Gabi03
28.08.06,12:52
Chcela by som otvoriť novú tému účtovania bankových výpisov.
V niektorých iných témach som sa stretla s rôznymi názormi, že napr. nákup PHM cez platobnú kartu nemožno rovno dať do nákladov, resp. že to možné je.
Pozerala som si taktiež aktuálne opatrenie MF SR o postupoch účtovania § 46, ale tam samozrejme nič jednoznačné nie je.
Takže, ak máte k tomu niečo povedať, prosím vyjadrite sa.
Ďakujem.
Martinella
28.08.06,11:44
Chcela by som otvoriť novú tému účtovania bankových výpisov.
V niektorých iných témach som sa stretla s rôznymi názormi, že napr. nákup PHM cez platobnú kartu nemožno rovno dať do nákladov, resp. že to možné je.
Pozerala som si taktiež aktuálne opatrenie MF SR o postupoch účtovania § 46, ale tam samozrejme nič jednoznačné nie je.
Takže, ak máte k tomu niečo povedať, prosím vyjadrite sa.
Ďakujem.
V súvsťažnostiach od Poradcu je uvedené účtovanie nákupu PHM cez plat.karty nasledovne:
a) zamestnanec predloží zúčtovanie nákupu PHL: 501/335
b) Po obdržaní BV sa čerpanie zaúčtuje: 335/221
Ak je skôr výpis, nákup sa zaúčtuje: 335/221
Po obdržaní vyúčtovania od zamest.: 501/335

Aj podľa môjho názoru a tiež to tak robím, z BV by sa nemalo okrem bank.poplatkov účtovať na účty účt.tr.5 a 6.
Palino
28.08.06,12:28
Ale nemyslím si, že treba otvoriť novú tému, lebo okolo účtovania platby platobnou kartou je tu toho už veľa.
Napr. http://www.porada.sk/t24293-platba-kartou.html?highlight=platba+kartou
mudroš
04.09.06,15:03
Myslím si, že táto téma je o tom, či nám niečo zakazuje účtovať pri výpise z banky priamo do nákladov.
Ja si myslím, že to nič nezakazuje. To ale neznamená, že podporujem účtovanie do nákladov priamo pri bankových výpisoch. Je to často nepraktické a stráca sa prehľad. Ale otázka znie, čo nám to zakazuje.
Nemám rád, keď si niekto zo zvyklostí robí predpisy. Platné je iba to, čo je v zákone a v opatreniach MF SR napísané (zákon splnomocňuje MF SR takéto opatrenia vydať).

Zákon o účtovníctve hovorí, že zaúčtovať sa môže iba na základe účtovného dokladu.
Účtovný doklad je preukázaťeľný účtovný záznam, ktorý obsahuje náležitosti podľa § 10.
Doklad je preukázateľný priamo, alebo nepriamo prostredníctvom iných preukazných dokladov (§ 32).

Ak teda mám zmluvu o nájme, podľa ktorej mám nájomné zaplatiť napr. vždy do 10 v mesiaci. Ak načas zaplatím, nevzniká mi záväzok.
Prečo by som potom nemohol úhradu nájomného účtovať priamo do nákladov pri bankovom výpise 518/221 ???
Paula
04.09.06,15:07
Záväzok Ti vzniká na základe zmluvy o nájme. Účtovala by som interným zápisom 518/379....úhrada 379/221.
Lila
05.09.06,06:44
Oproti aú 221 účtujeme aj finančný výnos alebo fin. náklad, vzniknutý na základe spotového resp. derivátového /FWD, swapy/ predaja cudzej meny.
MD 221/ DAL 668 (667)
MD 568 (567) /DAL 221