ako by sa to dalo urobiť, ale je to komplikovanejšie.

Ak sa to ešte ide len prevádzať, tak treba darovať každému jednu parcelu a tomu, v prospech koho má byť to predkupné právo, darovať z danej parcely nejakú malú časť, trebárs len 1/20. Tým sa stáva spoluvlastníkom a zo zákona má predkupné právo na daný pozemok v prípade predaja. Len neviem, či to viac neskomplikuje situáciu, ak by to predkupné právo malo byť v prospech viacerých osôb. Len keby to malo byť v prospech jedného - vtedy by stačilo, aby bol ten jeden - ty - malým spoluvlastníkom na ostatných parceliach.

Komplikovanejšie to bude preto, lebo čokoľvek budú tvoji súrodenci robiť na pozemku (napr. stavať) budú potrebovať tvoj súhlas k stav. povoleniu. V prípade iba vecného bremena (bez podielového spoluvlastníctva) tento problém odpadá, lebo nie si spoluvlastník.
Katy a R
05.05.19,11:27
aknie sú spoluvlastníci - kuk zadanie☺ Asi preto delili ten pozemok - aby to bolo samostatné pre každého - aby mohol každý rozhodovať za seba?
afrikánka
05.05.19,11:27
Kedze plati zakon o drobivosti, pojde zrejme o slusne vymery...domnievam sa, ze pozemky nebudu susedne, alebo?
Chobot
05.05.19,11:42
Ja viem, že nie sú spoluvlastníci. Zatiaľ... Ešte to asi nie je darované. To som napísal, že keby sa išlo darovať, bola by to možnosť darovať do spoluvlastníctva. Však čítaj ..
Ale nepreferoval by som túto možnosť.
Katy a R
05.05.19,11:47
no len, že podľa mňa zámerne bola takto rozdelená parcela - aby si každé dieťa v budúcnosti "gazdovalo" samo za seba? - ak im to darujú
annova
05.05.19,12:53
Asi otazke nerozumiem.
Vo vasom pripade dostanete rovnake pozemky, preco chces zasahovat do ciastky svojich bratov. Ak su dobre vztahy v rodine, tak brat ponukne v pripade predaja svoj pozemok bratom.
Ak niesu dobre vztahy, tak sa najde cesta, ako obist vsetky vecne bremena a predkupne prava. Musel by si si to vymoct sudne a to nieco stoji - nielen financne, casovo, ale obcas i nervov.
Ber to i z druhej strany, i tvoji bratia by chceli rovnake zabezpeky, pacilo by sa ti to?
Ak ale vsetci suhlasite, urobte vecne bremena na vsetkych parcelach v prospech ostatnych bratov.
Mária27
05.05.19,14:35
Vďaka, Katy. Kedže písal o parcelách, ozaj som si nevšimla, že pozemok sa rozdelí do parciel výhradného vlastníctva. Opravila som príspevok (dúfam, že sa ti už bude páčiť :D )
Mast888
05.05.19,14:44
No sak asi nebudem suhlasit s delenim aj tak sa nestaraju a je len namne ci budem ochotny neda sa im nic a hotovo ????
Mária27
05.05.19,15:24
Môžete to dostať do spoluvlastníctva a vy si dohodnúť reálne užívanie konkrétnych častí.
Chobot
06.05.19,07:46
Našiel som k tomuto zaujímavý článok, s názormi autora sa stotožňujem:

http://www.ulpianus.sk/blog/8636/