AntonyD
14.05.19,16:03
Som tu prvykrát. Rád by som, keby ste i odpovedali jasne, čo sa týka miezd, lebo v tom nie som až veľmi znalý.
So zamestnávateľom som dohodol dohodu o pracovnej činnosti - informatika s pevnou mesačnou fixnou odmenou aj keď bude viac odpracovaných 40 hodín mesačne ako stanovuje zákon. Lebo niekedy je to v týždni aj 15 hodín, ďalší týždeň iba napr. 8 hodín. Preto tá mesačná odmena nie hodinová. Ale nikdy to nie je menej ako 40 hodín mesačne. Stále je ich viac. Ale nenarokujeme si, keď dohodu máme s pevnou mesačnou odmenou. Ale teraz mne aj mojím kolegom krátila mzdárka odmenu, lebo v daný týždeň vraj nemáme odpracovaných 10 hodín, ale napr. jedne má sedem, ďalší 8, ja

9 hodín. . Jej odpoveď bola - že takto ich učili v škole. Neviem, či je to správny jej postup...
Ďakujem Vám už teraz..AD
veronikasad
14.05.19,14:10
Zamestnávatel je povinný viesť evidenciu dochádzky aj u dohodárov. Na DoPČ môžeš odpracovať max.10 hod. týždenne a na ttento fond pracovneho času. je stanovená aj mesačná odmena.

Keďže pri tomto druhu dohody je striktne stanovený týždenný fond pracovného času, nie je možné "nadpracovať" si hodiny v inom týždni. Postup mzdárky je preto správny, ak mesačnú odmenu krátila, ak fond pracovného času nebol dodržaný.

Dohodni sa so zamestnávatelom na uzatvorení pracovnej zmluvy na kratší pracovný čas v rozsahu počtu hodín, ktoré týždenne odpracuješ. Vyhnete sa príp.problémom pri kontrole z Inšpektorátu práce. Zdaňovanie a odvody sú úplne rovnaké ako pri dohode.
AntonyD
14.05.19,14:30
tak práve preto tá mesačná odmena bola stanovená...nie hodinová. Môžete mi prosím Vás konkrétne napísať o ktorý zákon sa jedná, že dohoda o pracovnej činnosti musí byť vyplacaná hodinovu odmenou. Ako študujem tak študujem, nikde mi zákon neukladá, že musím byť platený na hodinu.
Ďakujem AD
veronikasad
14.05.19,14:37
Nenapísala som, že musí byť vyplácaná hodinovou mzdou, len že sa mesačná odmena kráti, ak týždenný fond pracovného času nebol dodržaný.
Jana Motyčková
14.05.19,15:55
Závisí od znenia dohody. Ale nad 10 hodín týždenne robiť nemôžete. Či sa odmena má krátiť, alebo nemá závisí od toho, čo máte napísané v dohode ohľadom dohodnutého rozsahu pracovného času a dohodnutej odmeny.
avalik
14.05.19,19:23
ciruj presny text z dohody o odmene aj o dohodnutych hodinach
AntonyD
15.05.19,08:35
Dobrý deň,
v dohode máme napísané : Dohodnutá odmena: ....... EUR mesačne.
Vďaka AD
Jana Motyčková
15.05.19,10:11
a dohodnutý pracovný čas?
AntonyD
15.05.19,10:21
10 hodín týždenne. Podotýkam, že keď sa podpisovali dohody, s konateľom bolo dohodnuté, že keď v daný týždeň odpracujeme menej ako desať, ale na ďalší to bude viac ako je 10 hodín /je to práca, ktorá sa nedá načasovať presne na hodiny v daný týždeň/, tak stále bude fixná odmena mesačná.
Ďakujem AD
Jana Motyčková
15.05.19,15:37
Jeden problém je, že na dohodu o pracovnej činnosti nemôžete robiť viac ako 10 hodín za týždeň, ani ak v inom týždni odrobíte menej. Druhý problém je -ak ste sa tak so zamestnávateľom dohodli, mali ste dať do dohody napr. max 10 hod týždenne a odmena x € mesačne bez ohľadu na odpracovaný čas. Ak ste sa dohodli, že odmena bude fixná a nie je to uvedené v dohode, žiadajte zamestnávateľa, aby aspoň informoval mzdárku, že tá dohoda je tak myslená, alebo aby do dohody toto ustanovenie doplnil.
AntonyD
16.05.19,06:19
Veľká vďaka Vám. Zrozumeteľná, jasná a postačujúca odpoveď.
AD