Addama
19.05.19,09:07
Zdravím, chcel by som poprosiť o radu.

Vymenil som digestor za nový. Nový je však na napájanie cez kábel do zásuvky. Kábel je označený 250V, 10A. Je možné ho nepoužiť a zapojiť ho na priamo cez rychlosvorky?. Vopred ďakujem za odpovede.
misoft
19.05.19,07:11
Kábel je jedno, digestor druhé - údaj na kábli značí, KOĽKO znesie.
Zapojiť cez rychlosvorky? To by som nerobil - buď použiť originál cez zásuvku, alebo si nájsť rozvodnú krabicu (alebo iný trvalý prívod) a pripojiť riadnym spojom - pod skrutky.
Pokiaľ to nevieš poriadne urobiť - nehrab sa v tom a daj to spraviť odborníkovi. Rýchlospojka je síce užitočná, ale môže sa rozpojiť a odrazu bude trčať živý vodič a budeš mať tanec svätého Víta :D:D:D

P.S. Teraz som videl foto - zo steny tri vodiče, takže je tam TN-S, digestor však má TN-C. Ako sa spájajú TN-S a TN-C dohromady - vyhľadaj si na nete. Nechal by som pôvodné riešenie. Digestor je triedy ochrany II "je to zariadenie so základnou izoláciou zabezpečujúcu základnú ochranu, s prídavnou izoláciou zabezpečujúcu ochranu pri poruchách alebo zariadenie ktoré má zosilnenú izoláciu, ktorá zabezpečuje základnú ochranu aj ochranu pri poruche. Kryt nesmie obsahovať skrutky a pod. z izolačného materiálu, ktoré by sa dali nahradiť skrutkami kovovými. Vodivé časti sa nesmú pripojiť na ochranný vodič. Zariadenie sa musí označiť grafickou značkou dvojitej izolácie (dvojitý štvorec), ktorá sa umiestni v blízkosti informácie o napájaní."

mimotemy
Ja mám tiež digestor so šnúrou a zapojený do el. zásuvky - pritom digestor má rozvod TN-C - teda mohol som zapojiť priamo. Ale výhoda je, že ak no treba vyčistiť, len vytiahnem a je BEZPEČNÝ (nemusím odpájať ističe tej el. vetvy).
canbo
20.05.19,13:29
Môže všetko, ale je potrebné vedieť ,že zásah do vnútra výrobku ...., záruka skončila . A to nielen záruka , ale aj všetka zodpovednosť výrobcu za výrobok.
Pripojiť je to možné cez "rýchlospojky" (WAGO a pod) na kábel bez vidlice .
Ale najväčší problém je prívodné vodiče k digestoru nevyhovujú STN normám,
Preto je ak je to možné a zasekať a ukončiť v zásuvke a pripojiť cez zásuvku.
misoft
20.05.19,13:47
Zodpovedajú. Je to prívodný pohyblivý vodič trieda ochrany II.
To by potom i toto https://www.avelmak.sk/media/img_items/2/24/245/24590.jpg nezodpovedalo STN.
canbo
20.05.19,14:23
nevyhovujú ,majú iba pracovnú izoláciu. Prívod musí mať minimálne zosilenú , alebo dvojitú izoláciu, alebo v kryte .....
misoft
20.05.19,15:12
http://people.tuke.sk/dusan.medved/Subory/17.pdf
A nemajú? Majú!
Základná - izolovaný vodič
Dvojitá - izolácia tých vodičov v kábli.
http://files.elektrokutil.webnode.sk/200000073-07456083f4/Free%201.pdf
"Triedy ochrany....."
canbo
20.05.19,15:27
nejedná sa o pohyblivý prívod , ale pevný rozvod " z mura" a musí mať zosilenú ,alebo dvojitú izoláciu nie iba pracovnú = odblankovaný kábel ( odstránená jedna izolácia) musí byť vedený v nehorľavej trubke ,alebo ukončený v krabici,alebo vedený nehorľavej "bužírke" ,alebo kryte....
misoft
20.05.19,15:29
Jáááááj - ty myslíš zo steny.... tak sorry - v tom máš 100% pravdu. Preto som spomínal rozvodnú krabicu.