jakub458
13.05.19,17:54
Zdravím, potreboval by som poradiť, mám v plane kupiť auto, auto ma klasicky zaplatenu poistku, stk emisna tiež, chcem ho ale kúpiť a následne predať s tým, že nechcem robit prepis (majitel auta a ja sme z toho istého okresu aj mesta čiže značky sa nemenia)
A teraz prichádza moja otázka:
1. Auto by som klasicky kúpil, spísala by sa kupno-predajná zmluva na moje meno a taktiež aj SPLNOMOCNENIE ale tam by sa napisalo meno iba pôvodného majitela, s tým že sa tam dopíše neskor nový majitel, to znamena že auto bude moje (ja budem držiteľ) ale v papieroch ostáva póvodný majitel
2. Keď sa nájde kupca, tak sa spíse opät kupno-predajna zmluva kde ja budem predavajúci a nový majitel kupujúci, nasledne sa do SPLNOMOCNENIA dopíše nový majitel ktorý si ho nechá overiť a auto si prepíše na seba či to budu už v okrese alebo nie

Čo nato poviete? Môže s tým byt problém? Prípadne či by nebol problém keď nový majitel bude auto prihlasovať a v TP bude iné meno na koho je auto písané ako je v kupno-predajnej zmluve
Ak má niekto nejaký napad ako to vymyslieť lepšie tak budem velmi rád, ako aj za každú radu
Ide mi iba o to aby som auto nemusel zbytocne prihlasovat na seba, chodit po úradoch, čakat na dorucenie makeho TP a platit poistku kedže si ho nemam v pláne nechávať
Za akúkoľvek radu, všumnutie budem rád
buchač
13.05.19,19:24
Pokiaľ viem, tak takýto podobný postup (nejdem do detailov) je v podstate úplne bežnou praxou....a deje sa to hlavne u autobazárov.
Predsa bazár nebude na seba písať autá zbytočne...a aj platiť tie poplatky, poistky.
...a čo v prípade, ak by nedošlo k predaju ? To by sa znova robil úradnícky cirkus ?

Moje terajšie auto som kupoval v autobazáre.
Prepis sa uskutočnil samozrejme na DI PZ. Predajca-majiteľ auta bol uvedený na zmluve, no patričné úkony na základe splnomocnenia podpísal maník z autobazára.
Chobot
13.05.19,21:04
Nech ti pôvodný majiteľ dá plnú moc na predaj auta a všetky úkony spojené s predajom. Ty síce nebudeš majiteľom, ale ak nájdeš kupcu, tak všetky formality vybavíš na základe tej plnej moci. Kupujúcemu môže byť jedno, kto je majiteľ a kto zabezpečuje prevod.
Onko
13.05.19,22:50
"aby som auto nemusel zbytocne prihlasovat na seba, chodit po úradoch, čakat na dorucenie makeho TP a platit poistku kedže si ho nemam v pláne nechávať" - ale za tú dobu bude platiť poistku pôvodný majiteľ. Bude s tým súhlasiť? Je v záujme predávajúceho, aby sa prepis čo najskôr uskutočnil, aby s autom nemal už nič spoločné a nemusel zaň platiť poistku.

Na druhú stranu je v záujme kupujúceho uskutočniť čo najskôr prepis, lebo inak sa môže stať, že medzitým pôvodný majiteľ predá auto aj niekomu inému a prepíše ho na neho.

Autobazáre autá nekupujú a nepredávajú, oni predaj len sprostredkovávajú, teda ide to z pôvodného na konečného majiteľa priamo na zmluve aj v TP.
jakub458
14.05.19,13:32
Tak ono ide o to že za tu dobu co bude auto moje, bude platit poistku stale byvalý majitel, ALE medzi tym či ho kúpim ja a posuniem ho dalej niekomu kto ho kupi, tak prejde nanajvýš mesiac a za ten čas s ním neplanujem jazdiť
Auto uz aj tak dlhši cas stoji a majitel na nom nejazdít
Terajši majitel auto predáva mne, nemôze sa stat ze hu kúpi už niekto iný
Mne ide iba o to či to je uskutocnitelne, tento postup ako som spomínal už vyssie, lebo ja si auti nechavat nebudem, jedná sa čisto iba o kúpu a následný predaj
jakub458
14.05.19,14:42
Takze aby som tomu dobre chápal, spíše sa splnomocnenie kde povodný majitel splnomocní mna na prepis auta, ja nasledne auto predám a vsetky veci spojene s odhlasenim vozidla (odhlasenie, zrusenie poistky) spravím ja zo spnomocnením
ALE nebude problém, ak novy majitel bude auto prihlasovat a v kupno-predajnej zmluve bude meno mna, drziteka a vo velkom TP meno majitela?
Prípadne ine komplikacie vas nenapadajú?
jakub458
14.05.19,14:49
Takze ak to chapem spravne, kupil ste auto z autobazáru, ale vlastnik nebol bazar ale fyzicka osoba, nasledne v kupno-predajnej zmluve bol uvedený povodny majitel čize ta fyzicka osoba a vy ste bol ako novy majitel
Na dopravnom inspektorate pri prepise bol manik z autobazáru a vsetky ukony v mene majitela robil iba na základe splnomocnenia ano?
jakub458
14.05.19,14:58
Takze vlastne po kupe auta sa spise kupnopredajna zmulva na moje meno, a spise sa splnomocnenie kde ma povodný majitel spnomocní na veci s prepisom
Nasledne ked sa najde nový majitel tak sa spíše kupno predajna zmluva na jeho meno ale ako povodny majitel sa uvedie prvý majitel alebo ja?
Co nato potom na políci ak tam bude moje meno a v TP bude meno povodneho majitela?
Ja na základe splnomocnenia auto odhlasim z evidencie a novy majitel si ho uz prihlasi vo svojom okrese ale ak by auto islo do zahranicia napriklad CZ tak nieje jednoduchsie ak by som bol ja majitelom aj v papieroch?
Ak mi to viete vysvetil tak by som bol rad lebo naozaj mam v tom trocha chaos