vladismenko
10.05.19,17:58
prosím, ako to funguje pri prenájme bytu?
- sme v podmájme už zopár rokov, teraz odchádzame
- na lavičke v chodbe je malá ryha (cca 0,5cm x 0,3cm)
- nájomca chce meniť celú lavičku

Otázka je, či pri podnájme nefunguje niečo ako amortizácia?

Výmena môže stáť možno aj niekoľko 100 EUR, čo sa mi zdá trochu veľa. Pritom pri bývaní nemôže ostať predsa po niekoľkých rokoch všetko v 100 % stave. Prosím o vysvetlenie ako pri tom postupovať.
ďakujem
jslancik
10.05.19,17:09
skôr sa pýtaj, čo znamená "prirodzené opotrebenie"...
vladismenko
11.05.19,06:02
co znamená teda "prirodzené opotrebenie"? mozeme toto co som napísal, chápať ako prirodzené opotrebenie?
Chobot
11.05.19,12:15
Ryha, čo vidíš ty, má 0,5 x 0,3 cm, majiteľ ju vidí ako 5x3 cm. Pravda bude niekde v strede. Nemyslím, že by kvôli tej malej ryhe chcel majiteľ meniť celú lavičku. A aká je to lavička, ak jej hodnota je niekoľko 100 €? Podľa môjho názoru, bude za tým ešte niečo iné, čo si nám nenapísal, nie iba tá ryha. Ak chceš náš objektívny názor, tak sem prilož fotku tej lavičky a tej ryhy.

A je to iba na dohode vás dvoch. AK sa nedohodnete, tak buď mu ty nezaplatíš, alebo on ti nevráti zálohu - záleží od toho, kto je vo výhode.
vladismenko
11.05.19,19:15
no praveze ide len o tu malu ryhu. Inak by som to neriesil. No chce kvoli tomu menit celu lavicku, pritom sa to da bez problemov zahladit korekcnym voskom.
Samozrejme je vo vyhode prenajimatel, kedze drzi v ruke zalohu.

Zaujima ma vsak, ci sa to da aj nejako inak riesit, lebo mi pride dost neadekvatne menit celu lavicku kvoli malej ryhe a zeby som to zaplatil ja. Preto ma zaujima, ci je to bbrane rtiez ako prirodzene opotrebenie.
buchač
11.05.19,20:17
Koľkože je tá záloha ?
vladismenko
12.05.19,05:55
600
ivka70
12.05.19,06:28
toto nie je prirodzene opotrebovanie ,ide o poskodenie. Prirodzene opotrebovanie je napr osuchany potah a pod. Ak to viete dat do povodneho stavu ,dajte a mate klud, ak to do povodneho stavu dat nejde, musite sa dohodnut ak oto riesit
Chobot
12.05.19,09:11
Inak to riešiť je možné. Navrhni mu, že mu kúpiš rovnakú alebo podobnú lavičku. Neverím, že bude stáť viac, ako 100 €. Teda pokiaľ nie je pozlátená.

Som tiež podobného názoru, ako ivka70, že je to poškodenie a majiteľ môže požadovať náhradu. Aj novú lavičku. Preto mu ponúkni, že mu kúpiš novú. Ak s tým nebude súhlasiť, tak je to jasné, že mu ide len o to, aby si ponechal časť zálohy a žiadnu novú lavičku kupovať nebude. Chce na tom ešte niečo trhnúť.