ravasik
05.05.19,21:50
Pekný deň prajem,
Chystám sa nasťahovať do podnájmu, avšak prenajímateľ neuzatvára zmluvu s každým nájomnikom zvlášť, ale len s jedným, ktorému potom ostatní posielajú svoju časť nájmu. Chcem sa vás tu spýtať, v prípade, že by som ja takto niekomu posielal peniaze, je možné nejakým právnym spôsobom zaistiť to, že budem mať napísané na papieri, že v byte môžem bývať - t.j. že platím časť svojho nájmu?
Mila123
05.05.19,19:52
ja by som taký podnájom nebrala, pretože ak nebudete plne obsadená, platíš (konkrétne ty) aj za chýbajúceho človeka
ravasik
05.05.19,19:55
MIla123 ďakujem za rýchlu odpoveď. Áno, aj v tomto je tu isté riziko. Avšak zaujíma ma práve tá situácia, že by zmluva nebola písaná na mňa, ale na niekoho iného, komu by som posielal peniaze -a v dodatku by bolo napisané, že tie peniaze posielam a platím svoju časť nájmu.
Onko
05.05.19,20:48
No vlastník nehnuteľnosti by mal v zmluve s tým jedným nájomníkom uviesť, že je povolené nehnuteľnosť prenajať ďalej iným podnájomníkom, no a ty by si mal podpísať zmluvu s tým hlavným nájomníkom, komu to budeš platiť, s tým, že v zmluve bude odvolávka na tú hlavnú nájomnú zmluvu, že je povolené tam mať podnájomníkov.
Mária27
05.05.19,21:14
Ide o spoločný nájom bytu podľa § 700 - § 703 občianskeho zákonníka.
Za neplatenie nájomného ste prenajímateľovi zodpovední všetci, aj keď neplatí jeden. Od toho jedného neplatiča si môžete dlh vymáhať, prenajímateľ s tým nemá nič spoločné. Vy si musíte dohodnúť preukázateľný spôsob odovzdania peňazí, na základe ktorého môžete dlhy vymáhať. Na súde môžeš napr. použiť aj podací lístok pošty či výpis z banky, resp. podpis preberajúceho na inej listine.

Tak sa postupuje aj podľa všeobecnej úpravy o záväzkoch. Spoloční nájomcovia sú pasívne solidárni v zmysle § 511 OZ (aktívne podľa § 512).

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20190130
dmc
06.05.19,03:02
pouzivas slova - prenajom- podnajom. najskor si ujasni co oba pojmy znamenaju
ravasik
06.05.19,14:27
Ďakujem veľmi pekne za radu. Prenájom síce vybavujem v Česku, no predpokladám, že zákony ohľadom prenájmu tam budú rovnaké.
Mária27
06.05.19,17:59
ČR má nový občiansky zákonník, je to § 2270. Daj si na googli vyhľadať = společný nájem bytu = a dozvieš sa toho viac. V podstate je to tak isto.