daniel2323
14.05.19,07:17
Dobry den,
ak idem so synom lekarovi, tak to mam 7x do roka preplatene, mozem toto vyuzit aj ked idem k lekarovi s mojim otcom (ZTP) ale nezim s nim v jednej domacnosti, tak, aby som to mal preplatene?

Dakujem velmi pekne
Tweety
14.05.19,05:42
Preplatený je len nevyhnutný čas ošetrenia, vyšetrenia, ktoré nebolo možné vykonať počas pracovnej doby. Aj na rodiča môžeš čerpať tzv. P. Spoločná domácnosť nie je potrebná. Bližšie §141 ZP.
2c,sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
§40
Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
daniel2323
14.05.19,05:56
Dakujem, doteraz som bol v tom, aj mi okolie hovorilo, ze sa to neda. Otec ma cukrovku a musi ist na ocne vysetrenie. Je ZTP takze to nevyhnutne je a po pracovnej dobe sa to stihnut neda.

Takze si mozem narokovat preplatenie 8 pracovnych hodin.
Dakujem
Tweety
14.05.19,06:02
doplnila som do príspevku
kopretinka
14.05.19,06:36
Môžeš si nárokovať 8 hodín,ak 8 hodín stráviš u lekára....ráta sa to spolu,nemáš na každého rodinného príslušníka 7 dní.
širi1
14.05.19,08:37
je to váš rodič, takže máte nárok na platenú prekážku., nech vám lekár vyznačí na potvrdení že doprovod otca a platí celý deň, ved aj cestujete po otca, k lekárovi, naspäť čakanie + vyšetrenie.
daniel2323
14.05.19,08:43
Dakujem velmi pekne
širi1
14.05.19,08:51
je to váš rodič, takže máte nárok na platenú prekážku., nech vám lekár vyznačí na potvrdení že doprovod otca a platí celý deň, ved aj cestujete po otca, k lekárovi, naspäť čakanie + vyšetrenie.
veronikasad
14.05.19,09:12
7 dní v kal.roku sa vzťahuje v súhrne na všetkých rodinných príslušníkov. Ak si ich vyčerpáš na návštevu lekára s dieťaťom, nezostane ti ako doprovod pre otca.