Tinka1987
21.05.19,15:43
Dobry den, som nezamestnana a tehotna. Potrebovala by som poradit. Som nezamestnana od 1.1.2019 , predtym som pracovala 5 rokov v jednej firme. Moja otazka je, co musim splnat aby som mohla poberat pn a neskor matersku. Viem ze musim mat aktivne nemocenske poistenie. Len ma zaujima, ako dlho je potrebne platit dobrovolne poistenie aby som mohla ist na pn? Pocas pn by som uz dobrovolne poistenie neplatila? A zaratava sa aj pn do vypoctu materskej? Vopred dakujem
veronikasad
21.05.19,14:48
bola si tehotná v čase ukončenia pracovného pomeru ? Si evidovaná na UP, poberáš dávku v nezamestnanosti ?
Tinka1987
21.05.19,15:00
Nie nebola som tehotna v case ukoncenia pracovneho pomeru, otehotnela som este len teraz a gynekolog ma upozornil ze budem musiet ist na pn na rizikove a neviem co teraz robit aby som neostala uplne bez penazi, ci si staci zaplatit aspon jeden mesiac dobrovolneho poistenia a potom ist na pn, momentalne som evidovana na UP a poberam davku v nezamestnanosti.
veronikasad
21.05.19,15:23
Pre vznik nároku na nemocenské aj materské potrebuješ 270 kal.dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch - túto podmienku splňaš.

Keďže si nebola tehotná v čase ukončenia pracovného pomeru, nevzniká ti nárok na dávky z ochrannej doby a musíš mať aktívne nemocenské poistenie. Uvažuješ o dobrovolnom poistení - stačí pár dní z minimálneho vymeriavacieho základu. Počas poberania nemocenského aj materského si môžeš nechať aktívne dobrovolné poistenie (nedá sa len nemocenské poistenie, musíš celý balík), len ho nezabudni ukončiť posledným dňom poberania materského ...Tiež netreba zabudnúť na zaplatenie pomernej časti za obdobie pred vznikom PN.

Treba tiež pripomenúť, že počas poberania nemocenského ani materského nie je možné poberať dávku v nezamestnanosti. Poberanie tejto dávky bude zastavené. Nemocenské nemá žiadny vplyv na výpočet dávky materské.
Tinka1987
21.05.19,15:33
Dakujem, cize mi staci ist na socialnu poistovnu, zacat si platit dobrovolne poistenie a potom mozem ist na rizikove a budem dostavat pn normalne vyplatenu? A ked budem na pn potom mam ist zrusit to dobrovolne poistenie alebo mi oni automaticky zrusia? A mozem ist potom z pn rovno na matersku? Budem mat na nu narok kedze som isla rovno z pn ?
veronikasad
21.05.19,15:42
Prečítaj si ešte raz pozorne čo som napísala vyššie.
Tinka1987
21.05.19,15:48
Ano rozumiem ze si mozem dobrovolne poistenie nechat aj pocas pn, ale ked si ho nechcem platit? Ale ak som to nepochopila tak prepac.
veronikasad
21.05.19,15:54
Počas poberania nemocenského ani materského dobrovolné poistenie neplatíš. Zaplatíš len za tých pár dní pred nástupom na PN, najneskôr do 8. kal.dňa nasl. mesiaca.
Tinka1987
21.05.19,16:00
Dakujem krasne za podrobne vysvetlenie a za trzpezlivost pri mojich otazkach. Velmi ste mi pomohli.
veronikasad
21.05.19,16:18
Ešte doplním, že originál PN odovzdávaš v sociálnej poisťovni. Nezabudni kopiu odovzdať aj na Úrade práce.
veronikasad
21.05.19,16:28
draik
21.05.19,19:40
Dávka v PN však bude z minima....