fachman
10.05.19,11:49
Prosím vás o radu.Syn má u rodičov trvalý pobyt,má svoj byt i inom meste.Kde má platiť za smeti ?Na nete som pozeral že musí mať trvalý pobyt alebo vlastniť nehnuteľnosť,u nás na bytovom podniku mi povedali že je to o trvalom pobyte.Už musím len zistiť,či platil daň za byt a smeti.
buchač
10.05.19,14:39
Pokiaľ si to nedá dokopy, tak na obidvoch miestach.
Ono ale záleží od rôznych okolností.
ivka70
10.05.19,14:54
V oboch mestach treba nastudovat prislusne vseobecne zavazne nariadenie k plateniu miestnej dane za komunalny odpad.
Zvycajne sa da poziadat o ulavu alebo odpustenie dane (do konca januara prislusneho roka), ak preukaze, ze napr. v mieste trvaleho bydliska nebyva.
U nas napr. treba potvrdenie o prechodnom pobyte v inom meste pripadne pracovnu zmluvu zo zahranicia a pod.
O ulavu za ziada kazdy rok zvlast, ak do terminu, ktory urcuje VZN nepoziada, plati plnu sadzbu a plati ju kludne aj v oboch mestach,ak napr. jedno ma platenie podla TP a druhe podla vlastnictva nehnutelnosti.
buchač
10.05.19,16:08
O ulavu za ziada kazdy rok zvlast, ak do terminu, ktory urcuje VZN nepoziada, plati plnu sadzbu
===============
Nie vždy a hlavne nie všade je potrebné žiadať a a žiadať a žiadať...;)
Ja napríklad už pekných pár rokov neplatím daň z nehnuteľnosti...a za odpad len 50%. :)
Terezia13
12.05.19,18:03
tu je to jasne definované
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_miestny-poplatok-komunalny-odpad - časť:
Kto je povinný platiť poplatok?

Poplatníkom (osobou, ktorá je povinná platiť poplatok) je:

Fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý alebo prechodný pobyt alebo ktorá má oprávnenie užívať alebo užíva nehnuteľnosť.
Právnická osoba, ktorá je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť na iný účel ako podnikanie nachádzajúcu sa na území obce.
Podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na iný účel ako podnikanie.
takže v jednej obci mu to vyplýva z trvalého pobytu - s tou obcou je potrebné riešiť - žiadať odpustenie poplatku - väčšinou je to možné, treba komunikovať
v druhej obci mu to vyplýva z užívania nehnuteľnosti, väčšinou obciam stačí priniesť potvrdenie od inej obci, že poplatok bol zaplatený