Nada 2
09.05.19,16:30
Dobrý deň. Sme traja súrodenci a zdedili sme pozemok s výmerou 3012 m štv. Všetci sme sa stretli a vylosovali sme si polohu svojej tretiny vzhľadom na prístupovú cestu. Moju tretinu vlastnia moje dve deti. Syn chce vyplatiť dcéru, ktorá s vyplatením súhlasí. Chce prizvať znalca na objektívne zistenie ceny pozemku. Je potrebné delenie pozemku na tretiny spísať oficiálne? Navrhujete iný postup? Ďakujem za odpoveď.
misoft
09.05.19,14:38
Pokiaľ ste zdedili traja, ste spoluvlastníkmi (každý zdedil 1/3 zo všetkého pozemku). Takže akékoľvek losovanie je vám na figu. Tvoju tretinu (ak si vlastnícke práva nepreviedla napr. darovaním) tvoje deti nevlastnia. Pokiaľ však chcete predávať - ostatní spoluvlastníci majú tzv. predkupné právo na podiel. Ak chcete predať časť pozemku, musíte ho rozdeliť - na to potrebujete geometrický plán a zamerania, potom vklad do katastra (vnikne totiž nová parcela s novým LV). Taktiež súdne zrušenie spoluvlastníctva.
Orientačne si prečítaj https://ficek.sk/rozdelenie-pozemku-1667
buchač
09.05.19,15:23
misoft (Dnes 16:38) Pokiaľ ste zdedili traja, ste spoluvlastníkmi (každý zdedil 1/3 zo všetkého pozemku). Takže akékoľvek losovanie je vám na figu.
=====================
ALE ONI SA TAKTO dohodli...čiže je to v poriadku.

Geometer príde a zameria pozemky tak, ako si vlastníci prajú.

Brat vyplatí sestru z jej pozemku...a fertig.
Nejde o predaj, takže žiadne ponuky ostatným.
Mária27
09.05.19,15:25
Dcéra môže predať svoj podiel svojmu bratovi aj bez súhlasu spoluvlastníkov.

Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť na reálnom užívaní určitých vyčlenených častí pozemku aj vo výške svojich podielov. Ide o hospodárenie, rozhoduje sa väčšinou.

Dobre je o tom urobiť nákres a zápis. Po právnej stránke však ustanovenia zákona o spoluvlastníctve platia

o vyčlenení na užívanie pozri napr. http://merit.slv.cz/KSBA/5Co/215/2016
Nada 2
09.05.19,17:19
Mária27, misoft a buchač, ďakujem Vám za odpoveď a odporúčania na riešenie. Vytlačím pozemok, urobím zápis a podpíšeme si vzájomne rozdelenie pozemku. Mária27 prosím ešte raz file:///C:/Users/K/Downloads/Rozsudok_5Co-215-2016%20(1).pdf , nedá sa načítať. Vďaka
Mária27
09.05.19,18:00
misoft
09.05.19,21:43
Veď preto som písal - geometrický plán - bez neho každý cm2 patrí všetkým trom....