farrah
05.05.19,17:49
Mám s exmanželkou dvoch synov. Odsťahovala sa do vzdialeného mesta. Žiadal som o zverenie detí do starostlivosti, ale súd mi nevyhovel. Problém je ten, že syn, šiestak prepadá zo šiestich predmetov. Ex sa mu nevenuje, nikde nepracuje, dni trávi na sociálnych sieťach. Mňa len žmýka z výživného. Aj 2x do roka podáva návrh na zvýšenie. Volala mi triedna učiteľka syna, že čo ideme robiť s jeho prospechom. Vraj volala aj matke, ale nie je s ňou žiadna reč. Čo sa s tým dá robiť? Existujú nejaké páky na to, ako ju prinútiť starať sa o deti? Už som z toho zúfalý. Na deťoch mi záleží.
Katy a R
05.05.19,17:05
Ak s matkou "nie je reč", nresp sa neviete dohodnúť? - možno by pomohlo poradiť sa na UPSVaR - mali by poskytovať poradenstvo a pomoc pri úprave styku po rozvodoch .. aj iné veci
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina/poradensko-psychologicke-sluzby.html?page_id=232
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina/socialno-pravna-ochrana-deti.html?page_id=230
Terezia13
05.05.19,17:17
znovu by som žiadala súd o zverenie dieťaťa do opatery, prikladám aj vzor žiadosti
https://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/ziadost-o-zverenie-do-opatery/
ďalej by som určite priložila aj vyjadrenie učiteľky
ďalšiu radu som našla:
ja som to riešila tak,že som šla na Urad práce soc.vecí a rodiny.Najskor tam,ku komu patrím a opýtala som sa čo mám robiť.Odporučili ma na iné oddelenie.Tam bola baba,ktorá mi spísala žiadosť a aj podala na súd.Informovala ma o všetkom.Pre dieťa je pred súdom ako zástupca kolízný opatrovník,ktorý háji práva dieťaťa. - je to vytiahnuté z Modrého koníka, kde si radia navzájom
farrah
05.05.19,17:38
Ono je to tak, že pracovníčky na úrade práce sú na strane matky. Doslova mi jedna z nich povedala, že ona sa nebude podieľať na žiadnych sankciách voči matke.. Vraj sa mám domáhať svoijch práv na súde.
farrah
05.05.19,17:41
Nemám na to znova kapacitu. Prvý návrh podávala právnička, celá tá sranda ma stála už viac než 3 tis. eur. Chodili k nám domov sociálne pracovníčky, za mesiac boli 3x. U exmanželky nebol nikto. Pracovníčky na úrade práce nadržiavajú matke. Sudkyňa sa vyjadrila, že kým matka nie je prostitútka alebo alkoholička, nemá dôvod odoberať jej deti. Deťom tento stav vyhovuje - flákajú sa, pri matke sa nemusia učiť. Lenže ako dopadnú??? Som dobrý len ako peňaženka na platenie výživného.
Katy a R
05.05.19,17:46
nuž - máš napr stanovisko učiteľky? ("vraj že nie je s matkou reč" určite nestačí) A tiež ťa nemôže odradiť jedna pracovníčka! AK máš pravdu ty. Môžeš ísť na UPSVaR u teba - a žiadať prešetrenie. (tá pracovníčka má aj nadriadeného napr) . Ale tiež ber do úvahy, že oni určite majú rôzne podnety, všelijaké (aj nepravdivé ) udania, rodičia si robia rôzne prieky ...
Existuje aj "Liga otcov"
veronikasad
05.05.19,17:46
Si v kontakte s detmi?
alaya1
05.05.19,17:53
ake peniaze ta to stalo? Uprava styku s detmi nie je na sude spoplatnena.
Terezia13
05.05.19,18:21
nie je ani isté, či to bude pridelené tej istej osobe, ktorá o tom rozhodovala, detí sa tiež nikto nebude pýtať, či chcú ostať u matky, dôležité je aj odporúčanie učiteľky
anet
05.05.19,18:49
Takéto reči "milujem". Žena sa nestará ... a ty ako otec si kde? Si myslíš, že zaplatíš výživné, cez víkend kúpiš synovi nové tenisky a si otec roku?
Tak keď sa žena "nestará" a tebe na synoch záleží, tak to dokáž! Vezmi si ich počas jesenných, jarných, zimných, letných prázdnin ... motivuj ich, uč sa s nimi ... daj ich do letnej školy. Šiestak prepadá, ale ako piatak bol isto vyznamenaný?!
Učiteľka ti volala možno práve preto, že ako otec - autorita, ktorý má byť rodičovský vzor a vychovávať, svojmu synovi dohovorí. Skús so synom ísť do pedagogicko-psychologickej poradne ...
korela
05.05.19,19:09
"Mám s exmanželkou dvoch synov. Odsťahovala sa do vzdialeného mesta" - toto asi treba brať do úvahy.
korela
05.05.19,19:14
Keď ho vykopnú z jednych dverí, má zaklopať na ďalšie, objednať sa k riaditeľovi UPSVAR, a napísať aj na ministerstvo s priloženým vyjadrením učiteľky, veď ide o alarmujúci prípad. Nevynechať ani ombudsmanku a do listov uviesť kópie, komu všetkému bol ten list adresovaný. Poštou a doporučene, ak sa dá, tak aj do vlastných rúk.
buchač
05.05.19,19:16
anet čítaj...to je dosť dôležité :

" Odsťahovala sa do vzdialeného mesta. "
======================
Ja tiež milujem takéto reči "

" Takéto reči "milujem". Žena sa nestará ... a ty ako otec si kde? Si myslíš, že zaplatíš výživné, cez víkend kúpiš synovi nové tenisky a si otec roku? "

Otec zaplatí výživné na dve deti...povedzme za obe takých 300-400€...otec vezme deti cez víkend k sebe, t.j. zaplatí cestu tam a nazad...a cez víkend kúpi nejakú onačinu...
Pritom stará sa nestará a len ťahá love z chlapa ?
On nemá právo na život ?

...a či je otec roka ?
Štát naň dlabe.
Stará s ním vyjebuje.
Úrady naň serú.

Nie, nie je otec roka...je to v podstate chudák.
pepsikova
05.05.19,19:17
..verím ti..to, že pracovníčky na sociálke nadržiavajú matkám..verím ti aj to, že slúžiš len ako peňaženka..aj to ti verím, že matka sa nestará,chce len peniaze..aj to ti verím, že si nedokážeš poradiť..a neporadíš si, pokial budeš čakať, že ti niekto pomôže..na úrade práce je riaditeľ,ktorý šéfuje celéj tej bande..tak choď za ním, posťažuj sa, že pracovníčky nie sú ochotné prešetriť celú situáciu u matky, v škole,v okolí jej bytu,vysvetli mu, že sa o deti nestará-čo dokazuje aj učiteľka v škole..a ver mne, že ak ty nezačneš kričať-a to dosť nahlas, nič sa samo nestane k lepšiemu..a nedaj sa odradiť-lebo naozaj si inak neporadíš..súd totiž berie do úvahy len to, čo tvrdia tie na sociálke,ostatné je málokedy dosť silným argumentom..a ešte im môžeš len tak, medzi rečou predhodiť, že ich nezáujem budeš medializovať, pošleš novinárov za učiteľkou, odvoláš sa na rozhodnutie súdu, ked ti deti nezveril ale nechal ich u matky a ako to dopadlo s jej starostlivosťou.. a uvidíš..
anet
05.05.19,19:21
Vzala som to do úvahy. Slovensko nie je zas až také veľké ... aby si nemohol vziať syna na týždeň a pôsobiť na neho výchovne. Vyššie je rada, že nech podá o zverenie maloletého do svojej starostlivosti ... na základe čoho? že exmanželka sa nestará? Prvá otázka každej normálnej sudkyne by bola, čo urobil pre syna on? ako dokáže zabezpečiť potreby maloletého? Takže moja odpoveď nie je až tak od veci, ak nechce vyhadzovať peniaze za právnika a ísť na súd s tým, že ex sa nestará :D
anet
05.05.19,19:36
Aj keď sa odsťahovala, styk má snáď nejako upravený. a v súčastnosti to nikdy nie je tak, že platí cestu hore-dole iba on, ale podieľajú sa buď rovnako, alebo by súd prihliadol na to pri výške výživného, keď už teda ex podáva to na súd 2 x ročne.
buchač
05.05.19,19:46
anet (Dnes 21:36) a v súčastnosti to nikdy nie je tak, že platí cestu hore-dole iba on, ale podieľajú sa buď rovnako
================
Tomu ani sama neveríš...kor, keď je dotyčná taká, aká je...(neslušný výraz radšej nedávam).
farrah
05.05.19,19:52
Riešil som už aj s riaditeľom úradu práce - povedal, že nemôže pracovníčkam zasahovať do agendy a že každá má 300 spisov, že sú poddimenzovaní.
farrah
05.05.19,19:53
Ťahalo sa to dva roky - toľko peňazí na stála advokátka a rôzne posudky.
anet
05.05.19,19:54
Verím. Rozsudky sú verejné, tak stačí si to vy-googliť. Ono je to skôr o tom, že v momente keď "má niektorý z ex právo na život" zabudne, že má niekde dieťa. A keď je osamelý si spomenie na dieťa aj na ex :D
Xanti
05.05.19,20:04
Riešil si to v mieste svojho bydliska , či v mieste bydliska exmanželky a synov? Možno by sa Ti oplatilo vycestovať v úradný deň a riešiť to priamo na mieste. Hádam tam úradníčky nebudú prehliadať situáciu, a navštívia manželku a deti v ich bydlisku, navštívia učiteľov v škole. Lebo UPSVaR nemá môj názor na to aby vysielal pracovníkov, a agendu druhých nikto neprevezme dobrovolne.
farrah
05.05.19,20:06
Riešil som to aj v pôvodnom bydlisku detí, potom keď sa odsťahovala tsk aj v novom... Úrad práce v novom bydlisku už aj vykonával dohľad.. ale nič z toho.
pepsikova
05.05.19,20:13
...veľmi ""múdre" a rovnako smiešne..do pedagogicko-psychologickej poradne môže ísť rodič, ktorý je právne zodpovedný za dieťa..a to otec nie je, ale matka..a tá nepojde....ale to ty asi nevieš..ďalej, ak osamelý dostane "právo na život",nemusí to byť práve bulo, ktorý na všetko okolo seba zabudne a ide žiť!..ak sa matka odsťahovala kusisko od otca svojich detí, dostala do rúk "právo na svoj život"..nuž až také silné, že šiestak prepadá..ako ôsmak bude brať drogy a čo bude ďalej-ktovie..lebo dnes ,ak sa mater zatne, že kašle na decká, nepohne s ňou fakt nič..viem, o čom píšem, nepíšem to len tak, z recesie, to mi ver..okolnosti niekedy ľudí nútia robiť veci, ktoré nechcú..ale nedokážu si poradiť..tak, ako v tomto prípade..posledný pokus o nejakú pomoc by mohla byť medializácia -na základe vyjadrení aj riaditeľa úradu práce-ako napísal farrah nižšie-že sú poddimenzovanía a nemajú čas sa venovať každému prípadu detailne-ale tu ide o dokázatelný nezáujem matky...chlap,ak nezaplatí výživné do dátumu určenia, bude mať na krku policajtov hned na druhý deň..a tak musí robiť, aby mal peniaze..sotva si može dovoliť každú sobotu brať deti ku sebe , napríklad zo vzdialenosti 200km-odhadom..realita je taká, že deti sú u matky a asi majú súdom určený čas na to, aby mohli k otcovi..dobre by bolo uvažovať trochu, pokial niečo napíšeš..
pepsikova
05.05.19,20:20
Xanti, ono to funguje asi tak, že sociálka v meste "A" zavolá do mesta "B",,že dostali taký podnet a že treba prešetriť..no a sociálka v meste "B", poddimenzovaná,s nedostatkom aktívnych pracovníčok so záujmom o svoju robotu, povie sociálke v meste "A", že situáciu majú pod kontrolou a všetko je oki..viem, o čom píšem,ver..osobná návšteva otca na sociálke v mieste bydliska detí, ako si navrhla, by bolo najlepšie riešenie pre neho,ale spojené aj s návštevou riaditeľa toho úradu a školy ,učiteľky, riaditeľa školy....nemusía byť všetci lenivú, možno bude mať štastie..
anet
05.05.19,20:22
ešte, že si ma dostala do obrazu :D pred koľkými rokmi si niečo podobné riešila?
pepsikova
05.05.19,20:24
..tri roky dozadu, moja..a ver, že to moje nebolo ani z´daleka také "jednoduché", ako sa tebe može zdať..
Xanti
05.05.19,20:37
Mne je to jasné,
práve preto som tak písala, že treba ísť do nového bydliska, ty si to rozvinula, navštíviť školu, pokecať s učiteľkou. Ináč tuším aj učiteľka ak by zavolala na UP alebo dala písomný podnet tak by to UP riešil lepšie ako ked to urobí "LEN" otec.

Kamoška sa trápila, UP nič neriešil lebo natrafila na neochotnú neempatickú pracovníčku čo nadržala otcovi. Tak vzala deti a odišla. A jej ex to riešil, predošlá pracovníčka mu nadržala ale nešiel za ňou, vybral si inú. A ta ked si prezrela spis tak až zaplakala ako tak dlho mohli matku nechať sa trápiť a nikto jej nepomohol. Už je to v poriadku. Je to síce obrátené garde ako má zadávateľ. Ale kamoške a jej deťom pomohla až nová kurátorka.
anet
05.05.19,20:41
Priznávam, že mám prehľad len posledné 4 roky, 2016, 2017, 2018, 2019 ... vrátane vzdialenosti bydlísk 400 km ... ale tak určite ma môj ex bude udržiavať v obraze minimálne najbližších 8 a viac rokov :D
buchač
05.05.19,20:43
pepsikova (Dnes 22:13) ...veľmi ""múdre"...
=============
Bingo :
Si napísala v podstate to isté, na čo som narážal - buchač (Dnes 21:16)

...a doplním.
Ak chlap nezaplatí tri krát výživné, tak problém...a v pohode mu vezmú vodičák.
Ak potrebuje jazdiť každý deň ? Nuž mu vezme štát aj zamestanie.

...a tá ex (pííííííp) si bude doma eržu vyvaľovať a srať na všetko.
farrah
05.05.19,20:53
Ex býva odo mňa 150 km.. ak chcem byť s deťmi, musím za nimi chodiť. Ak ich chcem vziať domov, tak v sobotu ráno 2 cesty a v nedeľu večer 2 cesty. Lebo autobusom ich nepošle naschvál. Čiže možno Sk nie je až také veľké, ale žiadna sranda to nie je.. Rozvádzali sme sa kvôli tomu, že bola tehotná s iným mužom. Ja mám novú rodinu a s manželkou dve maličké deti. Nie som ale hajzel, snažím sa starať aj o dve staršie deti, výživné má vždy načas, zaujímam sa o nich, ale fakt neviem jazdiť každý večer po práci 150 km tam a 150 späť aby som sa učil s deťmi. Moja manželka bola na materskej, napriek tomu nám súd zvýšil výživné a moja žena sa musela od ani nie ročného dieťatka vrátiť do práce aby nám nechýbali peniaze. Ex má deti veľké a nikde nerobí, pritom ako predavačku by ju zobrali všade... Žiarli na moju manželku, ktorá má rozbehnutú kariéru a doktorát, našim deťom želá smrť... Pritom mala všetko a naše manželstvo rozbila ona tým, že má podvádzala a nakoniec otehotnela s cudzím chlapom. Neviem čo idem robiť s deťmi - už mi asi ostáva len tých pár rokov zaplatiť alimenty a držať hubu. Lebo tie deti dopadnú fakt zle ..
Xanti
05.05.19,21:00
Skús navštíviť školu, dohodnúť postup s učiteľkou. Daj deťom šancu na normálny život, ak tvoja ex im túto šancu berie. Nevzdávaj sa.
farrah
05.05.19,21:13
A aký postup dohodnem s učiteľkou? Ex sa s nimi uçiť nebude, tá má iné "priority" a ja, vzhľadom k vzdialenosti a ostatným povinnostiam tiež nemôžem. Aj učiteľke som to povedal. Povedala, že chápe, ale že mladší syn bude musieť opakovať ročník... Starší na tom tiež nie je prospechovo oveľa lepšie, ale aspoň neprepadá..
Xanti
05.05.19,21:21
Ved postup, že učiteľka dá podnet na UP o zanedbanie výchovy maloletých, určite majú aj neospravedlnené hodiny ked sa flákajú. Učiteľka ti môže pomôcť získať deti do starostlivosti. Taký postup.
dmc
06.05.19,03:15
anet ....si iba zatpknuta Ex. neprenasaj to na druhych. (Moj povodny prispevok bol omnoho dlhsi......... ale slusnost kaze nenadavat)
farrah
06.05.19,06:03
Učiteľka mi rovno povedala, že ona matke problémy robiť nebude, lebo osamelá matka blablabla... Ale nechápem, že prečo mi potom volala.. deti mi do starostlivosti nikdy nezveria - už by sa museli znovu sťahovať, meniť školu, atď. Ak by som aj podal návrh, zas by nás len naháňala sociálka, súd by si overoval príjmy mňa, mojej ženy .. naposledy, keď u nás bola ženská zo sociálky, tak nám pozerala aj do chladničky. Moja žena je z toho na prášky.
anet
06.05.19,15:47
Zatrpknutá EX :D zďaleka nie. Iba ma skúsenosť naučila, že ľudia toho nadristajúúúú ... a v konečnom dôsledku aj v tejto téme nakoniec z neho vypadlo, že on nemôže sa s deckami učiť, lebo .... Je dospelý človek a nehľadá spôsoby ako sa to dá, ale len dôvody ako sa to nedá.
farrah
06.05.19,16:06
Keby som hľadal dôvody, ako sa to nedá, tak tu nepíšem... Ale fakt si neviem predstaviť - pracujem do 17.30, mám novú rodinu, manželka je na manažérskej pozícii. Dajme tomu, že by som aj prešiel tých 150 km, pri synoch som najskôr o 19.30. O deviatej chodia spať. Ja prídem domov o polnoci... Deti z toho nič nebudú mať, ja budem unavený a nervózny, moja rodina tiež. A tých peňazí, ani nehovorím... Tak ma tu lyncujte!
korela
06.05.19,16:13
Sťahovanie a menenie nových škôl je to najmenej pre deti. Kedysi vojaci migrovali s rodinami po celej republike, deti si zvykli, kam otec, tam celá rodina. A všetko bolo v poriadku, na ich prospechu a priateľstvách sa nič neprejavilo.
Čo ti povie svedomie, ak sa raz niektoré z nich ocitne v polepšovni?
Čo človek zažije, sa stáva súčasťou jeho života až do smrti. Mám na mysli teraz skôr teba, pretože máš pred deťmi náskok v životných skúsenostiach.
Požiadaj učiteľku o písomnú informáciu o svojich deťoch, a máš sa od čoho odpichnúť. Všetko poštou a doporučene.
Netrpí ten syn, čo je na tom horšie, nejakou poruchou učenia? Možno aj preto tvoja ex s ním nemusí zvládať výchovu a školské povinnosti.
Katy a R
06.05.19,16:15
juraj - len by som pripomenula - že sám si vybral matku svojich detí, štát mu ju veru nevyberal - či?
Aj druhú matku svojich detí si vybral on - a ona už vedela, že má deti s predchádzajúcou (aj o problémoch, čo ich čakajú s ex )
... a my tu poznáme len názor jednej strany ... takže súdiť nám ani veľmi neprináleží .
Katy a R
06.05.19,16:20
ale nikto ťa nelynčuje... treba to riešiť, ak ti na deťoch záleží ... vidím, že už si dosť vyskúšal - ale máš poradené - napr aj tú medializáciu, ak je to také zlé. ... no a zanedbávanie výchovy ex. manželkou treba aj preukázať ... A musel si počítať s tým, že to nebude len tak med lízať - starostlivosť o dve rodiny veru nie je jednoduchá ani s ústretovou ex manželkou!
farrah
06.05.19,16:22
Informoval som sa - vraj zlý prospech nie je dôvod na odňatie detí. Ale mohol som tušiť, že keď to tu napíšem, budem za najväčšieho debila v okolí... Čo mi má vravieť svedomie? Ja som urobil maximum a aj robím. Presťahovať sa nemôžem, deti mi nezveria, nuž?
farrah
06.05.19,16:42
Ja mám len jednu rodinu .. a dve deti niekde v keli so ženou, ktorá na nej kašle... Pred piatimi rokmi, keď som jej nechcel vrátiť deti aby sa s nimi neodsťahovala sme boli aj v televízii.. vykreslili ma ako únoscu detí, hľadal ich Interpol lebo nadrístala policajtom, že som s nimi zdrhol na Belize ☹️ pritom sme sa nepohli z mesta...
korela
06.05.19,16:46
Ja som ťa nijako predsa neoznačila, ale radšej konať, ako nekonať. A vychádzam z prípadu, kedy matka kapitulovala nad synom, nevládala, viac porúch učenia, mala to s ním ozaj ťažké, samoživiteľka, nebol jedináčik, ale aspoň platila doučovanie už od ZŠ a chalan nakoniec zmaturoval. Svojho otca nevidel od útleho veku, vážna príčina. Takže ho ani nepozná.
Katy a R
06.05.19,16:47
nuž ale s týmto ti asi ťažko pomôžeme - sám si si ju kedysi vybral. Možno keby si skúsil jej praktiky - neviem, ja za seba len - že držím palce, hlavne aby deti na to nedoplatili
buchač
06.05.19,17:02
Katy súhlasím.

On si ju vybral...lenže ako spomína, ona si vybrala neskôr iného.
Ak sa niečo zopsuje, nuž život ide ďalej.
Lenže dvaja by mali mať určitú úctu (alebo ako to nazvať) práve k tomu prežitému, k tým svojim deťom....a nie si robiť neskutočné prieky.
Áno...je to len názor jednej strany...ale prečo by si mal vymýšľať ?
kukučka
06.05.19,17:15
Ja by som zase aj 2x do roka podávala návrh na zverenie detí do mojej výchovy. A ručne-stručne, právnikov by som neplatila.
farrah
06.05.19,17:19
Vieš čo to zakaždým obnáša? Sociálka ti vlezie až do postele, tie ženy sú drzé, ale neskutočne. Zakaždým rôzne posudky, či som ja, ako otec, spôsobilý starať sa o svoje deti. Ale že žijú v jednej domácnosti s milencami svojej matky, to nikto neskúma.... A hlavne, 2x do roka sa to ani stihnúť nedá - to konanie trvá aj dva roky...
farrah
06.05.19,17:25
Moja ex mala po mne ešte dvoch exmanželov. Každého podvádzala ☹️☹️☹️ a ja som si ju za matku svojich detí nevybral. Bol som mladý, blbý... Ona tvrdila, že berie antikoncepciu. V okamihu, keď som zistil, že tie tabletky hádže do wc - bolo už neskoro. Vedela, že som z dobrej rodiny, tak ma pozichrovala. Chcel som byť čestný, zobral som si ju. Po prvom pôrode do pol roka znovu otehotnela...
kukučka
06.05.19,17:28
Hádam by tá sociálka mala ísť j nej, tak sa sťažuj a nevzdávaj to.
anet
06.05.19,17:38
Nik nehovorí o víkende. Už som ti návod dala, vezmi si ich počas jarných prázdnin na týždeň ... a dokáž to! A čo letné prázdniny? Čo letná škola, motivačne nejaký tábor ...? Veď teda keď sa ex "nestará", isto bude rada, že zabezpečíš osobnú starostlivosť o chalanov počas nejakých tých prázdnin :D
Katy a R to napísala trefne.
farrah
06.05.19,18:11
Nie, k nej nepôjdu... Robia razie len u toho, kto žiada zveriť deti. A požadujú rôzne správy o povesti z mestského úradu, čiže ešte robia prepadovky aj pracovníčky z odboru soc. vecí z MsÚ.
webik
06.05.19,21:39
poznam chlapa, ktory plati na dieta uz 10 rokov rovnaku sumu. Vzdy ked zena poziada o zvysenie alimentov, on poziada o znizenie. uvedie dovody preco nemoze platit viac. skuste to