zofiak
09.05.19,20:18
26.11.2018 môj otec spôsobil nehodu na parkovisku. Vchádzal na parkovisko a pred ním pani začala akurát vychádzať z parkovacieho miesta a chcel sa jej uhnúť (dobrák od kosti), aby do neho pri cúvaní nenarazila, lebo ho evidentne neregistrovala a tak sa mu stalo, že pri cúvaní on narazil do auta ktoré tam bolo odparkované. Auto patrilo lekárovi, ktorý tam má ambulanciu. Na zdraví škoda nevznikla, iba na majetku. Keďže majiteľ poškodeného auta nebol prítomný, šiel otec do lekárne ktorá sa tam nachádza opýtať, či náhodou nevedia, komu to auto patrí. Tak sa vlastne dopátral majiteľa. Keďže otec bol v minulosti jeho pacientom vedel presne kde má ambulanciu, tak za ním šiel, aby mu oznámil, že mu spôsobil škodu na vozidle. Otec potom zavolal do poisťovne, že ako to funguje s plnením poistenia. Tam mu len povedali, že plniť z PZP budú poškodenému, nie jemu, keďže nehodu spôsobil on. Pán doktor sa šiel pozrieť k autu, dal otcovi Oznámenie škody z PZP, aby ho otec vypísal a povedal mu, že keď to bude mať vypísané, tak mu to má nechať v ambulancii, že on to na poisťovňu zanesie a on medzitým odišiel preč (ani hlásenie nevypísal). Môj otec, dobrák od kosti (samozrejme, že keď doktor niečo povie, tak je to sväté) papiere za seba vypísal a všetko mu na ambulancii nechal. Otcovi tým pádom neostala ani jedna kópia Oznámenia o škode z PZP. Neznalý toho, že nielen poškodený, ale aj vinník musí škodovú udalosť nahlásiť na poisťovni a odovzdať poisťovni Oznámenie o škode z PZP sa spoľahol na to, že pán doktor všetko vybaví. (Otec má skoro 67 rokov - stará škola.)
Asi okolo 7.1.2019 mu prišla z Poisťovne Žiadosť o doplnenie údajov k škodovej udalosti, aby doplnil Oznámenie o vzniku škody a kópiu technického a vodičského preukazu. 10.1.2019 teda prišiel na poisťovňu a všetko im doplnil.
Potom mu už len 23.4.2019 prišlo Oznámenie o ukončení likvidácie PU a 2.5.2019 Výzva na náhradu vyplateného poistného plnenia, kde sa poisťovňa odvolava na to, že otec nedodal do poisťovne hlásenie poistnej udalosti do 15 dní a preto si od neho škodu narokuju.
Jediné prečo sa toto všetko stalo bola jeho neznalosť zákona (viem, že neznalosť neospravedlňuje, ale žiaľ, stalo sa). Nevedel, že aj on musí zaniesť hlásenie na poisťovňu, ani to, že do 15 dní a samozrejme veril, že pán doktor všetko vybaví, preto mu všetky hlásenia vlastne nechal a nič si od poškodeného pána doktora nezobral. Žiaľ bohu ho ani pani z poisťovne neupozornila na to čo má urobiť. Viem, že to nie je jej povinnosť, ale keď počula do telefónu, že jej volá starší človek, tak by vôbec nevadilo, keby mu to povedala. Škoda, čo už, stalo sa. Z dôchodku nemá na to, aby poisťovni zaplatil 5132,63 EUR. Poistku si poctivo platí a nehodu nemal ani nepamätá kedy. Čo s tým vieme prosim urobiť? Otec si je vedomy toho, že pochybyl a je ochotny sa podielat nejakou ciastkou na nahrade škody. Čo mame prosim urobiť, poradte prosim.
Dakujem.
buchač
09.05.19,18:54
Z dôchodku nemá na to, aby poisťovni zaplatil 5132,63 EUR.
================
Tý kokos...to ako narazil do zaparkovaného auta tým cúvaním ? ...s rozbehom ?
To aké auto má pán doktor ???
zofiak
09.05.19,19:06
Ano, cuvanim. A pán doktor má Bmw, žiaľ.
faro1
09.05.19,20:18
Píšeš, že tvoj otec spôsobil škodovú udalosť.( Nie dopravnú nehodu. ) Ty si sa kedy dozvedel o tejto skutočnosti? Ty sa s otcom nekontaktuješ? Otázky sú namieste, pretože vinu na neinformovaní tvojho otca do 15 dní oznámiť poisťovni škodovú udalosť dávaš kde komu. Predovšetkým ty ako syn si mal otca usmerniť, prípadne pomôcť administratívne v riešení tejto udalosti. Aspoň nedojímaj vekom otca 67 rokov a že je dôchodca a z dôchodku nestačí platiť za škodu. Ty ako syn mu môžeš pomôcť v splácaní škody.
zofiak
09.05.19,20:45
Som zena, momentalne na rodicovskom prispevku, jeho vysku si prosim vygugli a potom má hodnot. Otec si velmi dobre uvedomuje, prave tak ako ja, že vzniknutu situaciu si zavinil on sam svojou neznalostou. Nikoho neobvinujeme, len som opisala vzniknutu situaciu a ako k celemu tomu doslo. Žiaľ ani som len netusila, ze človek, ktory niekolko desatroci soferuje nevedel ako sa postupuje v takejto situaciu. O tom, že má takyto problem som sa dozvedela dnes rano. Keby som potrebovala, aby ma niekto hodnotil, napisem na Modreho konika, ja vsak potrebujem radu, pripadne ci ma niekto s niecim podobnym nejaku skusenost, preto pisem na PORADU. Velmi pekne dakujem za pochopenie.
misoft
09.05.19,21:23
Pán dochtor bol vychcálek! Dal si to "ohodnotiť" podľa svojho. A tak za 10-ročný bavorák zhrabne ako "odškodné" 1/4 jeho hodnoty. Bomba kšeft.
faro1
11.05.19,05:46
Zákonný nárok na nezaplatenie náhrady plnenia z PZP poisťovni v prípade nenahlásenia poistnej udalosti do 15 dní neexistuje. Poisťovňa v tomto prípade má právo na plnú, alebo čiastočnú náhradu plnenia od poisteného, ktorý nesplnil poistné podmienky.
Tvoj otec môže napísať do svojej poisťovni ako došlo ku škodovej udalosti a ostatné skutočnosti, prečo nenahlásil do 15 dní škodovú udalosť, a svoju finančnú situáciu.
Poisťovňa môže odpustiť časť, alebo celú sumu náhrady plnenia, ale je to len ich dobrá vôla, či mu vyhovejú, alebo nie.
zofiak
12.05.19,21:17
Velmi pekne dakujem za komentar.