zoliconsult
22.05.19,15:00
Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť vtedy, ak fyzická osoba, ktorá
opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, vykonáva zamestnanie a jej mesačný
príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima
veronikasad
22.05.19,13:10
U SZČO sa za príjem považuje základ dane (bez odpočítatelnej položky), znížený o zaplatenú daň.
zoliconsult
22.05.19,14:12
U zamestnanca berú do úvahy 2x čistého príjmu a u SZČO hrubý príjem bez odrátania výdavkov (napr. odvody, iné výdavky súvisiace s podnikaním)? Nedáva mi to logiku....
Katy a R
22.05.19,14:18
- najskôr si ujasni, že čo je ZÁKLAD DANE! ;)
veronikasad
22.05.19,15:05
Mal si už v ruke niekedy DP typu B ?

Pre rok 2018 :
riadok 72 - riadok 105 /12
zoliconsult
22.05.19,15:41
Veronika ďakujem za informácie aj chápem čo píšete, ale pre úrad treba uviesť výšku mesačný príjmu. Od toho závisí, či opatrovateľ má nárok na opatrovné , alebo mu zrušia. V prípade zamestnanca je to jasné. U SZČO napr. pri mesačnom príjme 1000,-€ a po odrátaní paušálu (60%) treba uviesť príjem 400,-€? (hranica nároku je niekde pri 410,-€) je Je to takto O.K.? Máte príp. s tým nejaké skúsenosti ? S touto otázkou som sa obrátil aj na príslušné ministerstvo, ale bez odozvy...
veronikasad
22.05.19,15:44
U SZČO si cez elektronickú komunikaciu vyžiadaš z DU výpis z daňového priznania. Mám skúsenosti, poberám príspevok na dietne stravovanie, postupovala som rovnako. Výpis pre sociálne účely je bez poplatku.
veronikasad
22.05.19,15:46
Nemôžeš tam "z brucha" hádzať sumy, výpočet je taký ako som uviedla v predch.komentári. Či ti príspevok vyjde si môžeš zistiť vopred zo svojho DP.
zoliconsult
22.05.19,16:02
Výpis z DP som musel odovzdal aj ja , ale okrem toho chcú každý mesiac čestné prehlásenie a výške môjho príjmu za predchádzajúci mesiac! Preto ma zaujíma metóda výpočtu. V prípade prekročenia limitu potom už človek nemá nárok na ďalšie príspevky. Od Teba nechcú takéto čestné prehlásenia?
veronikasad
22.05.19,16:04
nie, odovzdávala som len výpis z DP.

SZČO si v priebehu roka nevie vypočítať čistý príjem, lebo daň sa počíta ročne. Vieš si vypočítať len základ dane.
Tržby - (60% z príjmov + zaplatené poistné)
zoliconsult
22.05.19,16:13
Paráda! Pointou je, že som tie "čestné prehlásenia" nenašiel ani v zákonoch! Takže ten náš úrad je veľmi iniciatívny! A čo hovoríš, na ten predchádzajúci príklad s 1000,-€-vým hrubým príjmom? Mám v takom prípade v čestnom prehlásení uviesť príjem 400,-€?
veronikasad
22.05.19,16:18
kolko platíš mesačne odvody ? Každý mesiac máš pravidelný príjem v hotovosti alebo na učet 1000€?
Katy a R
22.05.19,16:24
pre účely kompenzácií musí ŤZP osoba predkladať každoročne príjem - spravidla takto v máji. to by si spravil, ako veronika píše, a nedá sa mesačne stanoviť príjem - len teda ako priemer z DP.
A malo by toto platiť: cit zo str. UPSVaR
Príjem sa zisťuje ako priemerný mesačný príjem za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom fyzická osoba požiadala o peňažný príspevok na kompenzáciu. Takto zistený príjem sa prehodnocuje jeden krát za rok pri opakovaných peňažných príspevkoch.
v tvojom prípade ešte ide o to, či prekročíš tú mesačnú hranicu zárobku ako opatrovateľ, tak asi preto chcú to čestné prehlásenie? - tak im ho daj, ak naozaj stačí?
Aj keď osobne si myslím, že je to prinajmenšom divnô - veď až v DP sa ukáže;).
Skúsenosť nemám, poznám opatrovateľov väčšinou bez iného príjmu
veronikasad
22.05.19,16:27
odomňa - na dietne stravovanie - chceli len výpis z daňového priznania, potvrdenie zo SP že som (ne)poberala nem.dávky a aktuálny výmer k SD
zoliconsult
22.05.19,16:28
Nemám fixný mesačný príjem, provízie mi chodia podľa výkonu na účet a momentálne platím len zdravotné odvody 11,89 ,-€.
veronikasad
22.05.19,16:29
Prečo potom píšeš o príjme 1000€ mesačne ?
veronikasad
22.05.19,16:31
To by si musel na UP nosiť potvrdenie o skutočnom príjme každý mesiac ...
veronikasad
22.05.19,16:32
podnikal si aj v roku 2018 ? Ak ano, aký si mal ročný príjem=tržby ?
zoliconsult
22.05.19,16:34
Ďakujem Katy+R ! Tú časť zákona som videl aj ja! Je to divné, že chcú tie prehlásenia !
Katy a R
22.05.19,16:37
ale tebe stačí ročne predložiť príjem. On je trošku iný prípad... skúmajú mesačne
zoliconsult
22.05.19,16:38
Veď to, každý mesiac treba odovzdať! Tých 1000,-€ som uviedol ako príklad! Otázkou je, či metóda výpočtu je v poriadku?
zoliconsult
22.05.19,16:50
Áno, s vlaňajším ročným výpisom nie je žiadny problém, podľa toho nárok na opatrovné mám. Len tie mesačné prehlásenia ma "trápia", keďže neviem či môžem odrátať paušál aj na mesačnej báze? Predsa nedám tam len hrubý príjem a potom stratím nárok na príspevok!
Katy a R
22.05.19,16:56
pochopila som správne - že dostávaš provízie? - teda máš oficiálny PL? Tak podľa mňa sa toho drž presne (ak by náhodou to chceli preveriť?) - a odrátaj %príjmu a odvody
veronikasad
22.05.19,17:04
Prepáč, choď sa spýtať na lampáreň.
1000-600-11,89 je tvoj základ dane - nie čistý príjem, ten bude znížený o ročnú daň, ktorá sa teraz nedá vypočítať.
veronikasad
22.05.19,17:11
spôsob výpočtu si musíš zistiť na úrade práce, neviem aký mesačný príjem sledujú. Na výšku príjmu som sa pýtala preto, či ti vznikne povinná registrácia v SP, lebo potom k paušálnym výdavkom pripočítavaš aj poistné do SP.
zoliconsult
22.05.19,17:59
Tak uvažujem aj ja, ale pre istotu sa spýtam na úrade! Ďakujem za pomoc! Keby ste mali záujem o informácie ohľadom oblasti, kde som doma - cenné papiere, podielové fondy, ETF, sporiace programy....- kľudne mi napíšte! Príjemný zvyšok večera Dámy!