Melanany54
05.05.19,16:36
Ahoj poradaci, vedel by mi niekto povedat na aku psychiatricku diagnozu vecsinou dava posudkovy lekar osobu na invalidny dôchodok ? Aj v mladsom veku ? Su to zavazne psychicke poruchy ?
Ved skoro vsetci sme si presli aj nejakou depkou, no mna zaskocilo to ze v rodine budúceho zata je jeho mamka na ID na zaklade psychiatrickej diagnozy a vyzeralo by to fest blbo ak by som sa priamo opytala ale mam strach co to s nou moze byt. Dakujem
afrikánka
05.05.19,14:49
V mladom veku sa mozu vyskytnut okrem silnej depresie rozne diagnozy, najcastejsie je to schizofrenia, ktora v urcitom stupni vyradi zo zivota mladeho cloveka tak, ze nie je schopny pracovat a musi poberat ID, bez ohladu na jeho predchadzajuci intelekt.
Este aj bipolarna porucha a ine
Tweety
05.05.19,14:53
afrikánka
05.05.19,14:53
Ved sa spytaj o aku diagnozu ide
Melanany54
05.05.19,15:22
Zatial to nedokazem tak na drzovku sa priamo opytat. Mozno to z niekoho vylezie ked budem troska vrtat, aspon dufam, inak budem na nervy aj ja :/
Melanany54
05.05.19,15:23
Bipolárna ? az ma to desi, najdem o tom niekde nieco ?
Melanany54
05.05.19,15:24
Twetty, mam tomu rozumiet tak, ze toto su psych.choroby kvôli ktorym je ID ?
pepsikova
05.05.19,15:28
..neviem, čo to je "mladší vek",ak ide o matku tvojho budúceho zaťa..to môže byť taká 50-tnička,tipujem..nie je hanba sa opýtať,ako sa cíti a aké príčiny ju doviedli do takého stavu, pokial spolu dobre vychádzate..a strach mať nemusíš,oni tie psychické diagnozy sú nevyspytateľné,niektoré sa dedia, iné nadobudnú okolnosťami..ak nemusíš nutne, nerieš to, aby si neprišla do problému,že sa staráš, do čoho nemusíš..
..ešte dodám, že tvoja otázka mi evokuje eminentný záujem o ID..tvoj, či budúcej svatky?..lebo ak by si si nejakou diagnozou chcela nadobudnúť ID, ver, že to nie je ľahká procedúra-priznať príznaky, prejsť liečením na psychiatrii,následne lieky,liečenie..fakt na dlhé lakte..
afrikánka
05.05.19,15:31
Bipolarna porucha je novy nazov pre maniodepresivnu poruchu.
Psychoz je vela druhov, mozu sa prejavit v hociakom zivotnom obdobi, ako nasledok z detstva, zo stresujucej prace, ci nejakeho zazitku.
Takto na dialku sa neda vsetko vymenovat, niekedy sa v diagnoze nezhodnu ani samotni psychiatri, casto je to o "hadani" vhodneho psychofarmaka, po ktorom pacient pociti ulavu od tazkosti
afrikánka
05.05.19,15:34
A preco na nervy? Je stav jeho matky tak vazny, ze jej to stazuje komunikovat, ci ako? Mas obavy o dedicnost?
misoft
05.05.19,15:43
Poznámočka: z tvojho PC to nikto neuvidí. Radšej daj odkaz na stránku, kde to je.
alaya1
05.05.19,15:53
Zákon o sociálnom poistení č. 461/2003 Z.z.
Príloha č. 4 (pdf) - Percentuálna miera poklesu zárobkovej činnosti
afrikánka
05.05.19,16:00
Ano aj...musi byt stanoveny stupen tej, ktorej diagnozy, podla toho sa urcuje narok na ciastocny, ci uplny ID.
Samozrejme, ze diagnoza moze mat lahsi stupen, priebeh, kde narok na ID nevznika a takyto "pacient" je zaradeny do normalneho pracovneho procesu, iba by mal uzivat lieky na svoju diagnozu.
Katy a R
05.05.19,16:02
- je to v kapitole 5 - a miera poklesu vykonávať zárobkovú činnosť musí byť nad 40 % (Posúdenie na SP)
Melanany54
05.05.19,20:25
Dakujem ti, v prvom rade to potrebujem vsetko strovit ja sama, bolo to nase prve stretnutie pri ktorom som sa dozvedela ze je na inv.doch. od mladého veku, viac neviem
Melanany54
05.05.19,20:30
mladsi vek neviem ani ja, stretnutie bolo prve a zoznamovacie, takze neviem odpovedat na nieco co ani ja sama neviem. Jedine co vsak je pre mna ozaj najhroznejsie je to ze som uplne nevedoma, pokial nejako postupne casom nezistim ake ma ozaj problemy budem mat vzdy strach, chcem mat zdrave vnucata ako kazdy clovek, nic viac za tym nehladaj, uz aj tak sa dost trapim. Dakujem
veronikasad
05.05.19,20:34
Mladí budú bývať v spoločnej domácnosti so zaťovými rodičmi ?
pepsikova
05.05.19,20:41
..nehľadala som nič náročky, ver mi..obavy máš,ale to, čo sa ti zdá strašné, nemusí byť katastrofa..tvoj nastávajúci zať isto s tvojou dcérou pohovoril o svojej matke,stretli sa tie dve spolu isto aj pred vaším prvým stretnutím....nemysli na zlo, čo môže prísť, nezabrániš mu, len ho privoláš..karma je potvora ..
Katy a R
05.05.19,20:42
No ID len tak za nejakú ľahučkú formu choroby určite nedostala - aj keď vždy to posúdenie nemusí byť objektívne. Zrejme tá dedičnosť ťa najviac "máta". Ale to vôbec nemusí byť váš prípad:)
pozri v tej prílohe - je tam 8 typov dg na ID
Ja by som povedala, že to zatiaľ nejako nerieš - počkaj na vhodnú chvíľu, časom sa určite dozvieš viac. A možno je v spoločnosti priveľa predsudkov k psychickým ochoreniam. - keby si zapátrala v okolí - určite nájdeš;) -a pod správnou liečbou fungujú normálne
kuk https://www.topky.sk/cl/1001053/1791763/Cesko-slovensky-idol-zien-a-uspesny-herec--ale----Pozor--ma-psychicku-poruchu-
Melanany54
06.05.19,15:24
veronikasad (Včera 21:34) Mladí budú bývať v spoločnej domácnosti so zaťovými rodičmi ?
Mladi planuju byvat samostatne, no mna zaujima jej zdravotny stav kvôli vnucatam. Stretavaju sa spolu uz viac ako tri roky no my rodicia sme uplne z opacnych koncov slovenska, preto to bolo uplne prve zoznamovacie stretnutie. A az pri tomto stretnuti som sa o tomto vsetkom dozvedela.ANO BOJIM SA o svoje buduce vnucence. A velmi.
Melanany54
06.05.19,15:34
Este dodam, ze uz len to ma ako matku velmi zabolelo, ze som sa o tom ako hlupak dozvedela priamo pri zoznamke. Mladi mi to mohli povedat skor a nie ako dostat kladivom po hlave. Aj preto mi to tak vrta v hlave, zeby to bolo az tak vazne, ze to tajili ? Aj to moze by (nemusi ale moze byt) jeden z dovodov, ze jej stav je naozaj vazny. Inak pani (buduca svatka ma 64 r.) a na ID je vraj od 40-ky. Tolko som teraz az vypacila, nic viac. Vrta mi to v hlave vnucata chcem mat naozaj zdrave. Ved po com tuzime vsetci, mat zdravie.
Tweety
06.05.19,17:55
Nestresuj sa dopredu, hoci tvoje obavy sú namieste. Ak ich vzťah nechceš rozbiť, čo asi nie, netráp sa. Čo má prísť aj tak príde. Veď zlé veci sa dejú aj tam, kde je všetko v poriadku. Obavy zo zlého má snáď každý ale to by sme už pomaly nemohli ani dýchať.
veronikasad
06.05.19,18:28
Pozorovala si pri prvom stretnutí zo strany budúcej svatky nejaké nezvyčajné spôsoby správania?
Melanany54
08.05.19,14:25
VERONIKASAD
veru pozorovala, skoro vobecnerozpravala, sice sa len milo usmievala, no a vsetko jedla len lyzickou, dokonca aj rezen. Akoby neprejavovala zaujem ani o rozhovore svadba - neviem no bola usmievava , ale taka tazkopadna. Mozno sa aj hanbila, to vsak aj ja, vsetci sme sedeli poprvyraz za jednym stolom. No nebola uplne v pohode. Sedela akoby zhltla pravitko, tazko povedat. Postrehol by to podla mna kazdy.
veronikasad
08.05.19,15:38
Zazila som podobnu situaciu pred 6 rokmi, dcerin svokor bol na tom podobne. Vedela som o tom od dcery, neriesila som to ... Zobrali sa, maju dvoch krasnych synov. Svat zmenil zamestnanie, odisiel do dôchodku a popri nom este pracuje...S vnukmi byva dost casto aj sam, byva nedaleko. Pytala som sa dcery, ci nema strach mu ich nechať, odpovedala ze nie... Chodieval ich kocikovat aj ked boli uplne malicki, maju pekny vztah.
Nechaj tomu volny priebeh, drzim palce, nech to spolocne zvládnete
veronikasad
08.05.19,15:44
Co sa tyka tej lyzice pri jedle, mozno je to dosledok nejakeho liecenia, kde pacientom tohto oddelenia ostre predmety nedavali ...
Anik
08.05.19,18:03
Melanany54 absolútne súhlasím s Veronikou - vieš zaujímaš sa vraj len preto, lebo chceš mať zdravé vnúčatá. V dnešnej dobe by som to určite nezvaľovala len na svokru ak by aj náhodou niečo. V súčastnosti sa rodí príliš veľa chorých detičiek.
Melanany54
14.05.19,12:51
Anik, ja to viem, registrujem co sa okolo mna deje. No pokus sa ma pochopis, ze ak toto bude moje prve vytuzene vnucatko, tak neexistuje clovek ktorého by to nezaujimalo alebo ktory by sa nebal. Je to absolutne prirodzeny prejav obavy starej matky, myslim si ze kazdej starej mamy, mamky, a v konecnom dosledku aj celej rodiny a to z oboch stran.
Katy a R
14.05.19,12:59
je samozrejmé, že máš obavy ... len okrem iného mysli aj na to, že si to tu ona môže prečítať - resp jej rodina ... a ??? - nemusí sa jej im to páčiť (a hlavne ak tam žiadna dedičnosť neprichádza do úvahy)
Melanany54
14.05.19,13:11
Katy a R (Dnes 13:59) je samozrejmé, že máš obavy ... len okrem iného mysli aj na to, že si to tu ona môže prečítať - resp jej rodina ... a ??? - nemusí sa jej im to páčiť (a hlavne ak tam žiadna dedičnosť neprichádza do úvahy)


Melanany54 nesuhlasim s tebou, prepac. Pokial maju obavy tak mi to absolutne nevadi ze si to precitaju. A pokial je Dg.vaznejsia, tak tie obavy isto z druhej strany maju vsetci tiez rovnake. Je to absolutne rovnake. Vsetci mame obavy - preto by sa s tym nemali uz roky robit tajnosti. Ferove by bolo vijst s pravdou von, nie sme uz najmladsi, a pochopit sa da vsetko. Sokove terapie uz POTOM ak nahodou (len to nie) budeme mat predsa vsetci. Skus sa zamysliet, ci ozaj nebolo ferovejsie nam to povedat. Preco to tajenie ??? Preco ??? Vzdy sme si vraveli v rodine vsetko. Tak by to aj zostat malo.Preto mam pocit, ze to vôbec nebude len "nejaka malickost".
Katy a R
14.05.19,13:22
už som ti napísala, že maličkosť to určite nebude! - pozrela si vôbec tie DG? ... ja sa ale nepotrebujem zamýšľať - odo mňa to bolo len také upozornenie - že na všetko treba myslieť - a ty urob, ako uznáš za vhodné☺ Ale tu ti ozaj nikto neodpovie, že prečo ti to tajili. (veštecká guľa??- svojho potomka sa spýtaj )
Inak aj minulosti vlastne tieto predsvadobné návštevy, neskôr pytačky slúžili aj na to, aby sa celá rodina spoznala ... a aby vlastne vedeli, že do čoho idú
veronikasad
14.05.19,13:24
dcéra je už tehotná ? Na rovinu - vadí ti niečo aj na budúcom zaťovi a nechceš aby sa zobrali ?
Anik
14.05.19,16:25
poznám prípad, kde sa veľmi riešilo dieťatko - nevesta operovaná na srdce ešte ako dieťa - pre svokru veľký problém a po zhruba 20 rokov manželstva manžel leží na urologii a lekár musí hovoriť s matkou, lebo manželka o ničom nevie synáčik operovaný po urologickej stránke ako dieťa a pomaly zmierený s tým, že dieťa možno ani nebude - toto sa neriešilo vôbec. Viem si preedstaviť, že keby bol býval problém na vine by bola nevesta. Takže tak. Prepáč za reakcie, ktoré sa Ti asi nepáčia
Jarka 1
14.05.19,16:37
to Melanany54 ... úplne chápem tvoje obavy a myšlienkové pochody ... na druhej strane mi vŕta v hlave, prečo ti o tom dcéra nepovedala... žeby strach z nátlaku na rozchod ... daj si pozor, aby sa tak nestalo tvojim pričinením ... možno ti to potom dcéra nikdy neodpustí ... a nebudeš mať kontakt ani s prípadnými zdravými vnúčatami
Melanany54
06.06.19,15:39
Tak a už to viem. Je to vraj ťažká formy schyzofrénie. Ani neviem čo viac dodať, len nech sú všetci zdraví.
Dakujem za vaše pochopenie a názory :(
veronikasad
06.06.19,15:45
Dcera sa s priatelom kvoli tomu rozišla?
Melanany54
06.06.19,15:50
Nie, nerozisli sa. Sama mi to v slabej chvilke povedala. Videla ze sa trapim, aj ked som hrala divadlo, zrejme niesom dobry herec. Su spolu, aj budu nadalej.
veronikasad
06.06.19,15:53
Nechaj tomu volny priebeh a buď milujucou babkou ak pridu vnucence. Dcera na urcite tiež vela obav, ale laska k priatelovi vitazi.