SYLVI65
11.05.19,07:51
Dobry den predali som drevo jednej sro dane lesy mame vo vlastnictve uz asi 15 r. Predavali sme ako sukromna osoba je prijem z predaja zdanitelny?
misoft
11.05.19,08:00
Samozrejme!
jakubzemko
11.05.19,08:46
Od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Teda príjem z predaja dreva nezahrnutého do obchodného majetku nie je vo všeobecnosti zdaniteľným príjmom. Ak ide však o drevo získané v dôsledku vykonávania lesného hospodárstva vykonávaného bez osobitného povolenia, ide pravdepodobne o tzv. "iný príjem", ktorý je zdaniteľným príjmom a podlieha zdravotným odvodom. V prípade ak by išlo o drevo získané v dôsledku vykonávania lesného hospodárenia vykonávaného na základe osobitného povolenia, ide o zdaniteľný príjem podľa § 6 (1) ZDP.
veronikasad
11.05.19,09:02
Dopln vysku prijmu
veronikasad
11.05.19,09:03
Nemyslim si ze ide o príjem z predaja hnutelnej veci ...
jakubzemko
11.05.19,09:30
Žeby ostatný príjem? O príjem z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva asi nepojde ak bol vystavený s.r.o. aj doklad. No pravdu povediac, drevo asi nebude nehnuteľnosť :) Aj keď uznávam, že daňový úrad to rád zaradí medzi ostatné príjmy.
veronikasad
11.05.19,09:33
Myslela som na prijem z príležitostnej poln.vyroby...len mame malo info
Katy a R
11.05.19,10:51
veronika - o príjme z príležitostnej činnosti nemôže byť reč - sročka určite vystavila doklad ☺ (ako píše jakub)
Katy a R
11.05.19,10:56
aj v tejto téme sme okolo toho špiritizovali - neviem, či zadávateľ napísal dotaz na FS ? (možno už bude vedieť viac?)
https://www.porada.sk/t313721-prilezitostny-predaj-dreva-2018-a.html?highlight=predaj+dreva+ako+zdani%C5%A5
doplnenie k oslobodenému príjmu - 500 eur:
to môže byť v súčte najviac 500 eur a týka sa príjmov: podľa § 6 odst 3 + § 8 odst 1a, d-f, r
- a to je prenájom, príležitostný príjem, opcie, cenné papiere, prevod podielov, odmena športovým dobrovoľníkom
zz/2003-595/9/1
pavol54
11.05.19,11:44
Neviem aký je rozdiel medzi drevom a napr uhorkami ale ja bežne ako sro vystavujem nákupné doklady pestovateľom ale ich upozorním nech si strážia výšku príležitostného príjmu ktorý nemusia zdaniť t.j 500 eur
jakubzemko
11.05.19,12:39
Na základe opatrnosti by bolo vhodné si dať dopyt na FS. Obávam sa, že to budú brať ako ostatné príjmy aj keď na to nemajú zákonné opodstatnenie. Napr. tie uhorky by sa určite podľa aktuálneho výkladu brali ako ostatné príjmy. Analogicky by to mohol byť aj predaj dreva ako ostatný príjem (nakoľko môže íšt o príjem z lesného hospodárstva). Najlepšie do budúcna bude darovať drevo synovi a nech ho on predá. Potom to už bude typický predaj hnuteľnej veci :)
Katy a R
11.05.19,15:42
jakub, veď to je práve riadna haluz! - ak si ty uplatníš výdavok v svojom učtovníctve. Pavol - zbytočne si oni budú strážiť hranicu 500 eur ! Nie je to podľa §8 1a. A pri "inom" príjme žiadnych 500 eur! pozri aj tú staršiu tému - a priložím akt znenie § 9
jakubzemko
11.05.19,19:58
Lenže môže ísť o tzv. iný príjem. Práve takto daniari vykladajú napr. príjmy z predaja polnohospodarskych produktov ked je zmluva a ked zmluva nie je. Tak obdobne moze byt vyklad aj pri prijme z predaja vytazeneho dreva ako prijem z lesneho hospodarstva tzv. iny prijem. Preto hovorim, najistejsie darovat synovi a nech to preda on. To bude oslobodene :) a ked sa v tom uz tsk motame, tak mozeme zacat rozlisovat aj prijem z pedaja hnutelnej veci na prilezitostnz a ten oststny a uz sme sa naozaj zamotali :)
buchač
11.05.19,20:14
Jakub...ja sa do tých vašich rečí figu borovú rozumiem.
Na ak dobre čítam, tak dotyčná osoba predala drevo ako súkromník a tá si nevedie žiadne účtovníctvo.....či ?
Tiež zadávateľka neupresnila, o aké drevo sa jedná...ergo sa nemusí jednať o vyťažené drevo.
A už vôbec nie je jasné, že koľko zinkasovala za to drevo.

Čo myslíš...z tých nasledujúcich predajcov koľkí dajú nejaké lajstro o prijatí peňazí ? Taká tretina...?
https://www.bazos.sk/search.php?hledat=pred%C3%A1m+palivov%C3%A9+drevo&rubriky=www&hlokalita=&humkreis=25&cenaod=&cenado=&kitx=ano

P.S.:
Ja nič, ja muzikant...ja len zo skúseností.
Katy a R
11.05.19,20:48
juraj - sročka si vedie učtovníctvo - a určite si to chce dať do nákladov! Bude k tomu doklad. No a podľa terajšieho "vydareného" znenia odst 1 a) §8 - sa v takom prípade zdaňuje príjem už od 1 eura! Jedine žeby to nedávali do nákladov ....?
jakubzemko
11.05.19,20:49
Tak zadávateľka hovorí, že má les, tak predpokladám, že ide o drevo pochádzajúce z obhospodarovania tohto lesa.

Účtovníctvo si nevedie, no v záujme kupujúceho, ktorý je obchodnou spoločnosťou je, aby mal doklad o kúpe :) - predsa kúpim drevo od toho, kto mi takýto doklad vystaví, aby som si následne mohol uplatniť vo výdavkoch

Nakoľko sa zadávateľka pýta, že či má tento príjem zdaniť sú dve možnosti:
1) Sú aj ľudia, ktorý na daniach nechcú odrbávať;
2) Predajca podpísal v s.r.o. zmluvu a má rešpekt pred prípadnou daňovou kontrolou v s.r.o. a následnou daňovou kontrolou u predajcu.
buchač
11.05.19,20:51
...ááá kua.
Katy, veľa hodín, zle som čítal....takže idem drichmať. ;)
pavol54
12.05.19,04:59
jakub dopytujúca nepíše o svojom vlastníckom vzťahu k lesom (fo, fo živ, sro, a.s. ) ale zrejme je FO lebo ako podnikateľka by nemohla predávať ako FO ak je zahrnuté v majetku (vrátim sa k uhorkám moja firma ich bude pestovať a predávať ich budem chcieť ako súkromná osoba? to asi nejde) stále trvám na tom že kupujúca s.r.o musí súkromnej osobe vydať doklad o nákupe a tá čo je nad 500 musí zdaniť.
jakubzemko
12.05.19,06:46
Predávala ako súkromná osobam to znamená, že predávala ako FO-nepodnikateľ - samozrejme, že ak má lesy zaradené v obchodnom majetku, tak nemôže drevo predávať ako súkromná osoba. Tiež predpokladám, že nemala žiadne oprávnenie na výkon lesného hospodárstva - ak by mala, išlo by o príjem podľa § 6.

To nejde, musíš tie uhorky pestovať ako FO-nepodnikateľ a následne ich predávať ako FO-nepodnikateľ.

Prečo by mala kupujúca s.r.o. vystaviť doklad? Nie som právnik, ale príde mi obvyklejšie ak sa uzavrie zmluva o kúpe medzi s.r.o a FO alebo vystaví doklad samotná FO. Nevylučujem, že môže vystaviť doklad aj s.r.o. No určite by som s.r.o. neodporúčal mať v účtovníctve doklad bez podpisu FO - to je predsa jeden z mála dôkazov, že ku danej dodávke skutočne aj došlo.

či už tak alebo onak, pri uhorkách musí zdaniť všetko v prípade ak takýto doklad bol vystavený, aj to čo je do 500 Eur. Oslobodenie 500 eur sa totiž netýka "iných príjmov" ale príjmov príležitostných a za príjem z príležitostnej činnosti podľa ZDP sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu. Ide teda o príjem uvádzaný v kolonke DP "iný" a takýto príjem nie je oslobodený od dane a odvodov. Preto je dosť pravdepodobné, že to bude tak aj pri dreve obstaranom v dôsledku vykonávania lesného hospodárstva.
Katy a R
12.05.19,07:33
presne tak - žiadnych 500 euro oslobodených! zbytočne strážiť hranicu ...pavol kuk ten priložený §
SYLVI65
14.05.19,03:13
Dobré ráno napísala som dopyt na finančnú správu ide o ostatný príjem bez oslobodenia takže celé zdaniť,ďakujem všetkým za ich názory
Katy a R
14.05.19,07:58
vďaka za užitočné a potvrdené info - zíde sa možno aj iným:) - takže len tá druhá možnosť, čo som v tej staršej téme.... ak by si nejaké výdavky vedela zdokladovať, dobre by bolo ☺