lucas2288
08.05.19,21:37
Dobrý deň.

Vedel by mi niekto poradiť ohľadne legislatívy spojenej s vybavením prístupu ku pozemku? Mám pozemok na ktorom chcem stavať. Pozdĺž pozemku vedie obecná účelová komunikácia. vo vlastníctve obce. Obec je koncová a cesta vedie do lesa (je ale asfaltová). Aj pozemok a aj cesta sa nachádzajú v extraviláne. Medzi cestou a pozemkom je priekopa cez ktorú potrebujem vybudovať premostenie. Čo všetko k tomu potrebujem? stačí ohlásenie drobnej stavby? Alebo potrebujem riešiť projekt na toto pripojenie, resp. možem to mať riešené aj v projekte k stavebnému povoleniu? A taktiež je potrebné aj stanovisko od dopravnej polície? Budem vďačný za každú radu.
pavol54
08.05.19,20:36
je to len drobná stavba, pretože sa jedná o stavbu do 25 m2 na tvojom pozemku z vedľajšieho ako prístup (dopravná polícia rieši dopravné priestupky)
lubko6394
09.05.19,07:41
Ohlásenie drobnej stavby je reálne len ak na pozemku existuje stavba. Takže stavebné povolenie a všetko čo s tým súvisí.
pavol54
09.05.19,08:07
Netreba, mám to overené aj zrealizované, ale ak by si chcel postaviť môstik kto nemá právny vzťah k pôde tak musí žiadať o stavebné povolenie zo všetkým (teda aj súhlas oboch majiteľov pozemkov)
lubko6394
09.05.19,08:13
Keď sa Ti to podarilo tak máš šťastie na stavebný úrad. To každý nemáme.
pavol54
09.05.19,08:56
potvrdila mi to stavebná inšpekcia, síce len ústne, (zbytočne ich trénovať)
bambula799
11.05.19,13:21
Dobry den, vedel by mi niekto poradit, chceme si postavit technicku miestnost 4x4, vyska 2,3, vzdialenost od suseda je 1 meter. Na urad sme doniesli oznamenie o drobnej stavbe a vsetky papiere co ktomu treba. Volali nam ze nam este chyba suhlas suseda ktory zatial ani len nestava ze mozno aj ten pozemok nakoniec preda. Ked sme sa pytali na zaklade akeho zakona tak nevedeli povedat akeho, len to ze ked je to ta pani .... chcu mat od nej pokoj. Je teda jej suhlas potrebny ci konaju protizakone? Dakujem
lubko6394
13.05.19,05:53
Nekonajú protizákonne. Majiteľ susednej nehnuteľnosti má právo byť účastníkom konania. Oni len potrebujú mať papier že o tom vedel. Buď ten súhlas dodáte vy, alebo oni z moci úradnej oslovia susedu. Ak suseda súhlasí nemal by byť problém. Ak nebude súhlasiť tak musia riešiť či naozaj to čo uvádza suseda má nejakú váhu a či jej negatívne stanovisko má niekde oporu v zákone. Ak papier dodáte vy bude to rýchlejšie, ak to budú zisťovať oni tak sa to natiahne o zákonné lehoty - šacujem aj o 4 mesiace.
bambula799
13.05.19,11:59
Ďakujem, len na úrad hovoria že musíme ísť 2metre od suseda
lubko6394
13.05.19,12:20
O dôvod viac prečo ísť za susedkou aby podpísala.
vicktor
13.05.19,13:40
Ten vas pozemok je zatial "prazdny"? Toto ma byt jedina stavba?
Ak ano, sused sa moze vyjadrit, resp. namietat.
Ak nie, nepotrebujes jeho suhlas, ale odstup je otazny. Uz sa to tu riesilo, hladaj.
Chobot
13.05.19,14:06
K drobnej stavbe netreba mať súhlas ani vyjadrenie majiteľa susedného pozemku. Tiež som ohlasoval drobnú stavbu, asi 50 cm, od hranice pozemku a sused ani nebol účastníkom konania. Ale na stav. úradoch pracujú ľudia a preto sa môže stať, že majú iný subjektívny názor alebo sa držia nejakých nepísaných pravidiel.
bambula799
13.05.19,14:36
Nie mame postaveny rodinny dom. Sused nema postavene nic, zatial tam ma len pozemok, a nebyva v nasej obci tak sa nam zatial nepodarilo spojit. Len nas zarazilo ze na obecnom urade vlastne nevedia ci treba alebo nie. Starosta teda povedal ze zabehne na stavebny urad a da vediet, tak sme zvedavy.
vicktor
13.05.19,14:49
To ste nejaka mala obec, ked nemate stavebny urad a starosta je len amater ochotnik...
Studuj: https://www.nehnutelnosti.sk/drobna-stavba/
Je tam aj: 8 - vyjadrenie – súhlas vlastníkov susedných nehnuteľnosti , v prípade že tieto budú výstavbou dotknuté. (Predpokladam, ze vo vasom pripade nebudu dotknute.)
bambula799
13.05.19,15:55
Praveze mame, ale nam to pride ze tam nic, nevedia, starosta je novy ale ostatny su tam roky, tvrdia ze plot neni drabna stavba a ze aj "latrinu" treba postavit 2 metra od suseda.
Chobot
13.05.19,21:06
Vyzerá, že na stav. úrade majú vlastné pravidlá, také, aké si vymysleli.
lubko6394
14.05.19,06:28
Ja som protestoval proti latríne z časti na mojom pozemku a po zásahu stavebného úradu ho suseda premiestnila na spoločnú hranicu. Nenašiel som nič čím by sa to dalo zmeniť ( Asi podľa vzoru Dobrovodský).
S tými metrami stavieb od hranice pozemkov je to ošemetné. Existuje minimum ato ako od hranice, tak aj medzi stavbami. Ak susedia postavia skôr ako ja, tak sa posudzuje od hranice pozemkov, lenže ak potom chcem stavať ja tak sa posudzuje od stavieb. Takže 1 a 2. sused 2m od hranice a mne ostane 4+4m od hraníc.
bambula799
14.05.19,23:32
Tak máme to schválene, starostovi na stavebnom úrade potvrdili to co sme mu tvrdili, aj my. Súhlas suseda nepotrebujeme keď nebudeme používat jeho nehnuteľnosť a tiež ani vzdialenosť 2 metre.
vicktor
15.05.19,06:46
Super, ale pises ako starosta vybavuje na stavebnom urade, a pritom su to jeho podriadeni. :)