Majulienka24
15.05.19,09:06
Potrebovala by som poradiť čo je potrebné k tomu aby sme mohli zamestnať Ukrajinca. Aké povolenia treba (všetky papierovačky) vybaviť. Ešte s tým nemám skúsenosť.
Ďakujem
Asztalosová
15.05.19,07:50
Dobrý deň.
Najlepšie je zamestnanť takých Ukrajincov, ktorý majú aj napr. maďarské občianstvo (majú aj maďarský pas) a tým sa považujú za občanov EU. Môžu mať aj iné občianstvo ako ukrajinca, len aby to druhé občianstvo bolo z nejakého štátu EU.
V takomto prípade sa nemusí chodiť na políciu, netreba povolenie na pobyt.
Stačí na príslušný úrad práce zaniesť (poslať poštou) vyplnené tlačivo Informačná karta. Potom Vy osobne (nie cez elektronickú komunikáciu) ich prihlásite do sociálnej a zdravotnej poisťovne (ktorú si vyberiete). Odo mňa zdravotná poisťovňa žiadala prefotené všetky doklady Ukrajincov. V zdravotnej poisťovni najprv vyplniť prihlášky do poisťovne - Ukrajinci ich podpíšu. Potom zdrav.poisť. im pridelí rodné číslo a až potom ich viete prihlásiť do zdrav.poisťovne.
Sociálna poisťovna im pridelí tiež rodné číslo.,
Prihlásenie na políciu to trvá aj 3 mesiace a ešte je nejaká lehota aj na zahlásenie voľné pracovné miesta na stránke úradu práce istp, že práca vhodná pre cudzincov.

Dúfam, že som Vám vedela pomôcť.
Majulienka24
16.05.19,09:04
Ďakujem za radu