Kaja.K
07.05.19,08:42
Ahojte, prosím o radu skúsené mzdárky. Ak dá zamestnanec s jednomesačnou výpovednou lehotou výpoveď a počas tej mesačnej výpovednej lehoty bude časť na PN-ke a cca týždeň bude mať absenciu, aké následky za tú absenciu ponesie? Bude sa mu nejako krátiť dovolenka a prečerpanie sa zrazí zo mzdy, alebo ho môže zamestnávateľ inak postihovať? Ďakujem.
Tweety
07.05.19,06:46
A pozrela si do ZP na možnosti krátenia D? Pozri §109. Ostatné možnosti napr. krátenie odmeny by mali byť ošetrené v interných predpisoch. Prečerpanú D, respektíve jej náhradu, musí zamestnanec vrátiť.
Jana Motyčková
07.05.19,06:51
Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu môže zamestnávateľ krátiť dovolenku o 1-2 dni. Môže sa stať, že tým pádom bude mať zamestnanec prečerpanú dovolenku a zamestnávateľ á nárok na vrátenie náhrady za prečerpanú dovolenku. Ale
1. o 2 dni sa môže krátiť dovolenka, ak je interný predpis, ktorý hovorí, v akých prípadoch sa dovolenka kráti o 2 dni, na krátenie o 1 deň netreba interný predpis
2. neospravedlnená absencia musí byť prerokovaná so zástupcami zamestnancov, ak u zamestnávateľa nie sú zástupcovi zamestnancov, tak musí byť prerokovaná so zamestnancom. Prerokovanie neznamená, že to musí byť zástupcami/zamestnancom odsúhlasené. Je vhodné mať písomný záznam o prerokovaní (napr. forma - vyjadernie zamestnanca k absencii, môlže byť aj nesúhlas).
Kaja.K
07.05.19,07:00
Pýtam sa všeobecne, nie som mzdárka. Viem, že sa o absenciu dovolenka krátiť môže, ako mi píše aj kočka nižšie. Možno som sa neopýtala dosť jasne, zaujíma ma všeobecne, ako môže zamestnávateľ postihnúť takéhoto zamestnanca.
Kaja.K
07.05.19,07:00
Ďakujem :) Takže v podstate najhoršie, čo môže, je "zobrať si", t.j. zraziť zo mzdy tú náhradu za akože prečerpanú dovolenku, ktorá vznikne krátením? To je dobrá správa :)
Tweety
07.05.19,07:04
Veď píšem, že by to malo byť ošetrené v IP, samozrejme v náväznosti na ZP..
veronikasad
07.05.19,07:06
Kedy ma skoncit pracovny pomer?
Kaja.K
07.05.19,07:08
Nie je to ošetrené v IP. Len v zmluve je, že za nedodržanie výpovednej lehoty si zamestnávateľ môže nárokovať sumu priemerného platu. Ale čo znamená nedodržanie výpovednej lehoty? Ak bude PN, tak to nie je nedodržanie...si myslím, alebo nie? Ďakujem
veronikasad
07.05.19,07:08
Z titulu absencie mozes kratit len dovolenku, na ktorú vznikol narok v danom kal.roku. Teda nie nevycerpanu dovolenku za predch.rok.
Tweety
07.05.19,07:14
DPN nie je. Nedodržanie je to, že si ju neodpracuje a PP skončí skôr. Ak PP skončí teda skôr, potom môžete žiadať náhradu.
Kaja.K
07.05.19,07:43
Ano, dovolenku za kal.rok mam na mysli. Vdaka
Kaja.K
07.05.19,07:44
Super, dakujem! :)