vilibrord
18.05.19,12:21
Prosím o radu: momentálne mám živnosť a príjmy od dvoch klientov. Minimálne na dva roky istých. Vyfakturujem ročne príjem za cca 45 - 50 000 rok. Robím poradenstvo a konzultácie, prakticky som beznákladový. Zvažujem, že či pri takom vysokom príjme nie je vhodnejšia s.r.o.
Ďakujem za odpoveď.
Mila123
18.05.19,10:28
nie, pretože sro môže účtovať iba skutočné výdavky, a pri živnosti máš istých 60%
veronikasad
19.05.19,18:04
Zalezi na tom, ci chces usporit na odvodoch alebo daniach ...
vilibrord
19.05.19,19:32
úspora na daniach: kým je príjem do nejakých cca 50 000 tak nie som platocom dane... ušetriť na odvocodch... to by som tiež rád... čokoľvek, kedy si môžem nechať čo najviac pre seba z podnikania je vítaná...
veronikasad
19.05.19,20:09
Podmienky registracie platitela DPH su úplne rovnaké u fyzickej a právnickej osoby. Treba riedit komplexne dan z príjmov, DPH aj odvody FO zo zivnosti.
Sadni si s uctovnikom, zoberte kalkulacku a až potom sa rozhodni.
mondes
20.05.19,13:23
Čo sa týka šetrenia na daniach, tak je určite výhodnejšie mať živnosť, pretože ak nemáte žiadne náklady, tak pri živnosti si môžte uplatniť 60% paušálne výdavky, čo znamená, že od príjmov si odpočítate 60%, max. hranica je 20 000 eur, takže vo Vašom prípade si odpočítate 20 000 eur bez toho, aby ste museli tie výdavky niečím preukazovať. K tomu si ešte odpočítate zaplatené odvody a taktiež máte ako FO nárok na nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 3937,35 eur/rok. Taktiež pri živnosti je sadzba dane z príjmov 19 % a pri s.r.o. 21%.

Ale čo sa týka odvodov, pri Vašom príjme a paušálnych výdavkoch sa Vám navýšia mesačné odvody do SP a ZP, takže z pohľadu odvodov je zase výhodnejšie mať s.r.o. Takže je to len na Vašom rozhodnutí.