AH.DCA
13.05.19,07:49
Zamestnankyňa má na celý rok nárok na RD 25 dní. K 1.5.2019 má nárok na alikvotnú časť 10 dní, ale požiadala v máji o čerpanie 15 dní. To má nárok až do 07/2019. Môže jej zamestnávateľ umožniť čerpať dovolenku dopredu? Jedna múdra osoba u nás mi povedala, že zákonník práce to umožňuje. Ja som to teda nikde nenašla. Možno zle čítam medzi riadkami. Vie mi prosím Vás niekto poradiť kde to nájdem v zákonníku práce? Doteraz som sa stretla len s tým, že si čerpali zamestnanci len toľko dní, na čo mali nárok. Ďakujem vopred za odpoveď.
Tweety
13.05.19,05:59
Pozri 113.
Chobot
13.05.19,06:27
Konkrétne ods. 1).
kn-alka
13.05.19,07:29
a to akože v januári nemôže ísť nikto na dovolenku, lebo má nárok len 1,5 dňa?
AH.DCA
13.05.19,08:57
A keď si zamestnanec vyberie dovolenku dopredu na ktorú nemá nárok a prestane chodiť do práce ( čo sa u nás stáva bežne !!!) a nič neodpracuje, tak z čoho mu potom zrazím dopredu vyplatenú RD na ktorú nemal nárok?
AH.DCA
13.05.19,09:01
Ďakujem, tam je to napísané pekne, ale čo potom s takým zamestnancom, ktorý odíde a má prečerpanú RD?U nás sa to stáva bežne, že prestanú chodiť do práce a majú absenciu a výstup. Keď neodpracuje a nemám mu z čoho zraziť prečerpanú dovolenku ako ho donútim, nech peniaze vráti za vyplatenú dovolenku dopredu?
kn-alka
13.05.19,09:03
a kukla si ten zákon? máš tam písané: MôŽE , nie že musí ..... ak sa stane takáto situácia, vymáhaš od zamestnanca preplatok.
Tweety
13.05.19,09:15
Takym ju netreba schváliť.
Chobot
13.05.19,13:00
"ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka," - schváliš ju len takému zamestnancovi, ktorý sa javí byť spoľahlivý, prípadne je na zodpovednejšej pozícii.

Ale veď vždy máš možnosť prečerpanú dovolenku strhnúť z výplaty. Ako môže odísť, že mu to nemáš z čoho strhnúť? Veď výplatu nevyplácaš denne. Vždy má odpracovaných pár dní, za ktoré mu prináleží výplata a z tej mu to môžeš strhnúť.

A potom - aj tvoja teória je mylná. Uvádzaš, že k 1.5. má nárok na 10 dní dovolenky. Omyl, po odpracovaní 60 prac. dní v kal. roku má zamestnanec nárok na 20 resp. 25 dní dovolenky. Len v prípade, že by ukončil prac. pomer v priebehu roka, sa mu vypočíta alikvótna časť dovolenky.

Podľa tvojej teórie by dovolenku za november (11. mesiac) mohol čerpať až v decembri. Na tvoju pôvodnú otázku sa vzťahuje nie § 113, ale § 101:

"Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka..."