Laurinkai
22.05.19,09:18
Ahoj poraďáci. Prosím o konzultáciu. Firma kupuje auto. Je možné do ceny auta a tým teda do uznaných daňových výdavkov firmy, vo forme odpisov vozidla, zahrnúť aj poplatok za ŠPZ, čo predstavuje sumu 331€, na ktorej bude vlastné číslo? Ak áno, za akých podmienok? Postačí, ak na značke bude napr. názov firmy, ak to vôbec naše zákony povoľujú? Ďakujem.
Žabinka
22.05.19,07:39
2.Je súčasťou obstarávacej ceny motorového vozidla aj recyklačný a registračný poplatok? Stretla som sa však s názorom, že tieto poplatky do obstarávacej ceny majetku (vozidla) nevstupujú.
Obstarávaciu cenu definuje zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve,v ustanovení § 25 ods. 6písm. a) ako cenu, za ktorú je majetok obstaraný vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním. Cena, za ktorú je majetok obstaraný sa rozumie cena zaplatená dodávateľovi. Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa považujú vedľajšie obstarávacie náklady. Obstarávaný dlhodobý hmotný majetok vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním až do času uvedenia majetku do užívania sa účtuje v sústave podvojného účtovníctva na účte 042 -Obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Pod uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií majetku potrebných na jeho užívanie a tiež splnenie všetkých povinností stanovených osobitnými predpismi. V prípade obstarania nového motorového vozidla tieto povinnosti upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. cestný zákon a zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. Medzi tieto podmienky patrí aj prihlásenie motorového vozidla na príslušnom dopravnom inšpektoráte a pridelenie evidenčného čísla vozidla. V podstate až po zabezpečení týchto povinností splňuje vozidlo podmienky na jeho užívanie v cestnej premávke v súlade so stanovenými predpismi. Keďže ide o výdavky, ktoré súvisia s obstaraním a uvedením motorového vozidla do užívania, takéto náklady sa považujú za súvisiace obstarávacie náklady, pretože vznikli do doby zaradenia majetku do používania aj keď súvisia s budúcim užívaním tohto majetku.
https://www.eknitra.sk/data/886c3c77.pdf otázka č.2
Laurinkai
22.05.19,09:12
Ďakujem Ti, ale tá značka, keď kupuješ normálnu, stojí 16,50€x2ks, ale táto bude stáť 165,50€x2ks. to ja 10x toľko. Môžem to celé dať do daňovo uznaných? Lebo to sa majiteľ firmy rozhodol, že nechce mať štandardnú značku.
Jarka 1
22.05.19,19:21
Môžeš to dať celé do nákladov. Veď aj auto si môžeš kúpiť lacnejšie, ale aj drahšie.
Tweety
22.05.19,19:29
Jarka,asi to nebude lacné vozítko, keď śpeci značka.
Jarka 1
22.05.19,19:42
Tweety, tiež som si pomyslela, že Felicka to nebude :D
Laurinkai
23.05.19,05:26
No to teda nie je. A nechcem vidieť cenu za opravu niečoho v tom aute.Pozerala som nejakú českú stránku a tam to také jednoznačné s tou vlastnou značkou a nákladmi nie je. Záleží na tom, ako si to kto obháji. Osobne si myslím svoje o vlastných značkách na autách. Ale ako sa hovorí, proti gustu žiaden diskutát. Obyčajný človek je rád, že naškrabe na feldičku alebo felicku a netrápi ho nejaká vlastná značka na aute. Napokon, škodovky sú také pekné a spoľahlivé.Ďakujem Vám za rady, priatelia.
Tweety
23.05.19,06:01
Daj ich do OC a nech sa postupne odpisujú s MV.
Jarka 1
23.05.19,10:24
Inak, už som videla ŠPZ ako názov firmy.