security69
05.05.19,15:16
Zdravim vas,
v nasom panelovom bytovom dome prave uvazujeme o zatepleni, bytovy dom ma nieco cez 30 rokov, mame opravenu strechu, schodisko a hlavne mame vlastnu kotolnu. Takze najhlavnejsie uniky tepla by mali byt vyriesene, a hlavne mame lacne teplo ako take.
Vsade kde som cital vyhody zateplenia tak sa uvadza setrenie pri vykurovani, prijemnejsia klima cez leto kedy sa panel tak neprehreje, predlzenie zivotnosti domu...
Uspora by mala byt na urovni 30-40% a tu je kamen urazu. Podla mojich vypoctov zateplenie bude stat priblizne 7000 eur na byt, a nase terajsie mesacne naklady na vykurovanie posledne roky nepresiahli 30 eur mesacne. A to hovorim o priemere na byt, nie konkretne nas byt... takze ak usetrime 40% tak to bude cca 12 eur mesacne. Aby sa nam vratila investicia bude to trvat 48 rokov... minimalne...
Takze sa pytam, co by ste poradili vy? Oplati sa podla vas zateplit panelak? Lepsie podmienky cez leto su diskutabilne, ze vraj je naozaj v takych panelakoch prijemnejsie ale dokaze to len znizit maximum o 2-3 stupne a aj to len ak cez den budeme mat zatiahnute zaluzie a zatvorene okna. Zivotnost panelaku to zvysi len ak to bude naozaj dobre spravene, a zivotnost samotneho zateplenia je minimalne 25 rokov, maximalne nikto netusi...takze je teoreticky mozne ze to zateplenie sa bude musiet strhnut skor ako sa nam to vrati....
Trosku som sa rozpisal, ale chcel som aby bolo jasne ze som myslel aj na dalsie veci ako len naklady na teplo...
Je mozne ze mi nieco dolezite uslo, takze cakam dalsie nazory...
Vopred kazdemu dakujem.
sito
05.05.19,19:38
Zdravím, sopeL. Sto, 100 rokov? Takže nie každému sa to vráti, skôr ho s toho vyvráti.

https://www.youtube.com/watch?v=HqrFfk_5OHA

Už nepíš lebo to tu zavrú, ako gunára, husáka, uzavrú to tu, niektorí vedia. :D
sito
06.05.19,06:41
Hmm, cítiš, chceš sa uraziť? A prečo? Je tu jeden taký, čo sa neurazí ani keď je tu za deň pod piatimi menami, nickami. Vraj je to drak so štvorciferným číslom hláv a keď mu niekto jednu sprehádže, skomolí na tu takú výstižnu. Osoba, ktorá sa roky ťahá po porade ako ta hlava, výstižná, cíti sa tým dotknutá, že? :D
chandler
06.05.19,07:31
suhlasim, podla mojich vypoctov je najdolezitejsia kotolna, strecha a okna. zateplenie fasady sa oplati ak aj tak treba stavat lesenie napr. kvoli opravam fasady. ale vsetko zalezi od ceny 7000eur sa mi zda dost vela. ak by to bola polovica tak navratnost je do 30rokov a to uz sa oplati - energie nebudu lacnejsie. zaver je taky, ze ak dohodnete dobru cenu tak zateplite a ked nezateplite nic strasne sa nestane.
security69
06.05.19,09:07
Dakujem za info, cenu este odhadnutu nemame, sme na zaciatku a chystaju riesit projekt. Cenu nam z brucha odhadla z bytoveho druzstva, ked povedala ze odhaduje obnovu na 600 az 700 tisic eur. Mame 80 bytov v bytovom dome, takze cena 7000 na byt je este stale nizsia ako podla tohto odhadu.
Len pre dalsie info, mame panelak s 9 poschodiami, prizemie su pivnice, a byty zacinaju od prveho poschodia, takze 8 poschodi kde sa aj byva. Spolu 5 vchodov, na kazdom poschodi 2 byty. 72 bytov su 3 izbove byty o rozlohe tusim 68m(2), a 8 krajnych su 4-izbove...neviem teraz metraz.
Moji rodicia byvaju v podobnom panelovom dome, zateplovali minuly rok, tiez 3 a 4 izbove byty, len 2 vchody, len 7 poschodi, a ked som prepocital cenu zateplenia za byt tak mi to tiez vyslo na cca 7000 eur, takze odhad pani z bytoveho druzstva som bral ako pomerne realny.
Preto som prekvapeny cislami ktore tu zverejnujete, ze sa da zateplit za 3 alebo 4 tisic na byt...ale moze byt ze sa bavime o uplne inych konstrukciach bytoveho domu, kde su aj 1 izbove byty pripadne garzonky atd....
security69
06.05.19,09:21
Dakujem za nazor, ako som uz odpisal vyssie, tak sa asi hodi viac podrobnosti: mame panelak s 9 poschodiami, prizemie su pivnice, a byty zacinaju od prveho poschodia, takze 8 poschodi kde sa aj byva. Spolu 5 vchodov, na kazdom poschodi 2 byty. 72 bytov su 3 izbove byty o rozlohe tusim 68m(2), a 8 krajnych su 4-izbove...neviem teraz metraz.
Moji rodicia byvaju v podobnom panelovom dome, zateplovali minuly rok, tiez 3 a 4 izbove byty, len 2 vchody, len 7 poschodi, a ked som prepocital cenu zateplenia za byt tak mi to tiez vyslo na cca 7000 eur, takze odhad pani z bytoveho druzstva som bral ako pomerne realny.
Navratnost 30 rokov, pripadne 20 ako to prezentuju viacere stranky a zateplovacie spolocnosti vidim ako realny len v pripade ze bytovka nema vlastnu kotolnu. Pri nasich platbach do 30 eur mesacne to skratka nevychadza, keby sme nemali vlastnu kotolnu viem si predstavit ze tie platby by boli minimalne 2 nasobne....co napriklad na priklade mojich rodicov je vidno. Oni platili niektore roky aj 80 eur mesacne...minimalne 60 eur mesacne ked som pozeral historicke predpisy. Oni ked usetria zateplenim 30% tak to je slusna suma, ale z 30 eur to je malicko....
chandler
06.05.19,12:33
este jednu vec som zabudol, v zime je v zateplenom panelaku vacsia tepelna pohoda - to je mensi rozdiel medzi teplotou steny a vzduchu. je to prijemnejsie, plus je mensia sanca tvorenia plesni. a navratnost dokaze znizit nizky uroky uveru, pripadne nejaky statny prispevok.
sito
06.05.19,14:47
Pokiaľ máte vlastnú kotolňu je to výhoda pre dom. Ale aj tak, nie je to v jednej hlave v dome. Zamyslieť a pochopiť to majú všetky alebo aspoň drvivá väčšina. Nie je to len zateplením, dom by mal mať hydraulické vykurovanie vykurovacieho systému a ak má dom viac ako 500 m2, tak aj meranie spotreby tepla v bytoch a rozumne motivačný pomer medzi základnou a spotrebnou zložkou nákladov domu za teplo. V súlade s vyhláškou. To všetko má vplyv na spotrebu paliva a nákladov domu. Aká je tá výhoda oproti centrálnemu vykurovaniu. Pri centrálnom vykurovaní sa zníži spotreba tepla aj o 60 %, niektoré roky aj viac. Samozrejme, že nie je to len zateplením, ale aj všetkými ostatnými vecami, ktoré s tým súvisia. No, čím viac sa zníži spotreba, tým viac sa zvýši cena za teplo. Výrobca tepla má zo zákona nárok na primeraný zisk. Cenu tepla mu schvaľuje URSO. Ale, že máte svoju kotolňu, nárast ceny nákladov za teplo pocítite len ak sa zdvihne cena za palivo. U nás to tiež vyšlo okolo 4 000 €. Keďže nemáme svoju kotolňu spotreba bez vecí, ktoré som uviedol bola okolo 1 700 Gj. Jeden rok asi 450 Gj. v priemere okolo 550 Gj. A cena? Bola 140 Sk. za 1 Gj. v € 4,66. teraz okolo 750 Sk. v € 25. Jedne rok až 950 Sk. Samozrejme, že pri výbere firmy je treba byť obozretný. Pretože menej môže byť nakoniec o hodne viac. ( Višňové ) Takže je treba porozmýšľať, mať dobré referencie o firmách a šťastný výber firmy.
sito
06.05.19,14:52
:D Z tvojho uhlu pohľadu asi tak. A realita? No, je to trapne, ale na porade sú už na to zvyklí. Čo už, už aj šéf na to kašľe.Tak si to užívaj. :D
sito
07.05.19,08:43
Noo, tesnenie treba, je to predsa, sú to vlastne,je to spojená tlaková nádoba, ktorá vykurujú dom. Takže, to tesnenie sa nesmie rozťahovať ako sopeL. Ak, to by mohli byť potom byty bazény v súkromnom vlastníctve a nie všetci vedia plávať. :D
sito
07.05.19,09:28
"vykurovací systém je vykurovaný z kotolne a nie z domu" :D

Otázka.

Zateplit panelovy bytovy dom s vlastnou kotolnou?

Teoreticky, ak majú vlastnú kotolňou, tak ju majú vo vlastnom spoločnom bytovom dome. A možno si vedľa paneláku kúpili pozemok a na ňom si ju postavili. Ale to nič na tom nemení, že kotol, rozvody tepla, radiátory sú spojene, nie štáty. :D
dmc
07.05.19,10:33
prave pred mesiacom som bol ucastnikom vyberu f. na zateplenie. 7 cenovyh ponuk sme vyberali. Prezreli sme viacero realizacii a zistovali sme aj spokojnost obyvatelov s pracou. Zateplenie 10-nobasil., pocet bytov 23 x 3 vchody - celkovo 69 bytov - vybrata f - cena zateplenia 240,000 co vychadza priemerne na 1- byt 3478.-€ - Naozaj netusim co mate v cene 7,000 na 1 byt zapocitane. Nerieste iba usporu na teple. Budova ziska novy plast (ochranu) bude mat novy vzhlad. Cena samotnej nehnutelnosti pri teoretickom predaji stupne.
security69
07.05.19,10:54
Zdravim. Ako som pisal inde, ziadnu cenovu ponuku zatial nemame, su to len nejake odhady spravcu + moje. Co znamena 69 bytov? Ake su v danom bytovom dome byty? Ak mate viac 1 a 2 izbovych tak samozrejme vam moze cena na byt klesnut, ale u nas su len 3 izbove a par 4 izbovych....takze malo bytov a pomerne velka plocha.
A osobne nerozumiem celkom logike "cena nehnutelnosti pri predaji stupne". Toto hovori viac ludi, ale naozaj? Ja odhlasujem zateplenie za 7000 eur, a potom stupne cena pri predaji, takze kupec mi zaplati o 5000 viac, a potom bude splacat aj ten 7000 uver? To je dost zvratena logika :) osobne by som si nepriplatil za zatepleny byt ked sa tam splaca este aj dalsi uver....to vlastne platis 2 krat :)
sito
07.05.19,11:12
dmc "Cena samotnej nehnutelnosti pri teoretickom predaji stupne."

Hmm?

"Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom."

Ktorý byt v bytovom dome je spojený pevným základom so zemou? Takže byt nie je nehnuteľnosť, byt je len priestor na bývanie v bytovom dome. Žiaden vlastník bytu v dome nemôže povedať, " Ja tu budem len bývať, nič iné ma nezaujíma. "

Samozrejme, že čím krajší dom a výborne si ľudia v ňom perfektne život užívajú , je to balada.

Ale, ak sa jeden rozhodne z domu odsťahovať? Príčiny rôzne. Kto príde na jeho miesto, kto sa nasťahuje, prípadne kúpi ten priestor v dome?

Kto ho kúpi? Kto má peniaze a chuť, predpoklad v tom byte bývať.

Inzerát.

Predám byt v Košiciach na LUNIKU IX. :D
danno177
07.05.19,13:50
Ak už to budete realizovať tak dajte požiadavku na vatu nie polytyren, vata je nehorlava a ma tu vyhodu, že "dýcha". My máme vatou spravený panelák a v zime a v lete je poznať rozdieľ.
misoft
07.05.19,14:06
rachetova (Dnes 10:54) kopírovač noriem NEpochopil / nevadí

vykurovací systém je vykurovaný z kotolne a nie z domu
.................................................. ..................................
vs
.................................................. ................................v nasom panelovom bytovom dome prave uvazujeme o zatepleni, bytovy dom ma nieco cez 30 rokov, mame opravenu strechu, schodisko a hlavne mame vlastnu kotolnu.
.................................................. .................................
Zase niekto capa strelil - buď nečíta, len musí komentovať, aby reč nestála, alebo niekto si myslí že je múdrejší od vajca...... že @rachetova?
sito
07.05.19,15:02
Všeuriti96, "A osobne nerozumiem celkom logike "cena nehnutelnosti pri predaji stupne".

AK by ste všetci sa všetci naraz rozhodli predať váš spoločný bytový dom, je rozdiel v cene ak je nezateplený alebo zateplený. Ak by nebol, kupujúci bude tlačiť cenu dole. Nie že by dom bol nepredajný, ale cena domu bude nižšia ako cena rovnakého domu, ktorý je zateplený.

A byt v takom dome, jeho cena bude tiež nižšia. Lenže z pohľadu s pred domu sú všetky byty rovnaké, možno aj výmerou. Teda ich predajná cena by mala byť rovnaká, že? Lenže, Každý vlastník bytu si svoj byt cení inak, a aj jeho stav má v inej podobe, zariadení. Preto, preto si jeho cenu viac nacení. Je teda na kupujúcom, či aj on ho tak ocení a kúpnu zmluvu v takej sume docení.

POKER :D
sito
07.05.19,17:50
... aaaaa, vitaj, už si sa tu natiahoL? " Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné vecí"

Ale, každý podľa svojich možností, finančných, že? :D
sito
07.05.19,18:20
Niekto tu maže, takže mu to jede, či je ... :D
sito
07.05.19,19:31
Smrkáš, smrkáš? Len si potiahni, nech sa tu nerozťahuje ten sopeL. :D
sito
08.05.19,17:23
sopeL, sopeL ... :D
danno177
09.05.19,04:40
Ak ti hovorí niečo poréznosť materiálu, materiálové inžinierstvo atď tak by si vedela o čom to je a nehladiac na to, že vatu si od 8 poschodia vyžadujú hasiči.
sito
09.05.19,05:20
Nič si s neho nerob, to je pštira 1001 hlavá. :D
marleau
09.05.19,06:49
dobre treba zvážiť, či lacné kúrenie bude garantované aj v budúcnosti
dmc
09.05.19,13:04
sito: si zabil...Byt nieje nehnutelost.. No parada :) Nezabudaj ze kupou bytu kupujes aj spoluvlastnicky podiel na vsetkych spolocnych castiach bytu a dokonca aj pozemku pod bytovym domom takze aj tie zaklady a ine.....takze v globale nehnutelnost mas. :)
sito
09.05.19,14:30
"Nezabudaj ze kupou bytu kupujes aj spoluvlastnicky podiel na vsetkych spolocnych castiach bytu"

Môžeš vytiahnuť, citovať z nejakého zákona kde sú definované SPOLOČNÉ ČASTI BYTU?

Každý kto vlastní v bytovom dome priestor na bývanie alebo priestor na nebývanie je zároveň aj spoluvlastníkom nehnuteľnosti, budovy, bytového domu, jeho spoločných častí, spoločných zariadení a pozemku, ak nie je na pozemok zriadené vecné bremeno. Ani jeden spoluvlastník nehnuteľnosti, ktorú využívajú všetci vlastníci bytov a nebytových priestoroch spoločnom bytovom dome nemôže povedať, že on nie je spoluvlastník domu, on je len vlastník bytu a jeho spoločných častí.

Spoločná časť, zariadenie bytu je WC a wcmisa, všetci ju využívajú spoločne, ale každý samostatne, že? Či u vás je to inak? :D

OZ, § 119

(1) Veci sú hnuteľné alebo nehnuteľné.

(2) Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.

182, § 2, ods. (1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

(2) Bytovým domom (ďalej len „dom”) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť,

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu.

§ 13

(1) S vlastníctvom bytu a nebytového priestoru v dome je nerozlučne spojené spoluvlastníctvo spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a spoluvlastníctvo alebo iné spoločné práva k pozemku.

(2) Spoluvlastníci spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku sa nemôžu dožadovať zrušenia spoluvlastníctva podľa Občianskeho zákonníka; tým nie je dotknuté právo prevodu priľahlého pozemku a príslušenstva alebo ich častí podľa § 14b ods. 3.
security69
09.05.19,14:48
Pekne sa hadate :) Ale stale mi vasa logika s vyssou cenou bytu pripada divna...uvedme si priklad trochu iny, ale tak isto fungujuci.... vezmem si hypoteku 100K, kupim za to pozemok a postavim dom. Presne za 100K. Potom ho niekomu predam za 120K a poviem mu ze este bude musiet splacat aj tu hypoteku :D kto to kupi? Podobne je to so zateplenim.... ano zvysi to cenu bytu, pokial je to zateplenie financovane priamo mnou, a nie uverom ktory bude musiet splacat dalsi majitel. Vsak to je vlastne len tarcha naviac. Ja osobne by som si teda nepriplatil viac za byt, na ktorom budem musiet este nieco dalsie splacat...ale pokial vy ano, tak sa kludne ozvite, ja presvedcim susedov na mega super drahe zateplenie, vezmeme na to uver a potom vam predam moj byt za vyssiu cenu ;)
security69
09.05.19,14:59
Ahoj, dakujem za trefny bod. Samozrejme ze som s tym pocital, resp myslel som aj na to...ale ceny do buducnosti je tazko odhadnut. A neverim ze porastu nejakym raketovym tempom. Takze ano, ceny porastu, ale predpokladam ze maximalne tak o inflaciu. A ak porastu raketovym tempom, napriklad kvoli zavedeniu spotrebnej dane, tak porastu aj ceny inym kotolniam, a tie ceny budu musiet premietnut do cien konecnych uzivatelov ktori zateplenie maju a naklady stupnu vsetkym atd...ale tak isto ako mozeme spekulovat o tom ze bude stupat cena plynu, tak isto mozeme spekulovat o tom ze bude klesat cena elektriny otvorenim novej jadrovej elektrarne a zatvorenim uholnej a potom mozeme zmenit styl ohrevu... a nezabudajme ze mozeme spekulovat aj o tom, ze ci vobec este budu take zimy aby sme potrebovali tolko kurit :) co ak o 10 rokov uz bude vynimocne taka zima, ze by bolo par dni po sebe pod nulou? Su to vsetko tazko predpovedatelne okolnosti... ano treba ich brat do uvahy, ale stale si myslim ze cena ktoru by sme dnes zaplatili za zateplenie je skratka zbytocne vysoka...
sito
09.05.19,15:13
security69 (Dnes 16:48) U nás tak, dohodla sa cena, tá sa rozpočítala podľa majetkového spolupodielu bytov na dome. Sedem bytov splatilo svoj podiel v hotovosti. Takže úver sa nebral v dohodnutej cene, ale bez tých siedmich úhrad na drevo. Platí sa do FPÚaO 0,5 € na 1 m2, s toho 0,34 € ide na úver a 0,16 ne bežné náklady domu na zabezpečenie prevádzky domu. Tí, čo splatili svoj podiel na drevo platia do FPÚaO len tých 0,16 €. Keby som predával byt, tak isto za vyššiu cenu ako sused, ktorý spláca úver cez FPÚaO dvanásť rokov, že? :D
sito
09.05.19,15:17
Lesop (Dnes 16:52) DMC: Nehnutelnost nazyva manzelka SITA. Pretoze s nim nevie hnut

sopeL, sopeL koľko si toho popeL?

Tu sa tiež bude mazať, či podmazávať? :D
security69
09.05.19,15:39
Ahoj, ano v tomto pripade samozrejme mozes ziadat za byt vyssiu sumu, to je logicke :) Takze priblizne sme sa pochopili co sa tyka tejto otazky. Ale toto stale nevnimam ako nejaky dovod ktory by mal prevazit fakt, ze suma ktoru zaplatim za zateplenie aby som usetril na kurenie sa mi vrati az za 50 rokov napriklad....
sito
09.05.19,15:41
Však sa nespoliehaj len na správcu. Ten nemusí mať zhodný názor s spoluvlastníkmi domu. Tí, čo nemajú vlastnú kotolňu, tí si priplatia aj za to globálne oteplenie.:D