juko
20.11.04,10:46
Zdravím všetkým mzdárov.

Mám pre Vás otázočku do pléna. Pri predaji firmy , keď dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa, ale zamestnanci odmietnu pracovať u nového zamestnávateľa, majú nárok na odstupné?.

Podľa ZP §76 odst.4
(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

Ale podľa ZP §76 odst.2 by mu odstupné patrilo:
(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.

Musí nový zamestnávateľ uzatvoriť so zamestnancami rovnaké zmluvy ako mali u predchádzajúceho zamestnávateľa, alebo ich môže zmeniť? Mám na mysli základné platy.
juko
22.11.04,15:01
Nemáte nikto s týmto skúsenosť? Vidím, že to budem mať pestré v decembri.
Paula
22.11.04,15:15
juko, v tomto ti poradí len ten, kto už problém absolvoval, alebo p.Mihál :) ?
ricij
22.11.04,15:19
Myslím si, že ten, kto podpíše novú pracovnú zmluvu, tak ten odstupné nedostane. Kto nepodpíše, dostane. Podľa mňa zmluva sa môže zmeniť, keďže ide o novú zmluvu. Ber to juko ale len ako typ.
juko
22.11.04,18:59
presne to si myslím aj ja.Len ma mätie ZP §76 odst.4 ,kde sa jasne píše, že Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.
Hlinkovx
23.11.04,06:22
Už som sa s tým stretla..aj keď nie priamo:v rodine
...kto podpísal..novú pracovnú zmluvu, odstupné nedostal...
odstupné dostal akorát ten zamestnanec, ktorý ukončil pracovný pomer s tým, že sa už nemohol zamestnať v nástupnickej firme

Ešte doplnenie:
je fakt..že sa tam rušili aj určité pobočky...takže možno zato to odstupné?!
vladan
23.11.04,08:37
juko, pozerala som na tvoj problém a odporúčam zákonník práce a tieto nasledujúce odvolávky:
- § 27, 28, 29
- § 63 ods. 2b)
- a dosť dôležitý § 76 ods. 4
Podľa mňa a na základe týchto odvolávok zamestnancovi, ktorý odmietne prácu u nového zamestnávateľa (nástupcu) odstupné nepatrí.
Pekný deň
Žofka
23.11.04,09:17
Nové pracovné zmluvy nevypracovávaš, nakoľko kúpou firmy sa jedná o prechod práv a povinností (§ 28-31 ak sa nemýlim). Zamestnanci by mali dostať len oznámenie, v ktorom je uvedené, že dňa toho a toho došlo k odpredaju firmy a tým nastala zmena prechodu práv a povinností z pracovno právnych vzťahov a ich novým zamestnávateľom sa stáva firma XYZ, to znamená. že všetky ustanovenia pracovnej zmluvy s výnimkou subjektu zamestnávateľa zostávajú nezmenené. Ak niekto nechce pracovať v novej firme môže si dať výpoveď alebo požiadať o dohodu o skončení pracovného pomeru, ale nárok na odstupné nemá. Iná vec je, ak sa nepreberajú všetci zamestnanci, tak tých nepotrebných môže ešte doterajšia alebo ak sa zobralo všetko tak tých nadbytočných pri vyhlásení organizačných zmien môže prepustiť firma nová. Ale určite nie je dôvod na odstupné u tých ktorý nie sú nadbytoční a len si povedali, že pre pod hlavičkou tej novej firmy nechcú pracovať a radšej chcú odstupné.
juko
24.11.04,18:31
Vladan, ďakujem za ochutu. Všetky uvedené § som si dôkladne preštudoval, ale nebol som si na istom, ako ich má človek posudzovať.

Avšak to, čo tu napísala Žofka vnieslo do celej veci jasno. To znamená, že ja vlastne zamestnancom výpoveď dávať nebudem, len im oznámim, že 1.1.2005 ich preberá iná firma?

A samozrejme, že §29 o mesačnom predstihu dodržíme, lebo teraz v piatok bude so zamestnancami vedený dialóg ako so starým, tak i s novým zamestnávateľom.

Ale stále mi vŕta v hlave, naozaj nemusím dávať zamestnancom výpovede?
Dada
25.11.04,06:12
A ako je to potom s poisťovňami? Musí ich ten pôvodný zamestnávateľ odhlásiť a nový prihlásiť? Alebo nejako ináč?
vladan
25.11.04,06:54
Ale stále mi vŕta v hlave, naozaj nemusím dávať zamestnancom výpovede?
juko, ukončiť pracovný pomer s tvojimi zamestnancami by si mal! Prečo? No lebo, aj keď je nový zamestnávateľ právnym nástupcom, tak určite má iné IČO, je to úplne iný (nový) subjekt - aj keď je nástupcom. Čiže podstata toho bude, že ukončíš pracovné pomery (asi najlepšie bude dohodou), a nové uzavrieš s nástupcom. Ale tie pracovné zmluvy by mali byť bezo zmeny, len sa zmení zamestnávateľ (no možno by sa dalo zmeniť, ale len po dohode a na základe § 29 ods. 1c,d). Do dohody o skončení pracovného pomeru by som dala všetky paragrafy týkajúce sa prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov, aby bolo jasné, že zamestnanci idú k nástupcovi.
Čo sa týka sociálky a zdravotnej poisťovne, odhlásiš od starého a prihlásiš k novému zamestnávateľovi (sociálka mu pridelí nové identifikačné číslo zamestnávateľa). Ale pre istotu by som kontaktovala sociálnu poisťovňu - lebo nie som si istá, či ELDS budeš vyplňovať alebo nie (ale skôr sa prikláňam k tomu, že áno).
Ešte by som chcela vyjadriť svoj názor na to, že (podľa mňa) by si mal zostatky dovoleniek previesť od starého zamestnávateľa na nového a zároveň by si mal aj preniesť hodnoty priemerných hodinových zárobkov.
Pekný deň
ebeš
25.11.04,08:33
Robili sme prechod práv a povinností. Zamestnanci nedostali nové pracovné zmluvy, ale listom oznámenie o prechode. Každý prípadný Dodatok k pracovnej zmluv už potom obsahoval iniciály nového zamestnávateľa + klauzulu o prechode práv.
Na zdravotne poisťovne sme ich museli všetkých najprv odhlásiť a potom prihlásiť. Na soc.poisťovňu sme podali spísanú hromadnú odhlášku so základnými údajmi a hromadnú prihlášku a taktiež sme doložili Zmluvu o predaji podniku ( v nej bol aj článok týkajúci sa prechodu pracovníkov).
Žofka
25.11.04,08:33
V žiadnom prípade sa nemôže ukončiť pracovný pomer. Ak by chcel s nimi ukončiť pracovný pomer dohodou a ký tam dá dôvod? I keď sa v dohodách dôvody nemusia uvádzať, ale dohoda je len vtedy dohoda, ak sa na tom zhodnú obidva subjekty. Ak mu niekto nepodpíše dohodu tak čo? Ak máte pochybnosti kontaktujte Ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny. Odpovedia Vám telefonicky a reagujú aj na maily, ale trvá to dlhšie 3-4 týždne. Ja Vám napíšem len časť komentára so Zákonníka práce: Preberajúceho zamestnávateľa viažu platné pracovné zmluvy v takom istom rozsahu a takým istým spôsobom ako doterajšieho zamestnávateľa. V týchto prípadoch sa nemá skončiť pracovný pomer so zamestnancom. Ak sa zamestnávateľ ruší bez právneho nástupníctva, musí so zamestnancani skončiť pracovné pomery.
To, že sa bude meniť IČO, to im oredsa uvedie v tom oznamovacom liste, kde napíše, že pracovné zmluvy ostávajú nezmenené s výnimkou subjektu zamestnávateľa a uvedie nový názov zamestnávateľa a aj IČO. Zamestnancov však musí odhlásiť zo sociálnej poisťovne a znovu prihlásiť a tak isto aj do zdravotných poisťovní.
Samozrejme, že musia byť zachované aj priemerné zárobky a prenášajú sa aj zostatky dovoleniek na nového zamestnávateľa, čo je ďalší argument, že pracovný pomer sa nemôže ukončiť.

Pekný deň
vladan
25.11.04,10:06
ok, takže pozmeňujem obsah odpovede na tvoju otázku ... pridávam sa k Žofke a ebešovi (alebo ebeške :-), že prechod práv riešiš dodatkom k pracovnej zmluve ...

... ale myslíte si, že by to bola chyba, keby sa pracovný pomer ukončil a následne uzatvoril nový? veď z odhlášok do sociálky a do zdravotnej poisťovne je "zrejmé", že sa niečo skončilo ... a zamestnanci budú podpisovať iba jeden papier (dodatok alebo pracovnú zmluvu), hm? bola by to až taká veľká chyba? ... to len tak pre zvedavosť :-)
ebeš
25.11.04,10:39
Pravdepodobne nebola moja formulácia najšťastnejšia. Pracovníkom sme pri prechode nedávali podpisovať žiadne Dodatky, išlo im len Oznámenie o prechode. Nasledovná informácia o Dodatku bola myslená v tom zmysle, že keď sa im v období po prechode robili nejaké zmeny zmluvy ( niektorým sa mohli, niektorým nie), tak sa to riešilo už uvedeným spôsobom.
Tým, že sme so zamestnancami neukončili pracovný pomer, ohľadom soc.poisťovne ma momentálne napadá jeden rozdiel - VZ na nemocenské nie je nový, ako by bol pri uzatvorení nového prac.pomeru, ale kumuluje sa aj z predch. období.
bepo
28.11.04,07:55
Ako som bol informovaný,sú dve možnosti-pri firme kde ostáva pôvodné ICO sa robia len dodatky k existujúcej pracovnej zmluve, pri firme kde sa ruší ICO a prebera ICO od druhej firmy sa dávajú výpovede s nárokom na odstupné a možnosťou prejsť do druhej firmy bez odstupného novou pracovnou zmluvou..
juko
28.11.04,09:08
Bepo,

a môžeš povedať zdroj tejto informácie, aby som si to mohol preveriť? Lebo v podstatnej miere vyvracia názor ebeša a Žofky, ktoré sa mi zdajú byť dosť pravdepodobné.

A čo sa týka tých výpovedí s nárokom na odstupné. Prečo? Veď všetci majú zabezpečené zamestananie s dodržaním dĺžky zamestnania, priemerky, nárokov na dovolenku,...

Vidím, že z toho bude ešte pekná zápletka.
bepo
28.11.04,16:13
Skús pohľadať v obchodnom zákonníku a zákoníku práce,presne uviesť neviem.Ale takto postupovali firmy ktoré sa viac krát spájali minulý a tento rok a tržby majú cez 10mld Sk takže majú vlastných právnikov plus konzultujú s inými.Ale je to logické-v preberajúcej firme sa nič nemení,ICO ostáva to isté a stačí dodatok.Pri preberanej firme sa ruší ICO - firma de facto zaniká a robí sa nová pracovná zmluva.To odstupné majú v prípade že nepodpíšu novú pracovnú zmluvu.
ebeš
29.11.04,04:52
Musím oponovať Bepovi.Moja spomínaná firma tiež zanikla spolu s IČO-m, kúpila ju firma s novým IČO-m, prevod robila renomovaná právnická kancelária a napriek tomu neboli žiadne výpovede ani odstupné. Za zmienku stojí aj to, že takýto postup sa neuplatnil vo firme prvýkrát. ( T.J. ten istý pracovník, robiaci na tom istom pracovisku je v priebehu 5 rokov zamestnancom uz 3. firmy)
juko
29.11.04,17:10
Aby som nebol sebec, dávam do placu názor nášho patróna, ktorý mi to poslal na moju žiadosť súkromnou poštou:

Ale to, čo Ti tam napísali Vladan, žofka, ebeš, atď. s tým sa stotožňujem. Len dodatok k prac.zmluve o prevode práv a povinností, žiadna faktická zmena. Žiadne odstupné a pod.
A odhláška-prihláška na ZP, SP.
JM
juko
29.11.04,17:16
Z mojej strany sa stala táto téma asi bezpredmetná v tom zmysle, že na uvedenom rokovaní zamestnancov s novým majiteľom im tento dal také podmienky, za ktorých by tam nezostal robiť nik. Všetci sa rozhodli dať výpoveď dohodou k 31.12.2004 a tak nebude asi čo riešiť.
Aj taký je život.

Ale táto téma môže byť návodom pre riešenie podobných problémov, ktoré sa budú vynorovať čoraz častejšie.

Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým zúčastneným na tejto diskusii.
bepo
30.11.04,11:50
Aj keď po funuse,spresňujem svoju odpoveď-vo firme kde ostáva ICO len sa oznámi zamestnancom-kúpili sme firmu XY a tí cudzí ľudia čo sa tu začnú motať od budúceho týždňa sú noví kolegovia.Vo firme kde sa ruší ICO buď zamestnanci majú záujem ďalej robiť a ukončí sa prac pomer dohodou a uzatvorí sa nová nadväzujúca zmluva bez odstupného alebo nemajú záujem ďalej robiť tak z organiz.dôvodov sa im zruší miesto s odstupným.Ale koľko právnikov toľko názorov.Takto postupovali firmy čo poznám ja.
anithocka
15.05.11,15:36
poradíte mi ako postupovať pri predaji SZČO? ...s.r.o.-čka chce kúpiť SZČO zo všetkými právami a povinnosťami podľa môjho názoru sa to nedá no banka nás presviedča, že sa to dá...
Ice dive
15.05.11,15:59
poradíte mi ako postupovať pri predaji SZČO? ...s.r.o.-čka chce kúpiť SZČO zo všetkými právami a povinnosťami podľa môjho názoru sa to nedá no banka nás presviedča, že sa to dá...
hmmm... no obchod s ľudmi je zakázaný... mali by ste to vysvetliť banke...

to čo chcete, je zrušiť živnosť a sro chce prebrať kontakty, zmluvy a majetok szčo... t.j. szčo, by mala oceniť svoj majetok, zásoby a zmluvy s odberateľmi resp. dodávateľmi pouzatvárať nanovo...
anithocka
15.05.11,19:50
preboha len to nie že obchod s ľuďmi ....

...no vraj keby sa živnosť zrušila tak by prišiel o kontokorent...ja vlastne ani nechápem o čo presne banke ide...odkaz od banky mi bol doručený predať živnosť...

a ako sa to rieši pri preberaní zmlúv, faktúr neuhredených...?
sroservis
15.05.11,22:02
Aj SZČO môže vytvoriť pri svojom podnikaní podnik (súbor hmotných, osobných aj nehmotných zložiek podnikania) a previesť ho na tretiu osobu zmluvou o prevode podniku alebo jeho časti.

Napr. živnostník prevádzkuje reštauráciu, má vlastný priestor, výrobné prostriedky (zariadenie a pod.) zamestnáva ľudí, má vytvorené dodávateľské vzťahy alebo zazmluvnených zákazníkov (napr. dodáva jedlo do firiem), celý tento súbor môže previesť ako celom zmluvou o predaji podniku na tretiu osobu.

Zároveň to neznamená, že živnostník už nemôže ďalej podnikať (ak sa tak nezaviaže v zmluve), naopak jeho živnostenské oprávnenie mu ostáva a môže ho ďalej rozvíjať.
marjankaj
15.05.11,23:38
preboha len to nie že obchod s ľuďmi ....

...no vraj keby sa živnosť zrušila tak by prišiel o kontokorent...ja vlastne ani nechápem o čo presne banke ide...odkaz od banky mi bol doručený predať živnosť...

a ako sa to rieši pri preberaní zmlúv, faktúr neuhredených...?

O čo tu vlastne ide?
Ak by zrušil živnosť, tak príde o kontokorent?
Ak ju predá, tak mu kontokorent zostane?:eek:
anithocka
16.05.11,13:18
áno banka sa tak vyjadrila preto potom pátram lebo nemám v tom jasno, že ako mu pri predaji môže ostať kontokorent keď mám správne informácie tak kontokorent je viazaný na obrat firmy...jedine tak si to viem ja vysvetliť, že keď SZČO predá svoj majetok, pohľadávky, záväzky s.r.o.-čke a SZČO ostane ďalej fungovať tak vlastne sa tam vytvorí obrat s ktorým sa ráta pri kontokorente...či??
Ice dive
16.05.11,18:41
áno banka sa tak vyjadrila preto potom pátram lebo nemám v tom jasno, že ako mu pri predaji môže ostať kontokorent keď mám správne informácie tak kontokorent je viazaný na obrat firmy...jedine tak si to viem ja vysvetliť, že keď SZČO predá svoj majetok, pohľadávky, záväzky s.r.o.-čke a SZČO ostane ďalej fungovať tak vlastne sa tam vytvorí obrat s ktorým sa ráta pri kontokorente...či??
no ani v banke nie sú na hlavu... t.j. ak by szčo predal majetok, sročke, získa síce peniaze, avšak príde o pracovné prostriedky, ktorými mohol niečo vytvoriť... t.j. ak všetko predá nebude pre banku dostatočne likvidný... ďalšia vec ako SZČO ručí banke celým majetkom, ako sro ručí obmedzene... t.j. tento krok mi nedáva logiku...
anithocka
16.05.11,21:20
dnes som bola za tým pánom v banke a vysvetlil mi to cca takto...počul od niekoho, že sa dá predať firma aj z celou históriou teda že s.r.o.-čka by vlastne vykazovala obraty za minulé roky tie ktoré mala živnosť a netrebalo by ani nové zmluvy iba oznámiť odberateľom a dodávateľom zmenu IČO a DIČ...ale on to iba počul, že sa to dá...
marjankaj
16.05.11,21:58
dnes som bola za tým pánom v banke a vysvetlil mi to cca takto...počul od niekoho, že sa dá predať firma aj z celou históriou teda že s.r.o.-čka by vlastne vykazovala obraty za minulé roky tie ktoré mala živnosť a netrebalo by ani nové zmluvy iba oznámiť odberateľom a dodávateľom zmenu IČO a DIČ...ale on to iba počul, že sa to dá...

Ako môže niekto zodpovedný argumentovať tým, že niečo počul?:eek:

Ak SZČO v JU vystaví faktúry v hodnote 10000 € a nebude ich mať v danom roku zaplatené, tak obrat=0 €
Ak sa to isté stane s.r.o.čke tak bude mať obrat=10000 €
Pýtaj si písomne, čo od teba chce.